Wpis z mikrobloga

Witam @SOLGAZ ik :)

Zastanawiam się nad ekonmicznym uzasadnieniem zakupu płyty. #solgazopowiada

Jeżeli średni rachunek za gaz (wyłącznie za gaz zużyty przez kuchenkę) mam 30 zł na 2 miesiące = wychodzi 15 zł / 1 miesiąc - tradycyjna płyta ponad 10 letnia, bo mam jakąś starą trochę - a w sumie to trochę gotuję bo lubię gotować.

Dajmy na to przykładową płytę w linku

285 PLN.

I mamy płytę #solgaz - przykładowa pierwsza lepsza którą znalazłem (oszczędność do 50% jak widzę)

2 240 PLN.

I zastanawiam się czy mi się opłaci zakup jak mam takie rachunki za gaz w skali miesiąca.

1. Różnica w cenie płyty SOLGAZ i płyty tradycyjnej.
2 240 - 285 = 1 954 PLN

2. Analiza zużycia gazu.
Tradycyjna pływa 15 PLN / 1 miesiąc.
Płyta SOLGAZ ( o 50% mniej ) = 7,5 PLN / 1 miesiąc.

2.1. Oszczędność miesięczna gazu ( zużycie [PLN] tradycyjna płyta - zużycie [PLN] płyta SOLGAZ )
15 - 7,5 = 7,5 [PLN] - oszczędności miesięczne.

3. Zwrot z inwestycji. ( Różnica w cenie zakupu płyt tradycyjnej i SOLGAZ [pkt.1] podzielona przez oszczędności miesięczne [pkt.2.1.] )

1 954 PLN / 7,5 PLN = 260.5 ( 260 miesięcy i 15 dni.)

260.5/12(miesięcy ) = 21 lat i 7 miesięcy - w przybliżeniu.

Czyli wychodzi mi że, mając w/w dane koszty zakupu płyty tradycyjnej i płyty SOLGAZ i średnie zużycie gazu w w/w wartości, a także 50% mniejsze zużycie gazu przez płytę SOLGAZ zwrot z inwestycji otrzymamy po bezawaryjnym okresie pracy obydwu urządzeń tj. 21 lat i 7 miesięcy

i teraz nie wiem czy coś źle policzyłem.... kupować czy nie. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 22
@jaskiniowiec88: Sprawdź na rachunku ile wynoszą koszty stałe, które płacisz nawet jak nie używasz gazu. I skoryguj obliczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@norbw74: Czyli co jak koszty stałe wynoszą dajmy na to 30% wartości rachunku - to
wtedy 260 miesięcy muszę podzielić przez 0,7 (koszt zużytego paliwa) i wychodzi...

371 miesięcy - to jest prawie 31 lat....
jesteś pewny, że to są dobre obliczenia... ? bo