Wpis z mikrobloga

Znalazłem bardzo ciekawy artykuł o tym, że introwertyzm jest bardzo często mylony z ukrytym narcyzmem*. Sam tekst wraz z testem są po angielsku, ale niżej i w komentarzach będę dodawał luźne tłumaczenie.
https://blogs.scientificamerican.com/beautiful-minds/23-signs-youe28099re-secretly-a-narcissist-masquerading-as-a-sensitive-introvert/

*


#psychologia #narcyzm #introwertycy #nauka

23 znaki, że jesteś narcyzem udającym wrażliwego introwertyka

Tutaj był wstęp, że autora zaczęły wkurzać internetowe wyliczanki typu "31 sygnałów, że jesteś introwertykiem". Część punktów była zbliżona do rzeczywistości. Np. obrazek z kolesiem czytającym książkę i mówiącym "Czytam, wyjdź z mojego pokoju.". Inne myliły introwertyzm z nieśmiałością i innymi cechami, które są niezależne od introwertyzmu. Tutaj jako przykład dał obrazek z psem w słuchawkach i tekstem "Często zakłada słuchawki bez muzyki, w nadziei, że nikt się do niego nie odezwie".

Przy okazji pisze, że nieśmiałość nie jest powiązana z introwertyzmem, tylko z lękami i neurotycznością. Jest dużo introwertyków, którzy potrzebują czasu w samotności, ale nie mają problemów z kontaktami z innymi.

Kolejnym nieporozumieniem ma być myślenie, że introwertyzm jest połączony z czułością zmysłów. Coś w stylu "Ekstrawertycy stają się znudzeni, kiedy nie mają co robić. Introwertycy na odwrót - będą przytłoczeni nadmiarem stymulacji".

Aktualnie czułość zmysłów nie jest tym samym co introwertyzm. Jest dużo introwertyków, którzy dobrze sobie radzą z hałasem i jasnym światłem. Nawet gdy myślą, że zbyt duża ilość powierzchownych społecznych interakcji może ich wymęczyć. I na odwrót.

Są badania, które wrażliwość zmysłów łączą z lękami (i neurotycznością).

A potem autor znalazł artykuł "7 oznak, że Kanye West potajemnie jest introwertykiem". I wyjaśnia, że narcyzm nie jest tym samym co introwertyzm. link: http://www.huffingtonpost.com/2013/08/23/kanye-west-introvert_n_3805414.html?ncid=edlinkusaolp00000003

"Czy kiedykolwiek spotkałeś ludzi, którzy ciągle mówią tobie, jak wrażliwi i introwertyczni oni są, ale tak naprawdę są samolubni i egocentryczni?". Z pewnością tak, bo tacy ludzie istnieją.

Większość ludzi myśląc o narcyźmie wyobraża sobie: agresję, pewność siebie, poczucie wielkości, próżność i potrzebę bycia podziwianym przez innych. Ale w 1938 Harwardzki psycholog Henry Murray odkrył inną twarz narcyzmu: ukryty narcyzm. Kiedy "jawny narcyzm" jest agresywny, wielki, wyzyskujący i ma przerośnięte poczucie wielkości oraz potrzebę atencji, "ukryty" łączy się z poczuciem zaniedbania, nadwrażliwością, lękiem i poczuciem prześladowania.

W latach '90 psycholog Paul Wink zanalizował różnorodne skale narcyzmu i potwierdził, że istnieją dwie wersje: "Wielkość-ekshibicjonizm" oraz "Bezbronność-wrażliwość". Odkrył, że oba odcienie narcyzmu mają wspólny rdzeń: zarozumiałość, arogancję, tendencję do zaspokajania własnych potrzeb lekceważąc innych.

Kiedy "wielkość-ekshibicjonizm" powiązany jest z ekstrawersją, agresją, pewnością siebie i potrzebą bycia podziwianym, "bezbronność-wrażliwość" jest powiązana z introwertyzmem, nadwrażliwością, defensywą, lękiem i podatnością.

