Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do Mirków niewierzących. Jako, że ja i mój niebieski jesteśmy niewierzący zastanawiałam się nad tym czy gdybyśmy mieli kiedyś brać ślub to kościelny czy tylko cywilny. Jak to różowa, marzę o jakiejś ceremonii, być w pięknej białej sukni, pobawić się z bliskimi. Zastanawia mnie czy sam cywilny wyklucza ubranie się w białą suknię i wesele, piękną ceremonię do zapamiętania na całe życie? Nie mówię o jakiejś wielkiej imprezie, ale takiej z najbliższymi. Nie bardzo wiem czy można by to pogodzić. Wbić do sądu na sam cywilny w białej sukni? xD
Ja nawet bierzmowania nie mam i nie bardzo widzi mi się podlizywanie się facetowi w sukience i jakieś kościelne nauki przedmałżeńskie.

Stąd moje pytanie w ankiecie.

#zwiazki #rozowepaski #niebieskiepaski #slub #gimboateizm #ateizm #kosciol #religia

Jaki brałeś/aś ślub?

  • Kościelny, choć oboje jesteśmy niewierzący 4.7% (66)
  • Kościelny, jesteśmy oboje wierzący 12.3% (174)
  • Kościelny, jedna osoba jest niewierząca 7.6% (108)
  • Tylko cywilny, choć jedna osoba jest wierząca 3.7% (53)
  • Tylko cywilny, choć oboje jesteśmy wierzący 2.2% (31)
  • Tylko cywilny, oboje jesteśmy niewierzący 16.1% (228)
  • Nie brałem/am ślubu (jeszcze lub nie zamierzam) 53.3% (754)

Oddanych głosów: 1414

  • 171
@rozowympaskiem: nie koniecznie, mam znajomych, którzy brali ślub kościelny bez płacenia za księdza/organistę/kościelnego :) zgodzę się że z reguły ślub cywilny jest tańszy, ale dla chcącego kościelny może być darmowy.
@wuju84: tak, w wyjątkowych sytuacjach albo kiedy młodzi znają się z ksiedzem LUB ksiądz jest taki jaki powinien być ksiądz za to sie nie płaci. Ale polska rzeczywistość jest jaka jest i np. w mojej parafii taka zabawa kosztuje i to porządnie...
@NoNameeDD: Zakonczmy to, bo i tak pileczka sie juz nie odbija. OP sie zastanawia nad slubem koscielnym lub cywilnym. Przeczytaj poczatek, to sie dowiesz. Czym jest tradycja, jak nie uzupelnieniem slowa bozego? To sie scisle laczy, idac w tym samym kierunku z tego samego zrodla.
@rozowympaskiem: mówisz o polskiej rzeczywistości, sama ją tworząc i powtarzając to gdzie popadnie. zabawa kosztuje tyle dlatego że ludzie tyle dają, nie dlatego że ksiądz wprowadził cennik. takie gadanie w stylu, dam 1000 bo inni tyle dają. A powiem Ci że można mieć ślub kościelny bez zapowiedzi nawet. Wymaga to co prawda pozwolenia od biskupa i księdza, który się podejmie, ale da się zrobić
A wy w ogóle macie wszystkie sakramenty, żeby podjeść do ślubu kościelnego? Jesteście oboje niewierzący i chcecie brać ślub kościelny? #!$%@?ło Cię #!$%@? szmato #!$%@??


@Dzonzi: Widzę, że katolik w pełnym wydaniu XD

Ogólnie to odpowiadając na większość zarzutów, gdzie wnioski poszły lekko za daleko w przód to po przede wszystkim nie interesuje mnie co powie rodzina i nie ma to nic wspólnego z presją społeczną. Także nie mam ochoty udawać
@SRD-4: OP ZASTANAWIA SIĘ CZY CYWILNY WYKLUCZA CEREMONIE JAK KOŚCIELNĄ. Religia ściśle łączy się z tradycja ale nie musi być na odwrót.

Czy trzeba być kościelnym katolikiem w twoim mniemaniu by mieć ładną ceremonie zawarcia związku? Myślisz, że tylko katolicy biorą ślub? Myślisz, że w ogóle śluby wywodzą się z religii katolickiej? Słyszałeś może o Swaćbie?
Kobieta chce mieć po prostu ładną tradycyjną ceremonie a wy ją tyracie


@NoNameeDD: #!$%@?. Wydaje mi się, że tyrane jest podejście w którym oszukuje się przynajmniej trzy osoby przez spory okres czasu (te nauki przedmałżeńskie to chyba kilka miesięcy), angażuje się przynajmniej dwie inne osoby do tego oszustwa (świadkowie), wszystko po to by mieć fajną oprawę. Można być większym cynikiem?

To tak jakby zapisać się jako wolontariusz do hospicjum, tylko po
@lady_katarina: no ale przecież do ślubu cywilnego tez można iść w białej sukni, a przy wyjściu mogą stać twoi goście i sypać drobniakami. A po podpisaniu dokumentów idziesz na impreze do restauracji czy remizy, czy gdzie tam chcecie i jest normalne wesele.
@lady_katarina: Bardzo glupia jest idea brania slubu koscielnego przez niewierzace osoby. Juz nawet pomijam kwestie watpliwosci. Sama jestem chyba bardziej agnostykiem. Ale ty nawet nie masz poszanowania do sakramentu malozenskiego ani do ksiedza czy kosciola. Zamierzasz wejsc do kosciola, przysiegac przed bogiem a w glebi duszy miec to wszystko w dupie? Dlaczego ludzie przykladaja tak mala wage do slow ktore wypowiadaja?
Co do twojego pytania. Wez cywilny i zrob wesele, zasadniczo