Wpis z mikrobloga

Generalnie od jakiegoś czasu (konkretnie to od zawsze) istnieje moda na krytykę ubuntu. Krytykę, która przez to, że różnice pomiędzy niektórymi distro coraz bardziej się zacierają, wydaje się przenosić na samo główne środowisko Ubuntu - Unity. Takie przynajmniej jest moje zdanie lub jak kto woli teza wygenerowana na potrzebę tego wpisu.

Nie wiem czy też tak macie jak ja, iż mimo tych wszystkich wad unity, środowisko to wydaje się być całkiem sensownie zaprojektowane. Jednym z powodów, dla którego tak uważam jest chociażby "optymalizacja" pulpitu pod względem miejsca - tylko panel w zasadzie zajmuje tutaj miejsce przy czym pełni rolę menu dla okien i najczęściej wykorzystywanych skrótów do zarządzania pc. Gdyby nie liczne bzdury unity np w postaci nowotworu o nazwie compiz sam pewnie korzystałbym z niego do dziś.

Oprócz sensownego projektu na papierze dochodzi do tego popularność ubuntu, która często inspiruje "twórców pulpitów" do eksperymentowania i próby odwzorowania unity w własnym DE - Takim przykładem może być chociażby projekt KDE... A czego z kolei nie zrobią sami twórcy tym zajmą się zwykli użytkownicy czego przykładem może być #xfce4 (które swoją drogą coraz bardziej zbliża się do prawie idealnej imitacji unity) i o tym jest ten wpis.

Mógłbym się rozpisywać na temat wad i zalet tego rozwiązania, ale wymienię chyba te najważniejsze przy czym wady jakoś mocno nie przeszkadzają. Tak więc, zalety: to "unity" posiada wszystkie zalety xfce - jest lekkie, konfigurowalne i proste. Wady: zarządzanie panelami w xfce, nierozwijany dockbarx i fakt nie ma jeszcze idealnej wtyczki appmenu dla xfce4. To pierwsze sprowadza się do tego że panele się nakrywają oraz nie można przypisać im stałej szerokości w pikselach. Pozostałe dwie to dziwna przypadłość "portowanych" rozwiązań dla xfce, która sprowadza się do tego, że jak wtyczce brakuje miejsca na panelu to reszta elementów panelu jest przesuwana po za ekran (występuje tylko dla dockbarx, valapanel i topmenu). W zasadzie sprowadza się to tylko do tego, że środowisko się rozjeżdża dla małych rozdzielczości i przy zmianie rozdzielczości.

...A tak po za tym to jest całkiem zdatne do użycia. W przeciwieństwie do unity w xfce można każdą najmniejszą bzdurę ustawić. Nie wiem jak długo z tego będę korzystał bo w sumie to tylko chciałem zobaczyć jak działa, ale w razie czego w xubuntu zawsze można wrócić do poprzedniej konfiguracji paneli.: http://i.imgur.com/jFu0IT8.png

jakiś tam screen

Tu zamieszczam źródło via reddit

PS macie jakiś pomysł na nazwę bloga? Muszę się w końcu za to zabrać ale ostatnio brak mi czasu, a przydało by się od czegoś zacząć np od nazwy. Chyba że faktycznie postować na dobreprogramy? Miałbym już kilka ciekawych wpisów niekoniecznie odnośnie samego xfce4.

Tagi:

#xfcetips #xfce4 #xubuntu #ubuntu #linux
Kryspin013 - Generalnie od jakiegoś czasu (konkretnie to od zawsze) istnieje moda na ...

źródło: comment_9uP0xw6eRjpcboHJceLiM5930YSUpzLg.jpg

Pobierz
  • 20
@Kryspin013:
Chyba jednak nie wiesz xd

zalety: to "unity" posiada wszystkie zalety xfce - jest lekkie

XFCE gniecie unity ( ͡° ͜ʖ ͡°)

wady unity przenoszą się na distro. Hejt na ubuntu wcale nie jest taki bezpodstawny i niezrozumiały jak Ci się wydaje.
@SunnO:

to "unity"

w sensie ta imitacja unity w xfce, stąd cudzysłów. Może powinienem napisać "ta wersja" albo coś w tym stylu, już nie poprawię. Mimo wszystko dla mnie się wydaje oczywiste.
@panczekolady: Prawda, prawda ale z drugiej strony patrząc na to co #!$%@? gnome to chyba nawet dobrze. Masa pracy poszłaby na marne jakby zaczęli portować np 2 lata temu. Zresztą spora część aplikacji już została przeportowana na gtk3, do tego wtyczki do panelu w xfce od kilku lat osbługują gtk3 mimo że sam panel działa na gtk2.
@cruc: W dłuższej perspektywie za bloga musisz płacić albo hostujesz u kogoś co sprowadza się do tego, że nieoczekiwanie możesz wszystko stracić. Na db przynajmniej na starcie masz jakąś bazę użytkowników, którzy by chociaż w to klikali. Na reklamach mi nie zależy bo i tak bym na tym dużo nie ugrał, pewnie by nie starczyło nawet na utrzymanie serwera. Jaki adam? jaki kryspin? xD
@Kryspin013: Co do bloga- ogarnij bashblog. Swoja drogą ostatnio mnie Rust od Mozilli zaciekawił i myślę czy nie byloby glupie napisac projekt inspirowany bashblogiem z opcjonalnym frontendem graficznym. Nawet jak nie w Ruście, to w innym języku.
@dzyndzla: W terminalu czy w paskach tytułowych? W systemie nawet nie zauważyłem że mam obecnie ustawioną noto sans, ale wcześniej korzystałem z Droid sans który wygląda prawie identycznie, tylko teraz nie ma go w repo.
@Leinnan: Spoko, ogarnę
@qnebra: Nie wiem jak teraz ale w tamtym roku mieli w zamiarze portowanie na 3.12 mimo że wtedy dostępna była 3.18

btw Dobry wpis, ani jedna osoba nie zaplusowała xD