Wpis z mikrobloga

Słuchajcie audiobooków, warto.

Równo rok temu włączyłem swojego pierwszego audiobooka na próbę, "Samolubny gen" Dawkinsa. Wydawało mi się, że audiobooki raczej nie są dla mnie, że pewnie nawet nie zmęczę tego jednego. Myliłem się, w ciągu kolejnych 12 miesięcy przesłuchałem 44 książki, a że większość z nich to była literatura faktu, całkowicie zrewolucjonizowały zawartość mojej głowy, zupełnie inaczej patrzę na świat, niż kilkanaście miesięcy temu.

Z okazji rocznicy trochę #chwalesie i wrzucam swoją listę, większość z tych książek mogę polecić. Najlepsze według mnie pogrubiłem, najgorsze są kursywą. Kolejność chronologiczna, to nie jest ranking :)

1. Dawkins, R. "The Selfish Gene"
2. Dawkins, R. "The God Delusion"
3. Krauss, L. M. "A Universe from Nothing: Why There Is Something Rather than Nothing"
4. Dawkins, R. "The Greatest Show on Earth"
5. Barrat, J. "Our Final Invention"
6. Bostrom, N. "Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies"
7. Piketty, T. "Capital in the Twenty-First Century"
8. Vance, A. "Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future"
9. Hawking, S. "The Universe in a Nutshell"
10. Klein, N. "The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism"
11. Hawking, S. "The Grand Design"
12. Myśliwski, W. "Traktat o łuskaniu fasoli"
13. O'Clery, C. "Moscow, December 25,1991: The Last Day of the Soviet Union"
14. Hawking, S. "The Theory of Everything"
15. Dawkins, R. "The Blind Watchmaker"
16. Darwin, Ch. "On the Origin of Species" (abridged by Dawkins)
17. Carnegie, D. "How To Win Friends & Influence People"
18. Márquez, G. "One Hundred Years of Solitude"
19. Eagleman, D. "The Brain: The Story of You"
20. Lewis, C.S. "The Screwtape Letters"
21. Lohr, S. "Data-ism"
22. Dubner, S. and Levitt, S. "Freakonomics"
23. Gimbel, S. "Redefining Reality: The Intellectual Implications of Modern Science" (Audible "The Great Courses")
24. Rand, A. "Anthem"
25. Feynman, R. "Surely You're Joking, Mr. Feynman!"
x. Bryson, B. "A Short History of Nearly Everything" (abridged)
26. Osnos, E. "Age of Ambition: Chasing Fortune, Truth, and Faith in the New China"
27. Fukuyama, F. "Political Order and Political Decay: From the Industrial Revolution to the Globalization of Democracy"
28. Wysession, M. "The Science of Energy: Resources and Power Explained" (Audible "The Great Courses")
29. Isaacson, W. "Steve Jobs"
x. Kuhn, G. "Why Quantum Physicists Create More Abundance"
30. McRaney, D. "You Are Not So Smart"
31. Bryson, B. "A Short History of Nearly Everything"
32. Liulevicius, V. G. "Turning Points in Modern History" (Audible "The Great Courses")
33. Carrol, S. "Mysteries of Modern Physics: Time" (Audible "The Great Courses")
34. Klein, N. "This Changes Everything"
35. Card, O.S. "Ender's Game"
36. Card, O.S. "Speaker for the Dead"
37. Tyrmand, L. "Zły"
38. Chang, H.-J. "Bad Samaritans"
x. Kafka, F. "The Judgment"
39. Kolbert, E. "The Sixth Extinction: An Unnatural History"
40. Aleksijewicz, S. "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety"
41. Carroll, S. "The Higgs Boson and Beyond" (Audible "The Great Courses")
42. Singer, P. "Animal Liberation"
43. Stiglitz, J. "Price of Inequality"
44. Zajdla, J. "Limes inferior"
x. Dawkins, R. "The Selfish Gene" (jeszcze raz ())
45. Hazlitt, H. "Economics in One Lesson"

