Wpis z mikrobloga

Słuchajcie audiobooków, warto.

Równo rok temu włączyłem swojego pierwszego audiobooka na próbę, "Samolubny gen" Dawkinsa. Wydawało mi się, że audiobooki raczej nie są dla mnie, że pewnie nawet nie zmęczę tego jednego. Myliłem się, w ciągu kolejnych 12 miesięcy przesłuchałem 44 książki, a że większość z nich to była literatura faktu, całkowicie zrewolucjonizowały zawartość mojej głowy, zupełnie inaczej patrzę na świat, niż kilkanaście miesięcy temu.

Z okazji rocznicy trochę #chwalesie i wrzucam swoją listę, większość z tych książek mogę polecić. Najlepsze według mnie pogrubiłem, najgorsze są kursywą. Kolejność chronologiczna, to nie jest ranking :)

1. Dawkins, R. "The Selfish Gene"
2. Dawkins, R. "The God Delusion"
3. Krauss, L. M. "A Universe from Nothing: Why There Is Something Rather than Nothing"
4. Dawkins, R. "The Greatest Show on Earth"
5. Barrat, J. "Our Final Invention"
6. Bostrom, N. "Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies"
7. Piketty, T. "Capital in the Twenty-First Century"
8. Vance, A. "Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future"
9. Hawking, S. "The Universe in a Nutshell"
10. Klein, N. "The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism"
11. Hawking, S. "The Grand Design"
12. Myśliwski, W. "Traktat o łuskaniu fasoli"
13. O'Clery, C. "Moscow, December 25,1991: The Last Day of the Soviet Union"
14. Hawking, S. "The Theory of Everything"
15. Dawkins, R. "The Blind Watchmaker"
16. Darwin, Ch. "On the Origin of Species" (abridged by Dawkins)
17. Carnegie, D. "How To Win Friends & Influence People"
18. Márquez, G. "One Hundred Years of Solitude"
19. Eagleman, D. "The Brain: The Story of You"
20. Lewis, C.S. "The Screwtape Letters"
21. Lohr, S. "Data-ism"
22. Dubner, S. and Levitt, S. "Freakonomics"
23. Gimbel, S. "Redefining Reality: The Intellectual Implications of Modern Science" (Audible "The Great Courses")
24. Rand, A. "Anthem"
25. Feynman, R. "Surely You're Joking, Mr. Feynman!"
x. Bryson, B. "A Short History of Nearly Everything" (abridged)
26. Osnos, E. "Age of Ambition: Chasing Fortune, Truth, and Faith in the New China"
27. Fukuyama, F. "Political Order and Political Decay: From the Industrial Revolution to the Globalization of Democracy"
28. Wysession, M. "The Science of Energy: Resources and Power Explained" (Audible "The Great Courses")
29. Isaacson, W. "Steve Jobs"
x. Kuhn, G. "Why Quantum Physicists Create More Abundance"
30. McRaney, D. "You Are Not So Smart"
31. Bryson, B. "A Short History of Nearly Everything"
32. Liulevicius, V. G. "Turning Points in Modern History" (Audible "The Great Courses")
33. Carrol, S. "Mysteries of Modern Physics: Time" (Audible "The Great Courses")
34. Klein, N. "This Changes Everything"
35. Card, O.S. "Ender's Game"
36. Card, O.S. "Speaker for the Dead"
37. Tyrmand, L. "Zły"
38. Chang, H.-J. "Bad Samaritans"
x. Kafka, F. "The Judgment"
39. Kolbert, E. "The Sixth Extinction: An Unnatural History"
40. Aleksijewicz, S. "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety"
41. Carroll, S. "The Higgs Boson and Beyond" (Audible "The Great Courses")
42. Singer, P. "Animal Liberation"
43. Stiglitz, J. "Price of Inequality"
44. Zajdla, J. "Limes inferior"
x. Dawkins, R. "The Selfish Gene" (jeszcze raz ())
45. Hazlitt, H. "Economics in One Lesson"

