Wpis z mikrobloga

No hejka, witam w >>>VFXNEWS<<<


Łyknęliście bajtowy obrazek z załącznika?

Chyba najbardziej znana reklama tu na Wykopie, jak i chyba w Polsce.
Zastanawiacie dlaczego zrzut z reklamy Braveranu? Cześć z was wie, część już pewnie się domyśla, tak...


Zanim zaczniecie na mnie wieszać psy coś wam wytłumaczę i właśnie to będzie tematem dzisiejszego felietonu.

> Jak wygląda produkcja reklamy i gdzie ja w niej jestem. <

---> Istotny obrazek. Otwórzcie do/przed czytaniem.

Jak wygląda cały proces? Kolejność produkcji zachowania:

Klient oraz jego produkt
Tutaj pojawia się klient, dla nas zwany klientem końcowym. Przykładowo Orange, Plus, mBank, McDonald, Tmobile etc.
Taki klient ma do rozpromowania jakiś produkt, czy to fizyczny czy jakieś usługi. Obojętne.
Klient posiada u siebie na miejscu dział marketingu, przeważnie jest to kilka osób, głównie siedzą tam Brand/Product Managerzy.
Brand Managerzy opiekują się marką/markami. Product Managerzy - produktami.
Przykładowo jakaś nie wiem.. Polfarma, to jeden Product Manager ma Polopirynę, a drugi Ranigast i Etopirynę.
Później taki Manager chce rozpromować swój produkt lub brand i zgłasza się - najczęściej choć nie zawsze - do Domu mediowego.

Dom mediowy
Domy mediowe to często duże twory. Głównie zajmują się zakupem mediów, np czasu antenowego, czasu na billboardach czy citylightach (to te plakaty na przystankach chociażby), dodatkowo pomagają Klientowi w wyborze Agencji Reklamowej i czasami Produkcji i Postprodukcji (różnie bywa).
Klient ma powiedzmy 5 mln na reklamę i ze strategami ustalają gdzie warto to inwestować.
Chociaż czasami Klient Końcowy idzie bezpośrednio do Agencji Reklamowej.

Agencja reklamowa
Niezależnie czy Klient Końcowy przyszedł bezpośrednio, czy Dom Mediowy go przysłał - agencja stoi za pomysłem.
To oni wymyślają copy (tekst), że konar ma zapłonąć i o czym reklama w ogóle będzie.
Akurat Braveran jest wyjątkowy ale o tym później.
Agencja ogólnie wymyśla, dlatego często zwie się "Agencją Kreatywną".
Gdy już z klientem końcowym oraz Domem Mediowym dojdą do tego co chcą i sensownie to rozpiszą (brief), a najlepiej jeszcze zobrazują (storyboard) to udają się do Produkcji.

Produkcja
To firma która zajmuje się realizacją video. Tyle i aż tyle. Zgodnie z wytycznymi wszystkich powyżej dzięki reżyserowi, operatorowi, montażyście i reszcie ekipy tworzą video czy to 8, 15 czy 30 sekundowe które następnie trafia do nas.

Postprodukcja
Na obrazku podglądowym jestem nie aż tak dokładnie zaznaczony. Nie jestem tylko samym anusem, ale też występuję na początku jelita grubego. Odbieram od produkcji materiał, dogaduję z klientami co potrzeba i robię wszystko by video nagrane przez produkcję wyglądało lepiej, lub miało dorzucone fajne bajerki dzięki nowoczesnej grafice komputerowej (VFX, stąd nazwa tagu ;)).
Gdy już cały produkt w postaci video jest uformowany przez nasze jelitko grube - ja, wraz z pomocą chłopaków z maszynowni zgrywamy materiały emisyjne do telewizji. TVN, TVP, Polsat i inne.
To ja wypuszczam tą rzeźbę na światło dzienne.
Jestem anusem.

W mega skrócie tak wygląda cała droga reklamy, od potrzeby klienta do waszych telewizorków.

