Wpis z mikrobloga

#linux #ubuntu #mint #windows #grub2
Chcę zrobić osobną partycję dla GRUB2 ale wyczytałem że z taką osobną partycją są problemy.
Np. przy aktualizacji jądra Linuksa taki GRUB2 na osobnej partycji się automatycznie nie zaktualizuje i nie będzie o nowej wersji wiedział przez co będzie próbował uruchomić poprzednią wersję jądra, której nie ma co zakończy się niepowodzeniem.

Wydaje mi się że trzeba zamontować /boot z tej osobnej partycji do /boot każdego Linuksa który ma być uruchamiany przez tego GRUB2'a.
Czy to jest rozwiązanie? Przydałaby się garść konkretnych informacji na ten temat.
  • 5
@look997: Podczepienie /boot w każdej dystrybucji powinno załatwić sprawę. Pamiętaj tylko by grub był zainstalowany tylko na jednym systemie, by różne dystrybucje nie aktualizowały go niezależnie. Teoretycznie nie powinno to szkodzić, ale może zrobić burdel, a tego warto uniknąć.
Po każdej aktualizacji jądra na dystrybucji, która nie jest "właścicielem" gruba, trzeba będzie na dystrybucji "właścicielu" wygenerować od nowa config gruba (grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg).
@look997: W takim razie GRUB jest instalowany w obszarze poprzedzającym pierwszą partycję na dysku (a nie na oddzielnej partycji). Chyba, że masz na myśli moduły i konfiguracje - one są ładowne z katalogu w /boot.

Najprostsze rozwiązanie to zainstalować/uaktualniać GRUBa tylko na jednym systemie (tym który ma być uruchamiany jako domyślny), a skrypty konfiguracyjne powinny same odnaleźć wszystkie pozostałe systemy i dodać je do listy. I nie musisz współdzielić /boot.