#audiobook #ksiazki #czytajzwykopem #rozwojosobisty #liganauki i trochę #oswiadczeniezdupy
  • 72
  • Odpowiedz
gdybym podkrecil audiobooka albo video do polowy mojego tempa czytania to nie daloby sie nic zrozumiec


@feuer: w takim razie musisz używać jakichś technik szybkiego czytania. Nie twierdzę, że audiobooki to jest świetne rozwiązanie dla każdego :) Z drugiej strony w czasie takich czynności, jak bieganie, tekstowi pisanemu korona z głowy spada i audiobook nie ma konkurencji
  • Odpowiedz
jest za wolno, rozpraszam sie i nic z tego nie wychodzi


@feuer: ale próbowałeś regulować tempo? Tu i tu ktoś szacuje, że audiobooki czytane są w tempie 150-160 wpm, ja przyspieszam zwykle 1.5-1.8 raza w zależności od lektora, to już wychodzi nieco więcej, niż połowa Twojego tempa i wszystko da się bez problemu zrozumieć - tylko trzeba się skupić, a przecież o to właśnie chodzi :)
  • Odpowiedz
@PoProstuMichal: Nie znam tego problemu bo używam wyłącznie ich aplikacji na Androida, ale według Audible ich aplikacja desktopowa działa na Windows 7:
https://www.audible.com/sw

A jeśli jakieś audiobooki miałyby działać na Kindle, to chyba właśnie Audible, bo to jest jedna firma (Amazon).
  • Odpowiedz
@smyl: Wymagania systemowe
Minimalne
System operacyjny Windows 10, Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Windows Phone 8

kupiłem, ściągnałem aplikacje na ios, odpalam apke - nie ma pliku.

dopiero zaczynam, a już jestem mocno #!$%@? xd
  • Odpowiedz
kupiłem, ściągnałem aplikacje na ios, odpalam apke - nie ma pliku.


@PoProstuMichal: przecież 3 pierwsze książki możesz mieć za darmo!

kupiłem, ściągnałem aplikacje na ios, odpalam apke - nie ma pliku.


@PoProstuMichal: Odśwież Library
  • Odpowiedz
@PoProstuMichal: nie wiem, co Ty tam narobiłeś :) jak kupuję na stronie audible.com książkę, to jak wchodzę do aplikacji, w której jestem zalogowany na to samo konto, wystarczy odświeżyć bibliotekę - i jest.
  • Odpowiedz
@smyl: nie wiem, wybralem ksiazke, zaplacilem $0, probowalem otworzyc link do aplikacji na kindla - nie działa. probowałem sciagnac aplikacje na windowsa - nie działa. sciaganalem aplikacje na iphone - nie widzi plików. dziękuję, 0/3, widocznie to nie dla mnie, choć chętnie bym spróbował :)
  • Odpowiedz
@PoProstuMichal: nie poddawaj się, Michał :D Na pewno zalogowałeś się na to samo konto? Na pewno potwierdziłeś zakup? Na audible.com w zakładce Library->My books masz tę książkę? Tam jest jeszcze opcja w audible.com->Library->My books "Deliver to: Michal's Audible for iOS"
  • Odpowiedz
@smyl: no bez przesady, aż taki upośledzony nie jestem :D tak, to samo konto, mam tylko jedno. zakup potwierdzony, bo mam pobrane dwa pliki z rozszerzeniem .aa, których na windowsie nie mam jak otworzyć
  • Odpowiedz
@PoProstuMichal: może to dlatego, że dopiero jutro kupiłeś książkę xD

Widzę, że jesteś w Australii, Audible.au jest podobno częściowo oddzielny od Audible.com, no ale to wygląda na to, że aplikacja iOS Ci się nie zsynchronizowała. Kurde no, teraz jak wiem, że chcesz słuchać "selfish gene" to złapałem ciśnienie, żeby Ci to zadziałało xD

Chodzi mi o takie "deliver to", ale nigdy tego nie używałem, wystarczyło zawsze odświeżyć bibliotekę w aplikacji.
smyl - @PoProstuMichal: może to dlatego, że dopiero jutro kupiłeś książkę xD

Widzę...

źródło: comment_MpSSahJWw2maIykIG5KQtl1sUMfjmsWm.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz