Wpis z mikrobloga

do wszystkich tych, którzy twierdzą, że bogaci mogą płacić TROSZECZKĘ większe podatki mówię: ZGODA, NIECH TAK BĘDZIE!

ale:

- płacę większe podatki? chce mieć pierwszeństwo w kolejce do lekarza
- płacę większe podatki? chce mieć pierwszeństwo na drodze z sygnalizacją świetlną
- płacę większe podatki? chce mieć pierwszeństwo w urzędach
- płacę większe podatki? chce aby moje dzieci miały pierwszeństwo przy zapisach do żłobków/przedszkoli które zostały dofinansowane chociaż złotówką z budżetu państwa

itd...

dlaczego? jeżeli idę do sklepu lub firmy oraz płacę więcej niż ktoś inny to dostaję lepszy towar/usługę. Tylko w takim przypadku można usprawiedliwić zabieranie "bogatym" większego procenta zarobków, uczciwych #!$%@? zarobków.

#podatki #ekonomia #4konserwy #dobrazmiana #gospodarka #polska
  • 186
  • Odpowiedz
@stan-tookie-1: nie. W pierwszym poście popełniłem błąd bo za bardzo ukierunkowałem ludzi na słowo "pierwszeństwo". Zamiast tego, powinienem podać różne przykłady, związane z jakością, czasem, kosztami lub ewentualnymi ulgami
  • Odpowiedz
przez pierwsze dwa lata...


@j2416513: nieprawda, składka NFZ na DG zawsze wynosi 288,95zł

@j2416513: Z Twoich komentarzy nie do końca jestem w stanie zrozumieć, czy krytykujesz podatek progresywny, czy również liniowy?
  • Odpowiedz
nieprawda, składka NFZ na DG zawsze wynosi 288,95zł


@smyl: masz rację, i co z tego? NFZ i kolejki to tylko jeden z wielu przykładów

Z Twoich komentarzy nie do końca jestem w stanie zrozumieć, czy krytykujesz podatek progresywny, czy również liniowy?


@smyl: progresywny
  • Odpowiedz
@j2416513: ale potem sam napisałeś że nie jest do końca tak, bo np przez pierwsze 2 lata płacisz mniej na NFZ, a pewnie takich konkretnych przypadków da się znaleźć więcej, gdzie da się skorzystać z rożnych "promocji" na DG i zejść z opłata.
Co do zasady prawie wszystkie instytucje publiczne działają na zasadzie solidarności czyli określa się jaki budżet mają mieć i tyle kasy się ściąga od obywateli na różnych
  • Odpowiedz
ale potem sam napisałeś że nie jest do końca tak, bo np przez pierwsze 2 lata płacisz mniej na NFZ, a pewnie takich konkretnych przypadków da się znaleźć więcej, gdzie da się skorzystać z rożnych "promocji" na DG i zejść z opłata.


@stan-tookie-1: płacę mniej na ubezpieczenie społeczne. Przykład z NFZ był błędny na co zwrócił już uwagę @smyl. Co do promocji na DG nie za bardzo wiem
  • Odpowiedz
NFZ i kolejki to tylko jeden z wielu przykładów


@j2416513: Według Bloomberga, nasza służba zdrowia jest bardziej efektywna, niż duńska, niemiecka, szwedzka, czeska, słowacka - zajmuje 18. miejsce na 55 zbadanych krajów (ranking). Jest jedynie dramatycznie niedofinansowana - i nie mówię tu o kwotach bezwzględnych, tylko procentowych. Niemcy wydają 9,4% swojego PKB na zdrowie, Czesi 6,4% - a my 4,5%, mniej niż połowę tego, co Niemcy, w relacji do naszego drastycznie niższego PKB per capita (górny wykres, dane z OECD).

Z rankingu Bloomberga jasno wynika, że polska służba zdrowia pokazała, że potrafi odpowiednio wykorzystać pieniądze z budżetu NFZ. Tylko że ten budżet jest dramatycznie niski - nawet jak na nasze możliwości (średnia OECD ponad 6%
smyl - > NFZ i kolejki to tylko jeden z wielu przykładów

@j2416513: Według Bloombe...

źródło: comment_wXZY5giCKUzn3YVpYS3lacF2PxFFECHp.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@CrtZ: Z tym, że prawnicy nie do końca mogą pracować na umowie o pracę (adwokaci), lekarze specjaliści pracujący w różnych szpitalach (bo brakuje) też mają trudniejszą sprawę.
A tak poza tym to proszę nie propaguj syndromu biedaka w Polsce.
  • Odpowiedz
@smyl: ciesze się, że mamy zajebistą służbę zdrowia. Czy to oznacza, że przez te 14 tysięcy przypadków trzeba #!$%@?ć pozostałym 38 milionom?
  • Odpowiedz
Czy to oznacza, że przez te 14 tysięcy przypadków trzeba #!$%@?ć pozostałym 38 milionom?


@j2416513: Mam wrażenie, że nic nie zrozumiałeś. Nie, przez te 38 milionów przypadków mamy #!$%@?ć 38 milionom. Kolejki nie biorą się znikąd. Ciężko chorzy to był tylko przykład.

Potrafisz odpowiadać merytorycznie bez umieszczania przekleństw w każdym zdaniu? Jeśli napisałeś ten wpis po to, żeby sobie poprzeklinać, to szkoda mojego czasu na rozmowę.
  • Odpowiedz
Potrafisz odpowiadać merytorycznie bez umieszczania przekleństw w każdym zdaniu?


@smyl: nie wiedziałem, że Ci to przeszkadza. Jeżeli to problem, to potrafię skonstruować zdanie bez użycia inwektyw.

Chciałbym Cię prosić o uzasadnienie pobierania nieproporcjonalnie większych podatków (podatki progresywne) równocześnie nie dając niczego w zamian.
  • Odpowiedz
@smyl: Jak słusznie zauważyłeś problem jest z rozdzieleniem pieniędzy z budżetu w tym kraju. Skoro większość podatków idzie na ZUS, a dość znikoma ilość (co wiąże się z niedofinansowaniem) NFZ to znaczy, że jest z tym problem i trzeba przyczyn szukać tu, a nie podnosić podatki, bo ogólnie z zasad ekonomii wynika, że podnoszenie podatków powoduje spowoleninie gospodarcze, przez co wpływy do budżetu będą jeszcze niższe, a żeby ratować gospodarkę
  • Odpowiedz
nie widziałem, że Ci to przeszkadza. Jeżeli to problem, to potrafię skonstruować zdanie bez użycia inwektyw.


@j2416513: przeszkadza mi tylko, jak jest połączone z pustym tekstem typu "przez te 14 tysięcy przypadków trzeba #!$%@?ć pozostałym 38 milionom?".

Chciałbym Cię prosić o uzasadnienie pobierania nieproporcjonalnie większych podatków (podatki progresywne) równocześnie nie dając niczego w
smyl - > nie widziałem, że Ci to przeszkadza. Jeżeli to problem, to potrafię skonstru...

źródło: comment_2ntdczWws9IxoRGy80ENcKbMYEb6OUvP.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz