Wpis z mikrobloga

Wrzuć zużytą butelkę, odbierz pieniądze. Takie automaty mogą stanąć w Polsce
Jak ogłosiła Gazeta Wyborcza, a za nią Miasto Jest Nasze, Ministerstwo Środowiska oraz reprezentanci branży recyklingowej złożyli projekt, aby od przyszłego roku plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki można było oddawać w każdym sklepie bez okazania paragonu.
#pieniadze #biznes #ekologia #ciekawostki #finanse #technologia #polska
link: http://www.coolhunters.pl/ramka/wrzuc-zuzyta-butelke-odbierz-pieniadze-takie-automaty-moga-stanac-w-polsce
Pobierz CoolHunters___PL - Wrzuć zużytą butelkę, odbierz pieniądze. Takie automaty mogą staną...
źródło: comment_v7Ht9Nu4Gpi9orZWsOccpNnN9Ju879QM.jpg
  • 89
@CoolHunters___PL Minusem jest to, że jechanie do większego sklepu mającego taki automat (nie widzi mi się w co drugiej Żabce widzieć taki automat, skoro w niektórych ledwo jest miejsce, żeby przejść obok stojącej osoby) może być dla niektórych uciążliwe. Kaucja oznacza też wzrost cen, choćby niewielki, a napoje w niewymiarowych butelkach (wątpię, że automat przyjmie każdą butelkę, skoro jest tak wiele ich typów) będą przez to tańsze - będą cieszyć się większą
@prawo: Szczerze to jednak jestem w 100% za socjalizmem i standaryzacją butelki piwa i ew. butelek plastikowych tak by można było je bez problemu przetwarzać.

Pomysł znam z Holandii, takie maszyny do przetwarzania muszą mieć tylko sklepy wielkopowierzchniowe. Sklep z kraftem może się tym nie przejmować, obowiązek ogarniania butelek zwrotnych jest tam całkowicie zrzucony na barki większych sklepów.

Nie mogę teraz obejrzeć tego filmiku, także strzelam trochę w ciemno xd
korzystałem z takiego urządzenia w Auchanie i dwóch butelek nie chciało mi przyjąć, bo prawdopodobnie nie zaktualizowali akceptowanych etykiet piw.


@sing: mogło chodzić o typ butelki - dość często nalewają w nieswoje, jak się trafiło że danego typu sklep nie sprzedaje to go nie wzięło. Na dole butelki są wypukłe oznaczenia. Do punktu obsługi trzeba wtedy iść. Ale te automaty w auchan, to słabizna, bo i tak chcą paragon.

Typów butelek
wszystko na mój koszt


@tenportaltodno: zanieczyszczenie środowiska to też Twój koszt, tyle że bardziej ukryty

dziwię się na branżę recyklingową, bo obecnie dostawali za frajer surowce i jeszcze im się za to płaci (za wywóz śmieci)


@chrupol: tutaj dostaną surowiec wyższej jakości - z mniejszą ilością zanieczyszczeń (zarówno w postaci innych tworzyw sztucznych czy odpadów pochodzących z innych opakowań), będzie praktycznie czysty PET
i dlatego bardzo wiele napojów typu Cola sprzedawanych jest w grubych butlach, o dużo wyższej kaucji.


@PerkoS: Informacja nieprawdziwa. Wszystkie plastikowe butelki które są zwrotne mają znormalizowaną kaucję która wynosi 25 centów. Dla butelek szklanych wynosi 8 centów.

btw. nie zgodzę się również, że nie przyjmują lekko zgniecionych butelek. Nie raz zdarzało mi się oddawać trochę pogięte butelki i nie było problemu. Co do butelek Fanta, Bonaqua i reszta z koncernu