Wpis z mikrobloga

do wszystkich tych, którzy twierdzą, że bogaci mogą płacić TROSZECZKĘ większe podatki mówię: ZGODA, NIECH TAK BĘDZIE!

ale:

- płacę większe podatki? chce mieć pierwszeństwo w kolejce do lekarza
- płacę większe podatki? chce mieć pierwszeństwo na drodze z sygnalizacją świetlną
- płacę większe podatki? chce mieć pierwszeństwo w urzędach
- płacę większe podatki? chce aby moje dzieci miały pierwszeństwo przy zapisach do żłobków/przedszkoli które zostały dofinansowane chociaż złotówką z budżetu państwa

itd...

dlaczego? jeżeli idę do sklepu lub firmy oraz płacę więcej niż ktoś inny to dostaję lepszy towar/usługę. Tylko w takim przypadku można usprawiedliwić zabieranie "bogatym" większego procenta zarobków, uczciwych #!$%@? zarobków.

#podatki #ekonomia #4konserwy #dobrazmiana #gospodarka #polska
  • 186
  • Odpowiedz
1. Zawierać pewną premię dla przedsiębiorców (zapłacą oni dalej nieco mniej, niż etatowcy)


@smyl: na razie ciężko to skomentować (brak konkretów)

Wprowadzać kwotę wolną od podatku, a przynajmniej kwotę wolną dla biedniejszych, co ma zmniejszyć obciążenia dla osób na wynagrodzeniu minimalnym do około 20%, a do 40% wartość ma dobić dopiero przy około 6k na
  • Odpowiedz
to "dopiero" w zestawieniu z "6k" mnie dobija. 6k to +/- minimalna wypłata u zachodnich sąsiadów


@j2416513: ale nie można zapominać, że obecnie zarabiający 6k na rękę na umowie o pracę oddają 41,6% dochodu w PIT i składkach. Zmiana na 40% jest obniżką.

czuje się na tyle silny, by o nich podyskutować ale na pewno nie aby
  • Odpowiedz
zawsze łatwo mówić jak Donald Trump "proponuję drastyczne obniżki podatków dla każdego oraz zlikwidowanie długu publicznego". Chodzi o realne propozycje zmiany.


@smyl: czy z moich postów bije aż tak oczywisty populizm?
  • Odpowiedz
@j2416513: nie, ale napisałeś o radykalnych cięciach w wydatkach. A mi chodzi tylko o ten fragment, jaki są podatki. Masz 12,2mln osób na umowie o pracę, 2mln przedsiębiorców, załóżmy, że z 2mln na śmieciówkach. Osoby na umowie o pracę zarabiają X, przedsiębiorcy 1,25X, osoby na śmieciówkach 0,75X, łącznie 2X. Musisz zebrać w podatkach 0,75X, czyli około 37% całości. Jak rozkładasz obciążenia, żeby było Twoim zdaniem sprawiedliwie? Punktem wyjściowym są obecne
smyl - @j2416513: nie, ale napisałeś o radykalnych cięciach w wydatkach. A mi chodzi ...

źródło: comment_kN2PVRK2yinuTggHzcQpYSvPYUD5U1z6.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
kto dał Ci prawo określać, że dla "bogatego" 1000 to mało? jakim prawem tak bardzo uogólniasz?


@j2416513: No nie wiem, może niech każdy sam sobie określi ile dla niego jest "mało" i sam zdecyduje, ile będzie płacił podatku. Byłby to pierwszy w historii "charity driven state".
Organizacja państwa to sztuka kompromisu i trzeba przyjąć jakieś założenia. Walcząc z rzeczywistością ma się małe szanse na zwycięstwo.
  • Odpowiedz