Wpis z mikrobloga

Na sam koniec podsumowanie kultu Maryjnego od strony Pisma Świetego które nie oszukujmy się nie pozostawia na nim suchej nitki. Przeczytajcie uważnie.

1 Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. 2 Ono było na początku u Boga. 3 Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. [J, 1;3]

Główne formy kultu Maryji:

1. nabożeństwa ( zwłaszcza tzw. majowe; w całości poświęcone czci Maryi );

2. modlitwy i nowenny wstawiennicze ( szczególnie w formie różańca );

3. pielgrzymki ( a. do świątyń dedykowanych Maryi, zamieszkiwanych przez jej

obrazy i ikony, b. do miejsc naznaczonych jej objawieniami );

4. noszenie medalików i szkaplerzy;

Aby zrozumieć jakikolwiek kult w Kościele Rzymskokatolickim, należy pamiętać o tym, że jest to kościół dogmatyczny. Bez tego nie można pojąć kultu Maryi, który ma miejsce w tym Kościele. Opiera się on bowiem bardziej na tradycji i dogmatach, niż na Piśmie Świętym. Katolicy modlą się nie tylko do Boga, ale także do Maryi ( oraz innych uznawanych przez Kościół świętych ). Co usprawiedliwia te modlitwy? Szczególny charakter osoby, jaką wg nauczania KRK, jest Maryja. W czym przejawiać się ma ta szczególność? W byciu Matką Bożą. Matka Pana Jezusa czczona jest bowiem w KRK właśnie jako Matka Boża, co zostało usankcjonowane na Soborze w Efezie ( 431 r. ), który zatwierdził używanie tytułu theotokos ( z gr. Boża rodzicielka ), współcześnie tłumaczony przez Kościół Katolicki jako Matka Boża. Argumenty za nazywaniem Maryi w ten sposób są następujące: skoro Jezus jest Bogiem, a Maryja jest matką Jezusa, to Maryja musi być Matką Boga. Maryja, jako Matka Boża, musiała być godną tego macierzyństwa, stąd nauka Kościoła, że Bóg postanowił zachować ją od zmazy grzechu adamowego. Kościół oficjalnie zdefiniował tę doktrynę jako dogmat Niepokalanego Poczęcia Maryi w 1854 roku ( Ineffabilis Deus, konstytucja apostolska Piusa IX ). Niepokalane Poczęcie odnosi się tutaj oczywiście do poczęcia Maryi, a nie Chrystusa. Ponadto Kościół utrzymuje, że Maryja pozostała dziewicą nie tylko do czasu poczęcia i urodzenia Jezusa, ale także później, do końca swego życia. To dlatego nazywa Maryję “ Najświętszą Maryją zawsze Dziewicą “, “ Królową Dziewic “, “ Najświętszą Matką Boga zawsze Dziewicą “ itp. Widzimy więc w Maryi osobę poczętą bez zmazy grzechu Adama, żyjącą w pełni bezgrzesznym życiem, pozostającą do końca swych dni w stanie dziewiczym. Mając na uwadze ową bezgrzeszną oraz dziewiczą doskonałość Maryi Kościół naucza, że Bóg wziął ją po śmierci do nieba, co zostało zdefiniowane w roku 1950: “ Ogłaszamy, wyjaśniamy i określamy jako dogmat przez Boga objawiony, że Niepokalana Bogarodzica zawsze Dziewica Maryja, po zakończeniu biegu ziemskiego życia, została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały. “ ( Munificentissimus Dei, konstytucja apostolska Piusa XII ). Maryi, Matce Bożej, Niepokalanie Poczętej i Wniebowziętej należna jest cześć. Przy czym istotowo ma być to cześć niższa ( hyperdulia ) od tej należnej Bogu ( latria ). W modlitwie wiernych nie widać jednak tej jakościowej różnicy. Cześć jest również oddawana Maryi jako Matce Kościoła, którą Jezus miał ustanowić na Golgocie, słowami: “ Niewiasto, oto syn Twój. (...) Oto Matka twoja. “ ( por. J 19,26­27 ) Ale Maryja nie tylko jest matką całego Kościoła, jest także współodkupicielką. Nie zostało to ogłoszone w sposób dogmatyczny, jednak wielokrotnie przewija się w nauczaniu Kościoła.

