Wpis z mikrobloga

Jedno z najsłynniejszych zdjęć z lądowania na plaży ''Omaha'', na plażę wychodzą żołnierze kompanii ''E'' 16. pułku.

Kiedy Niemcy uświadomili sobie, że mają do czynienia z inwazją, skoncentrowali wszystkie siły do obrony plaż. Trzeba przyznać, że zachowali spokój i zimną krew - potrzeba wielkiej odwagi, by w obliczu takiej potęgi wroga stawić silny opór. Do walki skierowano członków oddziałów robotniczych i obrony przeciwlotniczej. Widerstandnesty otworzyły ogień i ostrzeliwały Amerykanów tak długo, aż nie wyczerpała im się amunicja, lub wszyscy obrońcy zginęli. Ogień otworzyli także artylerzyści dywizyjni, kontynuujący ostrzał do wieczora. Symbolem stał się legendarny Heinrich Severloh, nazwany ''Bestią z plaży Omaha'', który ostrzeliwał ze swojego karabinu maszynowego dziewięć godzin, wystrzeliwując 12 tysięcy pocisków. Amerykanie, nie spodziewający się tak silnego oporu, ponieśli bardzo wysokie straty - stąd po wojnie wymyślono bajeczkę o ''zaprawionej w bojach'' 352 DP, jakby nie mogąc przełknąć, że drugorzutowa dywizja sprawiła takie lanie Amerykanom.

#ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #fotografia #fotohistoria #historiajednejfotografii #historia #dday #normandia #omaha
Pobierz wojna - Jedno z najsłynniejszych zdjęć z lądowania na plaży ''Omaha'', na plażę wycho...
źródło: comment_GbBKqzUJia4nNhV0Nz9PribYtF3nP1P6.jpg
  • 68
omaha to bardziej mit niz faktyczne lanie.

Straty i tak mniejsze od zakladanych a wszystkie cele ladowania osiagniete po paru godzinach.


@graf_zero: W skali ogólno-wojennych strat, rzeczywiście jest to mit. Desant na Sycyli miał chyba sporo większe straty.
Ale po pierwsze jest to mit zwycięski w przeciwieństwie np. do Sycyli.
I co by nie mówić jednak w skali tej niewielkiej plaży bardzo krwawy, przez co można w sposób bardzo obrazowy pokazać
@NoOne3: A swoją drogą ciekawe czy zwykli żołnierze byli świadomi dokładnych warunków w których mieli lądować. Bo jednak jako żołnierz w czasie wojny masz dużą nadzieję że to właśnie jednak TY przeżyjesz i jest w tym pewnie nawet jakiś element ekscytującego hazardu.
Ale w tym przypadku chyba nawet najwięksi hazardowi optymiści z pierwszego rzutu powinni mieć świadomość ,że idą na własną egzekucje.
przecież gdyby Niemcy skierowali w stronę plaż czołgi, które nie wiadomo dlaczego stały w głębi lądu, zamiast się ruszyć po rozpoczęciu inwazji, to dzisiaj byśmy gadali po niemiecku
@wujek_piotr: Nie chcę tu wywoływać jakiejś gównoburzy, bo wiem jak w polskim społeczeństwie jest silny mit wermachtu i ss jako uberwojska. Prawie tak silny jak mit uber niemieckiej motoryzacji?!:)
Ale jest to chyba jeszcze pokłosie niemieckiej machiny propagandowej. Gdzie Niemieckie wojsko było przedstawiane, jako zaawansowane technicznie w pełni zmechanizowane z niezłomnym morale jednostki.
Propaganda rzadko pokazywała, jak niemiecka armia ciągneła setkami tys. koni przestarzałe armaty 5cm nie będące w stanie już
Pobierz Brunner - @wujek_piotr: Nie chcę tu wywoływać jakiejś gównoburzy, bo wiem jak w polsk...
źródło: comment_FTb8fLYYdltMC71YUbgoNBX8mDjBSVb9.jpg
@czynastolatek: Proszę czytać ze zrozumieniem, i cytowac całe zdania. Wtedy to będzie miało sens. Jest raczej dość jasno napisane że przyrownywalem 7tp do podstawowego niemieckiego czołgu w 39 czyli pz2. Nie wiem po co chcesz wywołać gownoburze przez wycinanie z kotekstu.
@pyrawlkp: Następny. Nie #!$%@?, gdyby Niemcy skierowali czołgi (co zresztą uczynili) i tak nie mówili byśmy po niemiecku. Pomijając to że czołgi raczej nie sacjonoja na plazach.
3 rzesza była raczej przegrana od początku, nie wspominając o 1944r.
@wujek_piotr: dodatkowo trzeba przypomnieć, że my walczyliśmy z wermahtem prime na koniach i z szabelkami a jednak zatrzymaliśmy według ekspertów Niemców na bardzo długo. Amerykanie to cienkie fallusy bez technologii