Wpis z mikrobloga

@Snuffkin: uwierzysz, że ładnych kilka lat temu takie g---o pojawiło się w druku w gazecie komputerowej? jak pojechałem po nich na forum (na ich forum) to było "no, ale, ale, to poprawnie, tak może być" #j--------e
  • Odpowiedz
@Snuffkin: generalnie kastomizacja to słowo, które brzmi c-----o ale niestety jest potrzebne, ponieważ słów personalizacja i kastomizacja nie można stosować zamiennie - a na kastomizacje polskich słów nie ma ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@sorhu: personalizacja przebiega automatycznie np Allegro czy Amazon od początku wyświetla Ci treści pod Ciebie bez Twojej ingerencji. Kastomizacja (najbliżej polskiemu to jest dostosowanie ale nie oddaje w pełni znaczenia tego slowa) to ręczne wybieranie rzeczy pod siebie. Termin ten jest powszechnie używany w nauce o mediach oraz informatyce i pokrewnych. Tez uważam ze brzmi c-----o, No ale cóż zrobić ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@sorhu: dostosowanie jest terminem zbyt ogólnym. Dostosować możesz fotel w samochodzie, ale nie będzie to kastomizacja - tego terminu używa się głównie w przypadku rzeczy internetowych i programistycznych. Nie ja to wymyślałam ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@MrAndy: przecież nie ja to wymyśliłam matko boska! Tylko tłumacze dlaczego. Być może ludzie dodający polskie tłumaczenia w Windows stwierdzili tak samo jak ja że kastomizacja brzmi c-----o albo nie wiedzieli, że personalizacja jest źle. Nie wiem co autor miał na myśli i nie jestem w stanie wytłumaczyć wszystkich przypadków zastosowania obu słów, tylko tłumaczę jak to wygląda ludziom, którzy z tego tylko lolują bo nie wiedzą, że to słowo
  • Odpowiedz
http://uxbite.com/2011/08/podobnie-ale-nie-to-samo-–-personalizacja-i-dostosowanie/


@demimka: Autorka niestety nie tłumaczy czemu przyjęła takie założenia, że "personalizacja" to proces automatyczny a "kastomizacja" (tfu) to samodzielne dostosowania treści przez użytkownika. Zresztą nie rozumiem dlaczego akurat taki podział? Przecież personalizacja może być automatyczna albo przeprowadzana przez użytkownika, tak samo to drugie słowo, którego już nie chcę przytaczać :)
  • Odpowiedz
  • 1
@demimka
Dlaczego dostosowanie fotela w samochodzie nie jest "kastomizacją"? To czym ona jest?
Nawet, jeśli Ci się uda mnie przekonać, że to słowo jest potrzebne specjalistom, to i tak musisz się zgodzić, że rzucanie nim w użytkownika jest nie na miejscu.
  • Odpowiedz