Wpis z mikrobloga

Mireczki, jutro mam kolosa z Systemów Operacyjnych i nadal jest parę pytań które budzą moje wątpliwości. Pomożecie? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

1. Do czego słyży w jądrze systemu Linux struktura cdev?
Odp. cdev stanowi w jądrze wewnętrzną reprezentację urządzenia znakowego ??

2. Podaj nazwę funkcji implementowanej w QNX, która w przypadku gdy kolejka procesów zablokowanych na semaforze S jest niepusta powoduje odblokowanie pierwszego z procesów zablokowanych na tym semaforze
natomiast jeśli kolejka procesów oczekujących na tym semaforze S jest pusta wykonuje operacę
L=L+1, gdzie L - bieżąca wartość licznika semafora S. Wpisz samą nazwę, bez wartości zwracanej i argumentów.
Odp. sem_post() ??

3. Które zdanie poprawne
a) Wszystkie procesy utworzone w ramach jednego węzła sieci współdzielą przestrzeń adresową
b) Komunikacja między procesami jest szybsza niż między wątkami ze względu na mniejszy stopień ich separacji.
c) W systemie QNX każdy proces jest identyfikowany poprzez swoją nazwę symboliczną.
d) Blok kontrolny procesu (deskryptor procesu) jest elementem każdego procersu i zawiera wszystkie informacje konieczne do administrowania p... (coś tam)

4. W module jądra systemu Linux zdefiniowano funkcję:
static void __exit funkcja_z_exit( void ){
printk( KERN_INFO "Funkcja funkcja_z_exit()\n" );
// Dalszy ciąg kodu funkcji}
Co oznacza __exit w tej definicji?
Wybierz jedną odpowiedź:
a) Jest to niepoprawny zapis i nastąpi błąd kompilacji.
b) Funkcję wykonywaną podczas usuwania modułu z jądra, której kod może być pominięty,
jeżeli kompiluje się jądro monolityczne (bez modułów)
c) Funkcję wykonywaną podczas usuwania modułu z jądra, niezależnie od jej nazwy
d) Funkcję wykonywaną każdorazowo podczas zamykania pliku urządzenia znakowego

5. Jak nazywa się ciąg instrukcji, który musi być wykonany w trybie wyłącznym (niepodzielnym) przez
tylko jeden z potencjalnie wielu wątków lub procesów.

6. Jak nazywa się program konsolowy, który umożliwia wyszukiwanie plików zawierających określone fazy.
Odp. find ??

7. Podaj nazwę funkcji lub makra (bez argumentów i wartości zwracanej), która służy
do tworzenia mutexa w systemie Linux.
Odp. pthread_mutex_t ??

8. Które z obiektów służą do synchronizacji zadań?
a) Rejony krytyczne (prawdopdopodobnie, nie jestem pewien)
b) Flagi krytyczne
c) Bloki zdarzeń
d) Semafory

#nieprogramowanie #linux #qnx #studbaza #systemyoperacyjne
  • 8
Tutaj jest wpis, w którym zarabiacie tysiące złotych na administrowaniu Linuksem (itd), ale nie rozumiecie zadanych pytań. Zobaczymy ilu osobom ta wiedza się nie przydaje


@fervi: do czego/kogo pijesz? Nie bardzo rozumiem przez dziwną składnię zdania.
@Gumaa dużo czytania :) imo: 8 d, 7 gdzie, w kernelu czy userspace, 6 grep,ack,pewnie awk tez by dało radę, 5 wtf? Może chodzi tu o instr atomiczne, a może nie. 4 każą wam się uczyć makr na pamięć? :) mi to wygląda na c.
Dwa pierwsze wydają się być ok, ale mógłbyś nieco bardziej rozwinąć, poczytać coś o tym i blysnac czymś a nie taka regułka
@Oo-oO: @wytrzzeszcz:
może powinienem dopisać, że kolokwium jest realizowane w formie ankiety przez stronkę polibudy więc nie ma mowy o zabłyśnięciu jakąś rozwiniętą regułką. Pytania abcd które tutaj akurat wypisałem są albo wielokrotnego wyboru albo jedno pole do wpisania konkretnego makra/funkcji/komendy/ciągu znaków realizującego coś tam.
@Oo-oO: zadanie 1 wraz ze wszystkimi możliwościami:
1. Do czego słyży w jądrze systemu Linux struktura cdev?
a) cdev stanowi w jądrze wewnętrzną reprezentację urządzenia znakowego
b) cdev przechowuje informacje o obsługiwanych wywołaniach systemowych
c) cdev pokazuje położenie pliku w strukturze katalogów.
d) cdev jednoznacznie reprezentuje plik dyskowy