Wpis z mikrobloga

Na bezdrożach kreacjonizmu młodej ziemi

https://www.youtube.com/watch?v=3EsjC9u4lLM

Tak zwani chrześcijańscy fundamentaliści uczą, że wszechświat łącznie z naszą planetą i życiem na niej ma tylko kilka tysięcy lat. Chociaż ludzie, którzy krzewią ten pogląd — znany jako kreacjonizm młodej ziemi — mogą wysoko cenić Biblię, to utrzymują, że Bóg stworzył wszystko zaledwie kilka tysięcy lat temu w ciągu sześciu 24-godzinnych dni. Odrzucają wiarygodne dowody naukowe, które przeczą ich punktowi widzenia. W rezultacie kreacjonizm młodej ziemi tak naprawdę podważa autorytet Biblii — powoduje, że jawi się ona jako niedorzeczna i nieścisła.

TUTAJ jest cały artykuł: https://bioslawek.wordpress.com/2015/09/10/na-bezdrozach-kreacjonizmu-mlodej-ziemi/

„Biblia mówi również o sześciu ‛dniach’ stwarzania. Jednak nic nie wspomina, że były to dni 24-godzinne (Rodzaju 1:31). W gruncie rzeczy używa słowa „dzień” w odniesieniu do różnych okresów czasu. Na przykład cały okres stwarzania nazywa „dniem, w którym Jehowa Bóg uczynił ziemię i niebo” (Rodzaju 2:4). Najwidoczniej ‛dni’ stwarzania trwały wiele tysięcy lat (Psalm 90:4).”

„Hebrajskie słowo jom, tłumaczone na „dzień”, może oznaczać odcinki czasu różnej długości. W Old Testament Word Studies Williama Wilsona wymieniono następujące z różnych możliwych znaczeń tego słowa: „Dzień; często ma on znaczenie czasu w sensie ogólnym albo jakiegoś długiego okresu; cały rozważany okres (…) Słowem dzień oznacza się także określoną porę roku albo czas, w którym dzieje się coś nadzwyczajnego”. To ostatnie zdanie zdaje się pasować do „dni” stwarzania, jako że na pewno były one okresami, w których miały miejsce nadzwyczajne wydarzenia. Poza tym pozwala odnieść to słowo do okresów znacznie dłuższych niż 24 godziny.

W 1 rozdziale Księgi Rodzaju użyto w odniesieniu do okresów stwarzania wyrażeń „wieczór” i „ranek”. Czy to nie znaczy, że trwały po 24 godziny? Niekoniecznie. Nieraz mówi się o „dniu dzisiejszym” albo o „dobie dzisiejszej” czy też o „dniu wczorajszym” jako o dłuższym okresie. Również „poranek życia” lub „wieczór życia” nie dotyczy jednego dnia. Tak więc użycie wyrazów „wieczór i ranek” oraz „dzień” w 1 rozdziale Księgi Rodzaju nie ogranicza go do literalnych 24 godzin.

Występujące w Biblii słowo „dzień” może dotyczyć przemijania pór roku, na przykład lata i zimy (Zachariasza 14:8). „Dzień żniwa” składa się z wielu dni (por. Przysłów 25:13, Biblia Tysiąclecia, oraz Rodzaju 30:14). Tysiąc lat przyrównuje się do jednego dnia (Psalm 90:4; 2 Piotra 3:8, 10). „Dzień Sądu” rozciąga się na wiele lat (Mateusza 10:15; 11:22-24). Wypływa stąd chyba rozsądny wniosek, że „dni” stwarzania również mogły obejmować długie okresy, trwające całe tysiąclecia. Co się wydarzyło w tych okresach? Czy ich opis zawarty w Biblii da się uzasadnić naukowo? Poniżej podano krótki zarys „dni”, o których mówi Księga Rodzaju.”

Dzień Hebrajczyków

„Zasadniczą jednostką czasu jest dzień kalendarzowy, czyli doba słoneczna — czas pomiędzy dwoma kolejnymi przejściami Słońca nad tym samym południkiem, określającymi pełny obrót Ziemi dookoła własnej osi. Jednakże w czasach biblijnych dzień wyznaczano na inne sposoby.

Dzień Hebrajczyków rozpoczynał się wieczorem, po zachodzie słońca, a kończył nazajutrz o tej samej porze. Trwał zatem od jednego wieczora do drugiego. „Od wieczora do wieczora macie obchodzić wasz sabat” (Kpł 23:32). Było to odzwierciedleniem Bożych dni stwarzania, na co wskazują słowa z Rodzaju 1:5: „Nastał wieczór i nastał ranek — dzień pierwszy” (por. Dn 8:14).”

Czego nas uczy pierwsze 5 wersetów Księgi Rodzaju?

Rodzaju 1:1

„Na początku Bóg stworzył niebiosa i ziemię.”

Czym są niebiosa, które Bóg stworzył na początku wraz z ziemią?

„Fizyczne niebiosa. Wyrazy użyte w językach oryginału mogą się odnosić do wszystkiego, co mieści się w pojęciu materialnego nieba. Na ogół kontekst dostarcza dość informacji, by ustalić, o którą sferę fizycznego nieba chodzi w danym fragmencie.

[……]

Przestrzeń kosmiczna. Fizyczne „niebiosa” rozciągają się też poza atmosferę ziemską i obejmują przestrzeń kosmiczną, w której znajdują się ciała niebieskie — „cały zastęp niebios” — Słońce, Księżyc, gwiazdy i ich konstelacje (Pwt 4:19; Iz 13:10; 1Ko 15:40, 41; Heb 11:12). W pierwszym wersecie Biblii opisano stworzenie tych rozgwieżdżonych niebios poprzedzające przygotowanie ziemi na mieszkanie dla ludzi (Rdz 1:1). ”

Starożytni Hebrajczycy nie znali takich pojęć, jak: atmosfera, kosmos (czy przestrzeń kosmiczna), lub inny wymiar, w którym mieszka Bóg. Ogólnie rzecz biorąc atmosferę nazywali przestworzem (hebr. rakíaʽ) niebios:

Rodzaju 1:20

„I przemówił Bóg: „Niech się zaroją wody rojem dusz żyjących i niech stworzenia latające latają nad ziemią po obliczu przestworza niebios [.....]””"

#kreackonizm #id #paleontologia #film #dokument #edukacja #inteligentnyprojekt #kosmologia #bibli #staraziemia #ziemia #historiaziemi #historia #religia #geologia
bioslawek - Na bezdrożach kreacjonizmu młodej ziemi


https://www.youtube.com/watc...
  • 2
  • Odpowiedz
@Pshemeck: nie religia a ludzie (głowy) kościoła się zgadzają. Choć z oporami i ostrożnie, to jednak z przeświadczeniem że muszą bo są na straconej pozycji. To jest tylko pragmatyzm, lecz taki podszyty strachem :)
  • Odpowiedz