Wpis z mikrobloga

@33t: Imponująca bibliografia! I to wszystko przeczytałaś w niecałą godzinę? Gratulacje! I do jakich wniosków to Ciebie doprowadziło? Jak przygotujesz wszystkie wyniki wirtualnej sekcji, to proszę daj znać, bo ja już muszę lulu... Praca. Powodzenia! Tylko nie siedź całą noc. Dobranoc.
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@Brunhilda2
Ech, komentarz usunięty, bo się wszystko rozlazło;) i robi śmietnik. Oczywiście, że nie w godzinę i oczywiście, że nie od deski do deski, bo opisy dokładnych chemicznych struktur mnie nie interesowały. Chciałam Ci pokazać, że trochę tego jest, są opracowania na podstawie tamtych laboratów także.
Wirtualnej sekcji nie zrobię....wnioski, hmm...balsamacja utrudnia ale nie nieumożliwia zbadania pod wpływem czego znajdował się badany...;) Na szczęście..;)
  • Odpowiedz
@33t: Przedstawiony przez Ciebie komentarz dot licznych publikacji na temat balsamacji i jej wpływu na badania pod kątem kryminalistycznym, jest niczym innym jak jedynie tworzeniem linii obrony potencjalnych sprawców(i jakoś zastanawiająco dobrze Ci to wychodzi, już tu wielu prawników się kręci od maja), wiedząc jak kluczowe jest wykonanie sekcji i innych czynności w pierwszych godzinach po zgonie. Balsamacja bezwzględnie utrudnia jednoznaczne potwierdzenie czynu kryminalnego ,(o tym piszą patomorfolodzy) i o
  • Odpowiedz
@33t: Pewnie, że są opracowania.To już widziałam. Laboratoria też podają, jakie próbki badają i jakie substancje wykrywają w swoich próbkach. Ale w takie coś nie ma co się zagłębiać, nie mając żadnych danych. Chodziło mi tylko o to, jaka jest opinia naukowców na temat wyników drugej sekcji po balsamacji. Czyli o samą kwintesencję, która na podstawie doświadczenia tych doktorów doprowadziła do określonych wniosków właśnie na temat, o który nam chodzi.
  • Odpowiedz
@stopmanipulacji1111: No i oczywiście umorzenie sprawy to nie jest rozwiązanie sprawy... To tylko świadczy o... niech każdy sam sobie rozwinie tą myśl tak jak chce. A Egipt chętnie dołoży jeszcze swoją cegiełkę do umorzenia... Im chodzi o turystykę i własny wizerunek. O to zadbali. Turyści będą, no i młode turystki też.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@stopmanipulacji1111

tworzeniem linii obrony potencjalnych sprawców

Zupełnie inaczej o tym myślałam szukając możliwości badań, raczej jako informacji, że da się w ogóle takie badanie przeprowadzić, że jest szansa na wykrycie potencjalnych narkotyków. Ewentualnie jako zwrócenie uwagi i podniesienie rabanu jak prokuratura kompletnie nic nie wykryje (chodzi mi np. o leki, które zostały podane).
Dalej nie wiemy jaki to rodzaj balsamacji był, czasowa konserwacja jest bez użycia formaliny ....
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Brunhilda2

Nie powiedziano, że kompletnie nic się nie wykryje, tylko że wyniki mogą być nieprawidłowe, a część dowodów zniszczona.


Dlatego szukałam jak nieprawidłowe, co się zmienia i jak to interpretować, że czasem rośnie poziom alkoholu, że wartości mogą być nieprawidłowe, że próg wykrywalności różnych substancji spada prawie do zera. Ale jest możliwość badani mimo wszystko, więc jak znajdą śladowe ilości narkotyku czy jego pochodnych, znaczy że jednak został podany/wzięty.
Oprócz innych
  • Odpowiedz
@stopmanipulacji1111: Jeżei umorzą tłumacząc się m. in. brakiem wyników z E., to na szczęście nawet nie musi to znaczyć końca sprawy, zawsze można podjąć postępowanie na nowo. (Art. 327 kpk). Ale byłoby lepiej, żeby nie umarzano, bo sprawa może się "rozmyć" jakoś... ;-)
  • Odpowiedz
@33t: A więc widzisz sama. I w dalszym ciągu jedynym pewnikiem tu jest, że balsamacja może w dużym stopniu zafałszować wyniki i zniszczyć część dowodów. A jakie? To nie nam osądzać bez dostępu do żadnych danych...
  • Odpowiedz
@Brunhilda2: Tak serio i szczerze pytam. Jako, ze jesteśmy laikami.
Czy Twoim zdaniem zakładanie tezy na podstawie opracowania tego jednego przypadku o powtórzonej sekcji po balsamacji, które znalazłaś gdzieś w internecie jest poprawne metodologicznie? Czy jakikolwiek naukowiec, ba choćby osoba piszącą prace naukową z np.chemii moze tworzyć tezy na podstawie dowodu anegdotycznego? To z założenia jest zawsze błąd.
Kolejna sprawa, powtórzona sekcja może odpowiedzieć na kilka pytań, oczywista, ze nie
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@Brunhilda2

balsamacja może w dużym stopniu zafałszować wyniki i zniszczyć część dowodów

Podeszłam w ten sposób, że nie istotne będzie czy poziom wykrytego narkotyku będzie wynosił zafałszowane "15" czy prawdziwe "100". Ważne, że będzie w ogóle ewentualnie wykryty.
  • Odpowiedz