“ ( ... ) dla zbawienia ludzi zrzekła się matczynych praw względem Syna i dla uśmierzenia Boskiej sprawiedliwości ( ... ) złożyła w ofierze Syna, że słusznie można powiedzieć, że wraz z Chrystusem odkupiła rodzaj ludzki. “ ( Inter Sodalicia, list apostolski Benedykta XV)

Dzięki swojemu udziałowi w dziele naszego odkupienia, Maryja uzyskała, wg KRK , przywilej pośredniczki. To do niej mają się uciekać wierni, ponieważ jeśli Chrystus “ jakiejkolwiek łaski udziela ludziom, udziela jej z Jej pomocą i dzięki Jej decyzji “. ( Fausto Appetente Die, Benedykt XV ) Do Jezusa przez Maryję, maksyma św. Bernarda z Clairvaux, streszcza nauczanie Kościoła Katolickiego tyczące Maryi.
To właśnie dlatego, że jest Matką Boga, Niepokalaną, Wniebowziętą, Pośredniczką i Współodkupicielką, a jednocześnie Matką Kościoła, czyli każdego wierzącego, należy się do niej właśnie zwracać z wszelkimi prośbami. Realizuje się to w odmawianych modlitwach ( w nowennach, w nabożeństwach dedykowanych Maryi, a szczególnie w różańcu, który sama Maryja miała polecić swoim dzieciom do odmawiania ), w widzialnych znakach włączenia do udziału w jej macierzyństwie, którymi są medaliki i szkaplerze. Oddający się jej opiece i wstawiennictwu wierni pielgrzymują do kościołów zamieszkiwanych przez jej obrazy i ikony, a także do miejsc fizycznych objawień Maryi. Wierzą bowiem, na podstawie nauki Kościoła, że ta szczególna matka nie odrzuci modlitwy swych dzieci, a jej Syn z kolei, nie może odmówić matce. Tak w dużym skrócie wygląda kult Maryi, matki Jezusa w Kościele Rzymskokatolickim.

Czy znajdujemy potwierdzenie tak rozumianego kultu Maryi w Słowie Bożym?

Jak już wspominam uprzednio jeżeli nie znajdujemy jakiejś doktryny w Biblii, to jest ona fałszywa, gdyż Pan Jezus i apostołowie zawarli w Piśmie wszystko, co jest ważne,a Pismo Święte nie tylko nie potwierdza, ale wręcz przeczy wielu elementom nauczania KRK na temat Maryi.Maria była matką Jezusa, a nie matką Boga. Biblia nie nazywa Marii Matką Boga z oczywistego powodu: Bóg nie ma matki. Boska natura Jezusa nie ma matki, tak jak jego ludzka natura nie ma ojca. Maria była dziewicą w momencie poczęcia Jezusa, ale nie do końca życia. Doktryna o niepokalanym poczęciu nie ma podstaw biblijnych, a wręcz przeciwnie. Znajdujemy w Piśmie Świętym wzmianki o przyrodnich braciach i siostrach Jezusa Ponadto Mateusz pisze, że Józef „ nie zbliżał się do niej, aż porodziła Syna ” ( Mt 1,25 ).

J 2,12;

12 Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni.

Mt 12,46;
Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia 21 stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić. 47 Ktoś rzekł do Niego: «Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą». 48 Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?» 49 I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia.50 Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką»

Mk 3,31;

31 Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. 32 Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie». 33 Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i [którzy] są braćmi?»34 I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. 35 Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką».

Łk 8,19;

19 Wtedy przyszli do Niego Jego Matka i bracia, lecz nie mogli dostać się do Niego z powodu tłumu. 20 Oznajmiono Mu: «Twoja Matka i bracia stoją na dworze i chcą się widzieć z Tobą». 21 Lecz On im odpowiedział: «Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je».

J 7,5 ).

5 Bo nawet Jego bracia nie wierzyli w Niego.

Maria była grzesznikiem. „ jak przez jednego człowieka grzech wszedł do świata, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli. ” ( Rz 5,12 ) Bóg uprzywilejował Marię, wybierając ją na matkę Jezusa, pobłogosławił ją „ między niewiastami ” ( Łk 1,28 ), a nie ponad niewiastami. Jedyną osobą bez grzechu był Pan Jezus ( 2 Kor 5,21 21 On to dla nas grzechem12 uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą.; 1 P 2,22 22 On grzechu nie popełnił, a w Jego ustach nie było podstępu; 1 J 3,5 wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, 24 a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie które jest w Chrystusie Jezusie. ). Paweł pisze: „ wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej ” ( Rz 3,23 ); „ Nie ma sprawiedliwego, nawet ani jednego ( ... ) nie ma takiego, co dobrze czyni, zgoła ani jednego ” ( Rz 3, 10­12 ).

Maria, jak każdy człowiek była grzesznikiem: „ ( ... ) raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy ” ( Łk 1, 46;­47 ).

Ponadto objawienia Maryjne i jej kult, odwodzą katolików od pełnego i zupełnego oddania się Jezusowi i przyjęcia zbawienia tylko od Niego. Nazywając Maryję współodkupicielką oraz pośredniczką wszelkiej łaski, KRK przeczy temu, co mówi Pismo Święte. Biblia stwierdza wyraźnie, że tylko Pan jest naszym Odkupicielem. Jest tylko jeden odkupiciel i pośrednik. Jezus Chrystus. „Ja jestem Pan, twój Zbawca, i twój Odkupiciel, wszechmocny Jakuba”( Iz 49,26 ).Twierdzenie KK, że to Maria „ ofiarowała Go ( Chrystusa ) na Golgocie Ojcu Przedwiecznemu ” ( Pius XII, Mystici Corporis ), przeczy Pismu Świętemu, gdyż Chrystus Sam „ złożył Bogu samego siebie jako nieskalaną ofiarę. ” ( Hbr 9, 14 ) Kościół sięga do Rdz 3,15, dla poparcia nauki o współodkupicielce : „ wprowadzę nieprzyjaźń pomiędzy ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje, a potomstwo jej, ona zmiażdży ci głowę, a ty będziesz czyhał na jej piętę. ” Ale jest to konsekwencją błędnego tłumaczenia Rdz 3,15 dokonanego na podstawie Wulgaty. W oryginalnym tekście hebrajskim ST podmiot jest rodzaju męskiego, a nie żeńskiego: „ ono zdepcze ci głowę”. I mimo tego, że nowsze przekłady zawierają poprawne tłumaczenie, teologia KK nadal pozostaje w błędzie.

Maria cierpiała, ale nie cierpiała za grzechy ludzkości.Nie poniosła też na Golgocie śmierci za grzech, albowiem: „ zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Jego Syna ” ( Rz 5,10 ), to Jezus „ przez Swą Krew uwolnił nas od naszych grzechów ” ( Ap 1,5 ). Nie ma również biblijnego uzasadnienia nauki, ze Maria pełni rolę pośredniczki.

Pośrednikiem jest tylko Pan Jezus.

„ Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi,człowiek, Chrystus Jezus ” ( 1 Tm 2,5 ).

I to On pod krzyżem zatroszczył się o ziemskie losy Marii po swojej śmierci, nie czyniąc jej matką ludzkości, jak naucza KRK.

Kończąc ten dość skomplikowany temat, należy zwrócić uwagę na fakt, że Pismo Święte nie mówi nic na temat przymiotów Maryi. Nie opisuje jej cnót, ani wyglądu. Nie nadaje jej też żadnych tytułów. Wszystko cokolwiek jest powiedziane w Nowym Testamencie o Maryi, matce naszego Pana, znajdujemy w następujących fragmentach:

narodziny i dzieciństwo Jezusa: Mt 1,2; Łk 1,26;­40, 2;40

zaginięcie Jezusa w świątyni: Łk 2,41­;51

wesele w Kanie: J 2,1­1

wizyty w Kafarnaum: J2,12; Mt 12,46;50; Mk 3,20­;35; Łk 8,19;­21

wątpiący w Jezusa: Mt 13, 55­;56; Mk 6,3­4; J 6,42

Ukrzyżowanie Jezusa: J19,25­;27

Modlitwa po wniebowstąpieniu Chrystusa: Dz 1,14 (Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego. )

wzmianki w listach Pawła: Rz 1,3; 3 [Jest to Ewangelia] o Jego Synu - pochodzącym według ciała z rodu Dawida, 4 a ustanowionym według Ducha Świętości1 przez powstanie z martwych pełnym mocy Synem Bożym - o Jezusie Chrystusie, Panu naszym. 5 Przez Niego otrzymaliśmy łaskę i urząd apostolski, aby ku chwale Jego imienia pozyskiwać wszystkich pogan dla posłuszeństwa wierze Ga 4,4 Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, 5 aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo.

