Wpis z mikrobloga

Wrzucam na Mirko w ramach ciekawostek związanych ze zmianami klimatu. Za krótko na artykuł
Zwierzęta i rośliny nie nadążają za klimatem

*Klimat zmienia się zbyt szybko jak na adaptacyjne możliwości wielu gatunków – wskazują wyniki badań opublikowanych przez pismo „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.*

Amerykańskie badania objęły 266 populacji 56 różnych gatunków roślin i zwierząt (w tym owadów, płazów, gadów, ptaków i ssaków). Tereza Jezkova i John Wiens z University of Arizona sprawdzali, jak szybko gatunki zmieniały swoje klimatyczne nisze (warunki, w których są w stanie przeżyć) oraz jak miała się ta szybkość do procesu globalnego ocieplenia. Okazało się, że zmiany temperatury są średnio 200 000 razy szybsze niż zmiany nisz klimatycznych.

Wyniki sugerują, że badane organizmy nie są w stanie przystosować się odpowiednio szybko do przyszłych zmian opadów i temperatury. Nawet jednak gdyby zmiany te zachodziły powoli, ich zakres i tak w wielu przypadkach wykraczałby poza możliwości adaptacyjne wielu gatunków.

Zdaniem autorów badań szczególnie narażone będą płazy, gady i rośliny, zwłaszcza tropikalne. Łatwiej będzie ptakom i ssakom, które potrafią regulować temperaturę własnego ciała.

Niektóre zwierzęta mogą “wyemigrować” w inne rejony geograficzne, unikając wysokich temperatur. Jednak inne zamieszkują obszary izolowane, których nie będą w stanie opuścić - na przykład rezerwaty przyrody, góry czy wyspy. Oprócz zmian klimatu poważnym zagrożeniem jest także niszczenie siedlisk zwierząt.

Według ogłoszonego w październiku przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF raportu "Living Planet Report 2016" do roku 2020 populacja dzikich zwierząt może się zmniejszyć aż o 67 proc. To najszybsze wymieranie w dziejach Ziemi. (PAP)

#nauka #zmianyklimatu #klimat #przyroda #ciekawostki #ewolucja
źródło: comment_cXDvgjJBN6Bho1Xc2arTVVYYPaiihJUA.jpg
  • 9
Oby to uzyskało dużo plusów i trafiło do jak największej liczby osób.
Chociaż to pewnie marzenia ściętej głowy, bo ludzie odpowiedzialni za takie wyniszczanie i tak się tym nie przejmują :(
@miauzilla: Wszystko na nic. To koło zamachowe ma bezwładność kuli ziemskiej i rozpędzano je 150 lat totalnego zużywania paliw kopalnych. Pozostało się przyglądać ? /ok można z otwartą gębą i szeroko otwartymi oczyma/. I pamiętajcie to system samoregulujący. Co trzeba się usunie ...samo i następnie odrośnie może w innej formie . #takbedzie
@kris666123: Mam nadzieję, że nie stanie się to za mojego życia i długo, długo potem.
Już pomału ludzie nabierają świadomości. Produkuje się mniej kopcące samochody (aczkolwiek masa starych, trujących gratów jeszcze jeździ...), stara się mniej ją narażać naturę na szkody - inwestycje w energie odnawialne.
Oby to postępowało, ludzie zmądrzeli i nie byli rakiem dla naszej planety.
Myślimy o kolonizowaniu planet, a nie potrafimy zadbać o własną.
To najszybsze wymieranie w dziejach Ziemi.

@MalyBiolog: Nie powiedziałbym, żeby to wymieranie było tak szybkie jak wymieranie permskie, gdzie wymarło 90% gatunków morskich, 60% rodzin płazów i gadów i 30% rzędów owadów.
@hortu:

Nie powiedziałbym, żeby to wymieranie było tak szybkie jak wymieranie permskie, gdzie wymarło 90% gatunków morskich, 60% rodzin płazów i gadów i 30% rzędów owadów.


Fajnie, że nie powiedziałbyś. A jednak jest.
Poza tym dzisiejsza różnorodność taksonów jest znacznie większa niż w permie.

@MalyBiolog:

Najlepsze jest to, że wiadomo o tym od lat 80, choć wtedy nikt nie podejrzewał, że przyjmie to taką skalę i to tak szybko.
Trzydzieści