Wpis z mikrobloga

#chiny #historia #literatura #ebook #ksiazki #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zeglarstwo

Fragment książki:Dlaczego Zachód rządzi - na razie - Ian M. Morris

"...nikt dzisiaj nie kwestionuje, że kiedy rozpoczynała się wielka epoka europejskich odkryć morskich, chińska nawigacja była znacznie bardziej zaawansowana i chińscy marynarze znali już wybrzeża Indii, Arabii, Afryki Wschodniej, a może nawet Australiil. Kiedy admirał eunuch Czeng Ho (Zheng He 鄭和) w 1405 roku wypłynął z Nankinu do Sri Lanki, poprowadził prawie trzysta statków. Flota obejmowała tankowce przewożące wodę pitną i ogromne „floty-skarbce” z zaawansowanymi urządzeniami sterowymi, wodoszczelnymi grodziami i wymyślnymi sygnalizatorami. Wśród jego 27 tysięcy marynarzy było stuosiemdziesięciu lekarzy i farmaceutów. Z kolei kiedy Krzysztof Kolumb wypłynął w 1492 roku z Kadyksu, jego trzy statki wiozły ledwo dziewięćdziesięciu ludzi. Największy kadłub miał trzynaście razy mniejszą wyporność niż jednostka Czenga. Przy swoich dwudziestu sześciu metrach długości był mniejszy od grotmasztu Czenga i ledwo dwa razy dłuższy od steru chińskiego okrętu. Kolumb nie dysponował tankowcami z wodą pitną ani prawdziWymi lekarzami. Czeng miał kompasy magnetyczne, a jego wiedzą na temat Oceanu Indyjskiego dało się wypełnić sześciometrową mapę morską. Kolumb rzadko wie dział, gdzie się znajduje, i nie miał zielonego pojęcia, dokąd płynie. Powinno to zastanowić każdego, kto zakłada, że dominacja Zachodu już w odległej przeszłości stała się nieuchronna, ale autorzy kilku ważnych książek przekonują, że Czeng Ho mimo wszystko pasuje do T DB (Teoria długiej blokady), trzeba tylko opracować bardziej zniuansowane ich wersje. Na przykład w swojej znakomitej pracy Bogactwo i nędza narodów ekonomista David Landes powraca do koncepcji, że czynniki epidemiologiczne i demograficzne zawsze dawały Europie decydującą przewagę nad Chinami, ale dodaje nowy element, sugerując, że gęstość zaludnienia sprzyjała centralizacji władzy w Chinach i zmniejszała motywację władców do korzystania z owoców podróży Czenga. Nie mając rywali, większość chińskich cesarzy bardziej martwiła się o to, że potęga handlowa może powodować bogacenie się takich niepożądanych grup jak kupcy, niż zabiegała o powiększenie własnego majątku, a ponieważ państwo było wszechpotężne, potrafiło skutecznie wyplenić niepokojącą praktykę bogacenia się na handlu zagranicznym. W latach trzydziestych XV wieku zakazano podróży oceanicznych, a w latach siedemdziesiątych tego samego stulecia przypuszczalnie zniszczono zapisy dotyczące podróży Czenga, kładąc kres świetlanej epoce chińskich odkryć zamorskich."

Gavin Menzies poświęcił 15 lat na badania, w efekcie popełnił dwie książki na ten temat:
1421 rok, w którym Chińczycy odkryli Amerykę i opłynęli świat
1434 rok,w którym wspaniała chińska flota pożeglowała do Włoch i zapoczątkowała renesans
Dodatkowa ciekawa pozycja dla lubiących historie żeglarstwa oraz kanał "kosmiczne..." : Maps of the Ancient Sea Kings - Evidence of Ancient Civilization in the Ice Age by Charles H Hapgood (1966).

Porównanie żaglówki Kolumba z żaglowcem Zheng He:
wiecejszatana - #chiny #historia #literatura #ebook #ksiazki #ciekawostki #ciekawostk...

źródło: comment_oB5iZCujlqoM05J3BrIY44wTzlPulLAq.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ragnarokk: Niby tak, ale Syberia to głównie tajga i tundra. Niezbyt dobry klimat dla uprawy roli, która zapewni żywność. Do tego ChRL dokonuje zalesiania własnych pustyń więc ruszą na Syberię dopiero jak wykorzystają pełny potencjał własnego terytorium.
  • Odpowiedz
@Ragnarokk: Biorą się za Afrykę, do tego opanowali technikę skutecznego zalesiania i zamieniania pustyń w tereny uprawne ( było na wykopie, jedną z siedmiu posiadanych pustyń na terenie Chin zalesili w 1/3). Będzie ciekawie.
  • Odpowiedz
Gavin Menzies


@wiecejszatana: Przecież ten człowiek to taki Janusz Bieszk historiografii dotyczącej Chin. Chińczycy wszystko najpierw wymyślili i tak dalej. Ten człowiek, aby dowodzić swych tez, "odnalazł" "piętnastowieczną" mapę, która wykorzystywała dwudziestowieczne chińskie pismo uproszczone. Polecam poczytać chociażby witryny z przypisów, którymi opatrzono część poświęconą kontrowersjom dotyczącym jego prac z biogramu autora na wiki.
  • Odpowiedz
@wiecejszatana: Zerkam okiem na tę listę i dowiaduję się z niej, że mapa Waldseemuellera jest wydatowana na 1424.

Martin Waldseemueller żył w latach 1470-1520...Nie wiem, czy mam ochotę zgłębiać się dalej w te rewelacje.
  • Odpowiedz
@OjciecMarek,
Gdzie? Proszę podać stronę. W książce jest poprawnie:

M A P A W A L D S E E M U L L E R A (1507)

Harris, E. The Waldseemuller World Map: a typographic appraisal, „Imago M u n d i " 37, 1985,
  • Odpowiedz