#audiobook #ksiazki #czytajzwykopem #rozwojosobisty #liganauki i trochę #oswiadczeniezdupy
  • 72
  • Odpowiedz
@smyl: poprę Cię w tym, bo audiobooki świetne są dla kierowców na trasie, li iówek i ogólnie, gdy można spodziewać się potężnych wiatrów nudy.
Ja w ten sposób połknąłem historię Jasienicy w 3ech tomach, historię II RP Richarda Watta, dzieło o Europie Daviesa, Metro2033, Piknik na skraju drogi i wiele, wiele innych, których już nie pamiętam :)
  • Odpowiedz
@smyl: z ciekawości wszedłem na audible, matko kochano. drogie te audiobooki tam są :/. Chciałem zobaczyć cenę Koloru Magii Pratchetta a tam jakieś dwie wersje, jedn $23, druga $34... Bywają tam jakieś promocje?
  • Odpowiedz
1. Dawkins, R. "The Selfish Gene"


@smyl: Jest w ogóle polska wersja tego audiobooka? Chętnie bym posłuchał w drodze do pracy.

Od roku zakochany jestem w tej formie. Na ksiażke zawsze miałem wymówke, zawsze mialem cos lepszego do roboty.

Słuchając w czasie kiedy nie robie nic zajmującego - gotuje/jade tramwajem/wracam ide do sklpeu słucham audiobooków i w ten sposób zwiększyłem liczbe przeczytanych rocznie książek.... no cóż uznajmy że wielokrotnie :)
  • Odpowiedz
@KotoFan: ale 4 książki to od 40 do 100+ godzin słuchania, po takim czasie będziesz już wiedział, czy warto w to inwestować, czy nie.

Na Audible potem to działa tak, że co miesiąc ściągają Ci z karty $15+vat i dostajesz za to jeden kredyt, za który możesz kupić dowolną książkę, więc żadna książka nie jest droższa, niż te kilkanaście dolarów (można dokupić więcej kredytów). Często pojawiają się też promocje "2za1" (dwie książki za 1 kredyt) oraz kody promocyjne, za które na przykład na 3 miesiące obniżają Ci cenę z $15 do $2 miesięcznie, albo w ogóle masz 2 miesiące za darmo. Da się więc spokojnie utrzymać średnią poniżej $10 za książkę.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że jest opór drogo i wydałem na to majątek ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale z drugiej strony seria "The Great Courses" życzyła sobie podobno nawet ponad $100 za każdy kurs przed połączeniem z Audible (to są wykłady przygotowane i przeprowadzone przez profesorów, ekspertów w swojej dziedzinie). W lipcu w ramach promocji kredyt za $2 + 2za1 kupiłem dwa
  • Odpowiedz
Jest w ogóle polska wersja tego audiobooka? Chętnie bym posłuchał w drodze do pracy.


@Python: jeśli znasz angielski chociaż na B1-B2, to bardzo polecam wersję angielską, bo to jest prawdziwa uczta. "The Selfish Gene" to jest jedyny audiobook, który przesłuchałem 2 razy - i planuję słuchać go co roku na przełomie października i listopada ( ͡° ͜ʖ ͡°) Majstersztyk. Miałem ogromne szczęście, że trafiłem akurat na
  • Odpowiedz
jeśli znasz angielski chociaż na B1-B2, to bardzo polecam wersję angielską, bo to jest prawdziwa uczta. "The Selfish Gene" to jest jedyny audiobook, który przesłuchałem 2 razy - i planuję słuchać go co roku na przełomie października i listopada ( ͡° ͜ʖ ͡°) Majstersztyk. Miałem ogromne szczęście, że trafiłem akurat na tę książkę na początku, nie pamiętam nawet, dlaczego ją wybrałe


@smyl: A jezyk nie jest
  • Odpowiedz
A jeżyk nie jest tam miejscami zbyt naukowy? :)


@Python: nie, to jest książka popularnonaukowa, a nie podręcznik :)

czy kolega po angielsku
  • Odpowiedz
@smyl: słucham audiobooków od jakichś pięciu lat, początkowo wchłaniałem po kilka godzin dziennie. Potem przyszła praca w której raczej był zakaz używania słuchawk(sic) No ale od jakichś 6 miesięcy ze względu na specyfikacje nowej pracy mogę słuchać i po 8 godzin dziennie. Przez ostatnie pół roku przesłuchałem jakieś 700-800 godzin, i to świetna zabawa, minimalizuje marnowanie czasu na rzecz rozrywki. Polecam wszelkiej maści audiobooki z podziałem na role, Trylogia husycka,
  • Odpowiedz