Podsumowując, pragnę zauważyć, że droga którą idzie Kościół Rzymskokatolicki, nie koniecznie jest Drogą, którą prowadzi nas Pismo Święte.

#wiara #religia #katolicyzm #chrzescijanstwo
Pobierz tylko_prawda - Na sam koniec podsumowanie kultu Maryjnego od strony Pisma Świetego kt...
źródło: comment_HfVGWOriW6MA2HmkA6ahHQ4tdkxvcDcs.jpg
  • 50
@tylko_prawda: Żyj sobie w swoim wyimaginowanym świecie. Internet miał być źródłem wiedzy, a jest medium do spotykania się grup ignorantów na każdym polu wiedzy. Mogą się spotykać i wspólnie wymyślać teorie spiskowe. Szczepionki złe, płaska ziemia ma 6000 lat. Każdy szaleniec znajdzie w internecie przyklaskujących mu ludzi.
@dolus_deliberatus: Nie twierdzę, że ziemia jest płaska czy wszystkie szczepionki są złe. W ogóle jaki to ma związek z Biblią i kultem maryjnym. Czemu zmieniasz temat? Skończyły się argumenty?

Jeszcze chciałem dodać jedno napisałeś tak:

"Katolicy modlą się nie tylko do Boga, ale także do Maryi

@tylkoprawda: Dalej nie czytam."_

Wystarczy wpisać w google:

klik: https://www.google.pl/search?q=modlitwa+do+maryji&oq=modlitwa+do+maryji&aqs=chrome..69i57.3350j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Po co te wszystkie modlitwy? Sami siebie oszukujecie, że to nie tak. Nie chcecie
@tylko_prawda:

Proroctwo Symeona. A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu».
to ty nie zgadzałeś się z tezą opa to dałem ci argument (który potwierdzasz)


@gwynebleid: Nie zgodziłem się, że katolicy, a to jest różnica. Pokaż mi oficjalny oficjalny katolicki dokument, który to potwierdza. Katolicy też pouczają "mylących się" katolików, którzy modlą się DO a nie za wstawiennictwem. OP generalizuje czym mija się z prawdą.

Religia to oszukiwanie samego siebie


Religia to system wierzeń i praktyk
@ProjektZ: Proroctwo Symeona. A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu».

To ma świadczyć o tym, że Maria ma być królową nieba i ziemi co ze
@dolus_deliberatus: Religia to system wierzeń i praktyk

Dobrze ujęte system wierzeń i praktyk. Nie ma tam drogi za Jezusem, tylko drogą za naukami ludzkimi. Dlatego jest tosystem. Ciekawe dlaczego Jezus nie należał do religii albo inaczej dlaczego nie założył od razu religii.

Paweł prosił wszystkich wierzących w Rzymie o modlitwę za niego (Rzymian 15.30). Zachęcał również Kolosan, aby wstawiali się za nim Kolosan 4.2-3.

Co w tym dziwnego? sam
To ma świadczyć o tym, że Maria ma być królową nieba i ziemi co ze słowami Jezusa i samej Marii?


@tylko_prawda: nie, "proroctwa nie są do własnego wyjaśniania" one po prostu mają miejsce na świecie i tyle. A gdyby nie katolicy to nie wypełniłyby się słowa Marii, która mówiła pod wpływem Ducha Świętego o jej "błogosławieniu przez pokolenia".
"Zdrowaś Mario, łaskiś pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony
@ProjektZ: Ohh tak czyli jeśli Jezus mówi "A" to dodajmy sobie "ABC", bo przecież proroctwa nie są do własnego wyjaśnienia. Żebym ja coś dokładał w tym co napisałem. Napisałem tylko prawdę z Biblii nic więcej. Dodatkowo starałem się jak najwięcej słów Jezusa bo on jest naszym wzorem do naśladowania.

Ciekaw jestem w takim razie kto te proroctwa wyjaśnia i jaki miał owoc ducha, że tyle rzeczy pododawał i tak namieszał w