Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy pamiętacie, ale kilka lat temu w polskiej #telewizja było takie show, które się zwało #dragonsden. Tak mnie jakoś wzięło na wspominki i postanowiłem sobie sprawdzić jak radzą ci, którzy "wygrali życie" przekonując do siebie inwestorów.

Na tapetę wziąłem przede wszystkim kilka firm, których domeną było działanie w sieci. Nie powiem zaskoczyłem się, niestety (no może poza jednym wyjątkiem) nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Przechodząc do konkretów:
1. Serwis z grami on-line i możliwością wygrania realnych pieniędzy: r1ng.pl - inwestorzy: Krzysztof Golonka, Maciej Kaczmarski, Grzegorz Hajdarowicz, Marian Owerko; kwota inwestycji: 350 tys. zł za 50% udziałów. Właścicielem serwisu jest Webventure S.A. Zgodnie z historią KRS w połowie 2013 roku nastąpiła zmiana właściciela (członków zarządu). Serwis Alexa.com stronę plasuje na 8,815,624 pozycji, co daje szacunkowo jakieś 20 UU (unikalnych użytkowników) dziennie. Wartość inwestycji (w mojej ocenie) na dzień dzisiejszy: śmieciowa.
2. Serwis imprezowy Grubabiba.pl - inwestorzy: Anna Garwolińska, Maciej Kaczmarski; kwota inwestycji: 270 tys. zł za 75% udziałów. Właścicielem serwisu była firma Qm Consulting (zgodnie z ostatnim wpisem CEiDG dn. 31.07.2016 r. nastąpiło zawieszenie działalności). Obecnie serwis i domena wystawiona na sprzedaż. Wartość serwisu na dzień dzisiejszy: zerowa.
3. Program księgowy przeznaczony dla gastronomi GASTRO FINANSE: gastro.pl - inwestorzy: Marian Owerko, Maciej Kaczmarski, Marek Rusiecki; kwota inwestycji: 300 tys. zł za 60% udziałów. Właścicielem serwisu jest Softech Sp. z o.o. Serwis Alexa.com stronę plasuje na 1,578,165 pozycji, co daje szacunkowo jakieś 100 UU dziennie. Wartość na dzień dzisiejszy: aplikacja przeznaczona dla wąskiego grona odbiorców, możliwe, że inwestycja mogła się zwrócić.
4. Ekskluzywny osprzęt elektryczny Nota Bene nota-bene.com.pl - inwestorzy: Anna Hejka; kwota inwestycji: 1 mln. zł za 75% udziałów, z możliwością zejścia do 50%. Właściciel firmy: NOTA BENE (od 2015, wcześniej GALERIA OSPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO "NOTA BENE", firma zlikwidowana w 2015 roku, po przejęciu zmieniło się również miejsce zarejestrowania działalności). Serwis Alexa.com strony w ogóle nie uwzględnia w swoim rankingu, co może świadczyć o zerowym zainteresowaniu. Wartość inwestycji na dzień dzisiejszy: śmieciowa.
5. Warsztat przez internet automanager.pl - inwestorzy: Andrzej Głowacki; kwota inwestycji: 250 tys. zł za 60% udziałów. Właścicielem serwisu była firma Tradeinvest Sp. z o.o. (zlikwidowana z końcem 2013 r.), czyli w rok po znalezieniu inwestora. Wartość inwestycji na dzień dzisiejszy: zerowa.

To oczywiście tylko kilka przykładów, ale jak widać nie wystarczy mieć odpowiednie środki, aby pomnożyć swój kapitał. Niejednokrotnie można sporo stracić. Ot, takie ryzyko inwestora.

Źródła, z których korzystałem: Wikipedia, Alexa.com, KRS, CEiDG, archive.org, dns.pl (WHOIS).

#ciekawostki #inwestycje #it #januszebiznesu
hyperlink - Nie wiem czy pamiętacie, ale kilka lat temu w polskiej #telewizja było ta...

źródło: comment_yoqJLrB7i4jr9AyrT9NQ7H64ZI8BEOif.jpg

Pobierz
  • 127
  • Odpowiedz
@hyperlink: parę dni temu ktoś pisał, że przyszła do nich kobitka z pomysłem na skaner do hipermarketów. Chodzisz i skanujesz produkty od razu w koszyku, a potem tylko przy kasie płacisz. Podobno pomysł uznali za mocno nie trafiony, a teraz jest testowany w Tesco w Krakowie i z tego co słyszałem to sprawdza się dosyć nieźle. Ktoś potwierdzi?
  • Odpowiedz
znalazłem kiedyś autora tego pomysłu na Facebooku i mu napisałem czy można kupić ten podpierak XD równy gość pociągnął beke


@WolfSky: zrób wpis ze screenem, jeżeli wciąż masz do niego dostęp, brzmi super śmiesznie :)
  • Odpowiedz
@hyperlink: pracowałem przez moment dla r1ng. Serwis sobie dobrze radził przed inwestycją. Kasa była potrzebna do wejścia na rynki zagraniczne, bo model biznesowy był bardzo oryginalny. Propozycja inwestorów z programu nie została ostatecznie przyjęta. Po emisji posypały się inne, dużo bardziej atrakcyjne. Skończyło się wejściem inwestora, który miał powiązania z barowymi automatami, a to nie jest czysty biznes. Zaczęły się mocne konflikty, a jakie były skutki, aż przykro mówić.
  • Odpowiedz
  • 8
@hyperlink tak to jest niestety w biznesie. Otóż, to czy dane rozwiązanie będzie dobre można się przekonać dopiero post factum. W latach 80/90 wszyscy analitycy rynku domowego video twierdzili, że standard betamaksowy Sony wygra z VHS firmy JVC. A jak było finalnie to wszyscy wiemy.
Nie da się, moim zdaniem, przewidzieć sukcesu jakiegoś produktu/usługi (w dłuższej perspektywie). W grę wchodzi zbyt wiele zmiennych. Dlatego tag #januszeit tu nie pasuje imho

No i
  • Odpowiedz
@hyperlink: Był jeszcze facet ze Lwowa, który dostał 15 mln na fabrykę podwozi wagonów kolejowych. Byłem ciekawy jak się to skonczyło, ale tak na szybko informacje w google kończą się gdzies na 2011r, czyli mniej więcej w okolicach emisji programu.
  • Odpowiedz