Introwertyzm, wrażliwość i narcyzm są osobnymi cechami, ale kryptonarcyzi częściej są wrażliwi i introwertyczni.

Czy jesteś kryptonarcyzem?

W badaniach przeprowadzonych na 420 studentach okazało się, że wysoki wynik na "ukryty narcyzm" przenosił się na wysoki poziom wstydu i neurotyczności i na niski poziom samooceny, ekstrawersji, sympatyczności [zgodności?] i sumienności. Dla odmiany jawny narcyzm nie był powiązany ze wstydem, samooceną czy neurotycznością. Wydaje się, ze lepiej być jawnym narcyzem niż ukrytym.

Maladaptive Covert Narcissism Scale (MCNS)

1 = w ogóle nie pasuje do mnie
2 = nie pasuje
3 = neutralne / nie wiem
4 = pasuje
5 = mocno pasuje do mnie

1. Mogę być całkowicie zaabsorbowany myśleniem o swoich własnych sprawach, moim zdrowiu, o moich troskach i moich stosunkach z innymi.
2. Łatwo zranić moje uczucia przez kpiny lub zwracanie mi uwagi przez innych.
3. Kiedy wchodzę do pomieszczenia, często czuję się obserwowany.
4. Nie lubię dzielić się zasługami z innymi.
5. Mam wystarczająco dużo na swojej głowie bez martwienia się problemami innych.
6. Czuję, że jestem inny niż większość ludzi.
7. Często traktuję uwagi od innych osobiście.
8. Łatwo zatapiam się we własnych sprawach i zapominam o istnieniu innych.
9. Nie lubię przebywać w grupie, chyba że wiem, że przynajmniej jedna osoba z grupy wysoko mnie ceni.
10. Ukrywam irytację, kiedy inni ludzie przychodzą do mnie ze swoimi problemami, proszą mnie o czas i uwagę.
11. Jestem zazdrosny o dobrze wyglądających ludzi.
12. Czuję się poniżony, kiedy jestem krytykowany.
13. Zastanawia mnie, czemu inni ludzie nie doceniają moich mocnych stron.
14. Postrzegam innych ludzi jako wielkich lub beznadziejnych.
15. Czasami fantazjuję o byciu brutalnym nie wiedząc, czemu to robię.
16. Jestem wyczulony na sukces i porażkę.
17. Nikt nie potrafi zrozumieć moich problemów.
18. Za wszelką cenę staram się uniknąć odrzucenia.
19. Moje sekretne myśli, uczucia i działania mogłyby przerazić niektórych moich znajomych.
20. Jestem zaangażowany w związki, w których na przemian uwielbiam i gardzę druga osobą.
21. Nawet w grupie przyjaciół czuję się samotny i niespokojny.
22. Nienawidzę ludzi, którzy mają to, czego mi brakuje.
23. Porażka i zawód zawstydzają mnie lub denerwują, ale staram się tego nie okazywać.

Wynik poniżej 40 jest bardzo niski. Średni to powyżej 60 punktów. 82 i więcej to wysoko na skali ukrytego narcyzmu. Powyżej 97 powinieneś się mieć za pełnoprawnego kryptonarcyza. Przestań mówić ludziom, żeby ciebie nie krytykowali, bo twoja wrażliwa i introwertyczna dusza nie może tego znieść.

Mój angielski szału nie robi, tak samo jak wiedza psychologiczna, więc istnieje ryzyko, że coś przekłamałem. Uwagi i sprostowania będę pomocne dla wszystkich.
  • 13
  • Odpowiedz
powiem tak: gdyby mój śp ojciec zrobił ten test to rozbił by bank a przeżył 75 lat, spłodził 2 dzieci, został prezesem, miał kilka kochanek więc ója ma znaczenie czy jesteś kryptokorwaczymś wg jakiś mandralińskich
  • Odpowiedz
Nie bardzo rozumiem jakim cudem skrajny introwertyk nie wyjdzie w tym teście "narcyzem". Przecież sama introwersja czyli skupienie się na sobie, na wewnątrz a nie na zewnątrz implikuje prawde w większości z tych pytań.
  • Odpowiedz