Wpis z mikrobloga

Poszedłem dzisiaj do kościoła. Czego dowiedziałem się na kazaniu? Że in vitro to zabójstwo i grzech. A potem że mieszkanie razem przed ślubem to też grzech. Co ksiądz miał na myśli? Że oba są jak strzelenie komuś w łeb (tak, użył dokładnie tego porównania) ( ͡° ͜ʖ ͡°) a po komunii jakiś jeden z #janusze przy mnie usiadł i #!$%@?ło od niego jak z gorzelni. Miłej reszty niedzieli Mircy ( ͡° ͜ʖ ͡°) #kosciol #chrzescijanstwo #katolicyzm #neuropa #4konserwy #invitro #homoseksualizm #eutanazja
  • 51
@dolus_deliberatus:

Jesteś w posiadaniu jakiegoś opracowania czy rzeczywiście przeczytałeś te dokumenty pod tym kątem?


Najmniej jestem pewny co do Orygenesa, bo nie pamiętam już skąd pamiętam tą informację. Chyba z serii książek "OJCOWIE KOŚCIOŁA KOMENTUJĄ BIBLIĘ", ale już dawno do nich sięgałem i to trzeba by jednak sprawdzić.

Co do Synodu w Elwirze, oficjalne wybór doktrynalnych wypowiedzi Kościoła tzw. "Breviarium Fidei", zawiera ten kanon. Można go kupić i sprawdzić.

Co do
@kapxczi jakas mała miejscowość? Ja w swojej rodzinnej parafii (wiocha jak cholera) miałem księdza ktory mowil przez połowę czasu o grzechach a przez drugą połowę czasu o zbiórkach na remont kościoła. Potem zacząłem chadzać do różnych kościołów w Warszawie. Okazało się że 90% księży mają bardzo głębokie i świadome podeście do wiary, ich kazania są ciekawe, pelne porad psychologicznych itd. Inna sprawa że kazanie nie jest najważniejsze we Mszy Świętej.

Ps. Polecam
@Mr_kolek: nie jakaś totalna wiocha, ale dość niewielka miejscowość, około 60 tysięcy mieszkańców. W mojej parafii ksiądz ma trochę inne podejście niż ten którego opisałem, zależy mu raczej na pieniądzach. Zdaje sobie sprawę że są też inni księża, ale w dwóch kościołach do których mam najbliżej trafiłem na dwa takie przypadki. Ale hej, zawsze to lepiej niż pedofil, co nie?
@psychku: Daleko idący wniosek... Mam prostszy: głupi ksiądz.
@rissah: Mt 19,12. Nie jest to aż tak wyssane z palca, choć rzeczywiście praktyczne. Nie sądzę też, że małżeństwo potrafi uchronić np. przed głupimi porównaniami na kazaniach.
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@bykubyk:

Jak mieszkanie przed ślubem może łamać "nie cudzołóż" skoro mieszkanie != seks? (już pominę różnicę cudzołóstwa a nierządu)


Może rzeczywiście zbyt ogólnie to określiłem. Mieszkanie "jak brat z siostrą" pod jednym dachem, nie jest w oczach Kościoła Katolickiego grzechem. Tego wymaga się od osób żyjących w związkach niesakramentalnych (np. właśnie par, albo par rozwodników). Przy czym to dosyć oczywiste, że mieszkanie razem "jakby się żyło w małżeństwie" czyli właśnie pożycie
C.....p - @bykubyk: 
 Jak mieszkanie przed ślubem może łamać "nie cudzołóż" skoro mie...
@Czesiek_God_Usopp: Czyli chłopak z dziewczyną (para) nie może ze sobą mieszkać, bo mogą grzeszyć? Tylko jest taki problem że do tego grzechu mieszkanie ze sobą wcale nie jest potrzebne. Dlatego ja w tej kwestii nie zgadzam się z KK, jakoby narażenie na grzech było problemem.

Co do invitro, o nie! Zawsze jest o czym dyskutować, np. o sensowności danego poglądu, ale żeby do tego dojść trzeba by dyskutować od samego początku.
@Czesiek_God_Usopp: Wkurza mnie takie uogólnianie. To tak jakbyś powiedział że jazda samochodem w oczach kościoła to grzech bo ludzie jeżdżąc powodują wypadki i zabijają niewinne istoty. Sama metoda in-vitro nie sprowadza się do zamrażania - nie to jest istotą tego procesu ani nie jest jego celem. Oczywiście jeżeli lekarz przesadzi ze stymulacją hormonalną i powstanie zbyt wiele komórek jajowych, są one zamrażane, ale często kobieta ma 2-3 komórki jajowe i wszystkie
Także wasze dywagacje nt. finansów o które miał Kościół się tak troszczyć by nie były dziedziczone, możecie sobie o kant 4 liter potłuc.


@Czesiek_God_Usopp: Co to za argument z dupy? Że paru facetów 400 lat po śmierci Jezusa stwierdziło - e, od dzisiaj kapłanom nie wypada mieć żony, bo musza być bliżej Chrystusa, to ma niby znaczyć że nie chodziło o pieniądze?

No bo przecież ludzie w starożytności nigdy nie kłamali