Wpis z mikrobloga

Słuchajcie audiobooków, warto.

Równo rok temu włączyłem swojego pierwszego audiobooka na próbę, "Samolubny gen" Dawkinsa. Wydawało mi się, że audiobooki raczej nie są dla mnie, że pewnie nawet nie zmęczę tego jednego. Myliłem się, w ciągu kolejnych 12 miesięcy przesłuchałem 44 książki, a że większość z nich to była literatura faktu, całkowicie zrewolucjonizowały zawartość mojej głowy, zupełnie inaczej patrzę na świat, niż kilkanaście miesięcy temu.

Z okazji rocznicy trochę #chwalesie i wrzucam swoją listę, większość z tych książek mogę polecić. Najlepsze według mnie pogrubiłem, najgorsze są kursywą. Kolejność chronologiczna, to nie jest ranking :)

1. Dawkins, R. "The Selfish Gene"
2. Dawkins, R. "The God Delusion"
3. Krauss, L. M. "A Universe from Nothing: Why There Is Something Rather than Nothing"
4. Dawkins, R. "The Greatest Show on Earth"
5. Barrat, J. "Our Final Invention"
6. Bostrom, N. "Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies"
7. Piketty, T. "Capital in the Twenty-First Century"
8. Vance, A. "Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future"
9. Hawking, S. "The Universe in a Nutshell"
10. Klein, N. "The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism"
11. Hawking, S. "The Grand Design"
12. Myśliwski, W. "Traktat o łuskaniu fasoli"
13. O'Clery, C. "Moscow, December 25,1991: The Last Day of the Soviet Union"
14. Hawking, S. "The Theory of Everything"
15. Dawkins, R. "The Blind Watchmaker"
16. Darwin, Ch. "On the Origin of Species" (abridged by Dawkins)
17. Carnegie, D. "How To Win Friends & Influence People"
18. Márquez, G. "One Hundred Years of Solitude"
19. Eagleman, D. "The Brain: The Story of You"
20. Lewis, C.S. "The Screwtape Letters"
21. Lohr, S. "Data-ism"
22. Dubner, S. and Levitt, S. "Freakonomics"
23. Gimbel, S. "Redefining Reality: The Intellectual Implications of Modern Science" (Audible "The Great Courses")
24. Rand, A. "Anthem"
25. Feynman, R. "Surely You're Joking, Mr. Feynman!"
x. Bryson, B. "A Short History of Nearly Everything" (abridged)
26. Osnos, E. "Age of Ambition: Chasing Fortune, Truth, and Faith in the New China"
27. Fukuyama, F. "Political Order and Political Decay: From the Industrial Revolution to the Globalization of Democracy"
28. Wysession, M. "The Science of Energy: Resources and Power Explained" (Audible "The Great Courses")
29. Isaacson, W. "Steve Jobs"
x. Kuhn, G. "Why Quantum Physicists Create More Abundance"
30. McRaney, D. "You Are Not So Smart"
31. Bryson, B. "A Short History of Nearly Everything"
32. Liulevicius, V. G. "Turning Points in Modern History" (Audible "The Great Courses")
33. Carrol, S. "Mysteries of Modern Physics: Time" (Audible "The Great Courses")
34. Klein, N. "This Changes Everything"
35. Card, O.S. "Ender's Game"
36. Card, O.S. "Speaker for the Dead"
37. Tyrmand, L. "Zły"
38. Chang, H.-J. "Bad Samaritans"
x. Kafka, F. "The Judgment"
39. Kolbert, E. "The Sixth Extinction: An Unnatural History"
40. Aleksijewicz, S. "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety"
41. Carroll, S. "The Higgs Boson and Beyond" (Audible "The Great Courses")
42. Singer, P. "Animal Liberation"
43. Stiglitz, J. "Price of Inequality"
44. Zajdla, J. "Limes inferior"
x. Dawkins, R. "The Selfish Gene" (jeszcze raz ())
45. Hazlitt, H. "Economics in One Lesson"

#audiobook #ksiazki #czytajzwykopem #rozwojosobisty #liganauki i trochę #oswiadczeniezdupy
  • 72
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@smyl: Nie każda książka i nie każdemu przypadnie w formie audio, to warto zauważyć. Do tego przy słuchanych książkach zapamiętuje się mniej informacji. Dlatego jak ktoś słucha literaturę faktu np. nie notując sobie niczego tylko słuchając np. podczas biegania lub jazdy autem, to zapamięta mniej niż ktoś kto tę samą książkę po prostu przeczyta na papierze lub czytniku ebooków. To pewnie podpadałoby pod znany fakt, że multitasking jest dla nas
  • Odpowiedz
pickety "słuchalny" jest


@MKULTRA: jak widać - da się :) ale rzeczywiście akurat tę książkę z pewnością lepiej przeczytać na papierze. Najbardziej słuchalny jest Dawkins.

