Wpis z mikrobloga

Przede wszystkim jest zawierana przez wspólników w celu prowadzenia działalności gospodarczej.


@pieknyibogaty: ok, jak dwie spółki podpiszą umowę o współpracy to tworzą trzecią spółkę? Czy są to po prostu dwie odrębne spółki, które zgodziły podjąć się działania w jakimś zakresie?
@Adams_GA: #!$%@? ty naprawdę wszystko mieszasz. Jeśli zawrą umowę spółki cywilnej, to tak, powstanie "trzecia spółka". Ale to będzie albo umowa o współpracy, albo umowa spółki i to zalezy od tego co będzie w tej umowie. Nie słyszałem jeszcze, żeby "umowa o współpracy" była podatnikiem VAT i miała własny NIP xD Teraz ty odpowiedz na moje pytanie bo inaczej to nie jest dyskusja (którą rzekomo skończyłeś) tylko rzucanie grochem o ścianę
@pieknyibogaty: nie, ja nie mieszam, ja dopytuję o Twoją definicję spółki, bo dla mnie ani w jednym ani w drugim przypadku spółki nie będzie z uwagi na jakikolwiek brak podmiotowości. Teraz uzasadniasz to że jest spółką ze względów podatkowych i odrzucasz podobieństwo do umowy współpracy, a ja ci tylko pragnę przypomnieć, że spółki cywilnej nie trzeba zawiązywać w celu wykonywania działalności gospodarczej, więc czym de facto różni się od umowy współpracy
@Adams_GA: Kompletnie nie masz racji.

Spółka cywilna jest spółką, ale nie jest spółką prawa handlowego - ani osobową, ani kapitałową.
Ale zarówno w znaczeniu prawnym, jak i potocznym spółka cywilna jest spółką.

To, że jest to stosunek zobowiązaniowy, że nie ma osobowości prawnej, ani nie jest ułomną osobą prawną nie znaczy, że to nie jest spółka.