Dlatego to nie ja wymyśliłem płonącego konara, ja go tylko zrobiłem.
No i tak jak pisałem, na chwilę wrócę do Braverana - firma na A. która jest producentem tego specyfiku jest chyba jedną z niewielu firm która proces skraca. Jako Klient Końcowy uderza bezpośrednio do Produkcji lub Postprodukcji i realizuje swoje spoty. Dlatego akurat w tym wypadku, pomysłodawcą jest sam Klient Końcowy.

Jeśli macie jakieś pytania zapraszam do zadawania. Dyskusja mile widziana.

----

Zapraszam do subowania -> #vfxnews

#vfxnews #grafika3d #3d #grafikakomputerowa #artstation #behance #digitalpainting #januszeblendera #blender #3dsmax #cinema4d

Lista lista:
@JayRG @Rezix @nathaliekill @Naxster @Akayari @vasil @trisek @zupa_z_kasztana @gerard-kowalski @GrabkaMan @Yomery @naczelnysmieszek @Evert @sorasill @haxxx @potwur @drvarez @woynar @wutka @tekon
@JamesDarmody @velaskez @funeralmoon @Gorion103 @KMiklas @niedzviadek @Szafirion @themindcrusherHS
Wołam Cię szarlatanie @MrGreeneye :D
Pobierz
źródło: comment_lbfrzDUHDvyvwb8lq1YlFg0PQLwF0uUL.jpg
  • 17
@loczyn: Gościu to ty czy ktoś inny, ale ktoś się na mirko strasznie podniecał ze zrobił tą reklamę, no #!$%@? wtrącał ten fakt gdzie tylko mógł. Jak to ty to beka xD Gościu to tylko reklamy jakiegoś gówno środka, ogarnij. A jak nie ty to przepraszam.
Gościu to ty czy ktoś inny, ale ktoś się na mirko strasznie podniecał ze zrobił tą reklamę, no #!$%@? wtrącał ten fakt gdzie tylko mógł. Jak to ty to beka xD Gościu to tylko reklamy jakiegoś gówno środka, ogarnij. A jak nie ty to przepraszam.


@Papasanbaba: Może z raz napisałem, że to robiłem, drugi raz wrzuciłem tylko obrazek z programu od 3D :D
Może o mnie Ci chodziło, nie wiem :D
@Pan_Kielonek: Offline jest zaraz po nagraniach, to masz montaz (bez ingerencji w obraz). Jak montazysta z rezyserem sklecą co chca to wypuszczają EDLa ze zmagazynowanymi materialami i to idzie na Online, a tam... to juz sie dzieje wszystko ;)
@loczyn: domy mediowe czesto pracuja z punktu widzenia klienta "za darmo" - nie biora zadnych pieniedzy wprost od klienta. "Placa" im wydawcy mediow (glownie telewizje) w formie upustow. Np. wydasz 5 milionow zlotych, zaplacisz 4,8m. No i jest jeszcze kwestia rozliczenia - np. wg zasiegu gdzie w gre wchodza badania Nielsena.
@loczyn: na temat rozliczeń między klientem, domem mediowym, a dostawcą mediów można by jeszcze sporo napisać. W przypadku dajmy na to banerów w internecie sprawa jest względnie prosta, bo można zliczać kliknięcia - co może zrobić sam klient.
W przypadku telewizji zasięg konkretnego wyświetlenia reklamy, o konkretnej godzinie i kanale brany jest od strony trzeciej (głównie Nielsena) - i następują rozliczenia (przepychanki) na temat tego, ile "dowieziono punktów".
@loczyn: Oni już pewnie mają takie doświadczenie w tym co trafia do klienta i jak sprzedawać swój produkt, że agencje reklamowe są im zbędne. Mógłbyś zalinkować do reklamy? Bo nie mam telewizora i jej nie widziałem jeszcze.
Ciekawy tekst z poczuciem humoru ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@loczyn: Ok już znalazłem stojącego konara.

Mógłbyś w dużym skrócie opisać jak video wyglądało przed post produkcją i po Twoich zabiegach? Filtry, oświetlenie logo itp. czy również dogrywanie tła i takie tam?