Słuchasz również po
  • Odpowiedz
@JakisTakiNick: Mi się wydaje, że audiobook jest dobrą formą "przypominania" sobie treści książki. Coś co jest już nam znane, ale jednak trochę zakurzone w naszej głowie ;). Zresztą jazda samochodem pomiędzy miastami nie jest aż tak wymagająca uwagi, żeby nie móc się skupić na jakimś audiobooku. Fajnie mieć tylko opcję cofania 10 sekund jednym klawiszem, bo czasami jednak trzeba się skupić na czymś innym.
  • Odpowiedz
Fajnie mieć tylko opcję cofania 10 sekund jednym klawiszem


@jakubito: wszystkie aplikacje audiobookowe to mają, podobnie jak regulację tempa.

Do niedawna Audiobooks.com nie miało regulacji tempa i napisałem im w czerwcu prywatną wiadomość na Reddicie, że to jest trochę niepoważne z ich strony i wysłałem im link do ankiety, według której 60% audiobookowiczów reguluje tempo. Napisali mi, że pracują nad tym i dadzą mi znać, jak coś będzie wiadomo. Zdążyłem
  • Odpowiedz
Mi się wydaje, że audiobook jest dobrą formą "przypominania" sobie treści książki. Coś co jest już nam znane, ale jednak trochę zakurzone w naszej głowie ;)


@jakubito: Racja, ciekawe spostrzeżenie :)
  • Odpowiedz
@JakisTakiNick: Przeczytałem uważnie ten artykuł i przejrzałem to badanie i uważam, że absolutnie nie może ono prowadzić do wniosku, że "przy słuchanych książkach zapamiętuje się mniej informacji".

Przyczyny:

- badacze podają model procesora komputera, na którym był wyświetlany tekst (Intel® Core™ 2 T7200), a nie podają, czy audobook był słuchany z głośnika, czy ze słuchawek, czy uczestnicy mogli regulować głośność - nie
  • Odpowiedz
@smyl: Też słuchałem tego "Short History of Nearly Everything" i zgadzam się, ten lektor akurat był słaby. Masz rację z tą krytyką tego badania.

@YacaFiscalu:

Widzę sama śmietanka - Piketty, Klein, Chang, Stiglitz xD - #liganauki tak bardzo, brakuje Marksa tylko.


Ale Ty wiesz, że Marks jest czytany na wszystkich poważnych uniwersytetach w USA, na kierunku ekonomia? xD To, że przeciętnemu człowiekowi on się kojarzy z
  • Odpowiedz
@MKULTRA: "Limes inferor" polecił mi @zielonek1000 jako argument przeciwko pomysłom partii Razem, dlatego go wymieniłem, ale rzeczywiście uważam, że Argoland nie ma nic wspólnego z Danią. Niestety, nie mogę tego przedyskutować z Zielonkiem, ponieważ przestał mi odpisywać. Możliwe, że wynika to z faktu, że nie dotrzymał swojej części umowy (umówiliśmy się, że ja przesłucham Limes, a on "bad samaritans").

A o polskich pisarzach sf nie wiem zupełnie nic, co
  • Odpowiedz
@smyl:
Odpiszę, jak będę miał coś sensownego do powiedzenia.
Co innego durne rozmówki na mikro a co innego głębsza dyskusja na tematy ideologiczne w ramach umowy. Jak wyskrobię podsumowanie to CI podrzucę. Nie dosłuchałem całości więc trudno mi się wypowiedzieć jak czegoś nie znam do końca.
  • Odpowiedz
@zielonek1000: chodziło mi o to, że napisałeś, że antyutopia miasteczka Argoland przypomina Twoim zdaniem świat marzeń partii Razem, a więc książka "Limes inferior" pokazuje fatalne skutki razemowych pomysłów.
  • Odpowiedz