Wpis z mikrobloga

do wszystkich tych, którzy twierdzą, że bogaci mogą płacić TROSZECZKĘ większe podatki mówię: ZGODA, NIECH TAK BĘDZIE!

ale:

- płacę większe podatki? chce mieć pierwszeństwo w kolejce do lekarza
- płacę większe podatki? chce mieć pierwszeństwo na drodze z sygnalizacją świetlną
- płacę większe podatki? chce mieć pierwszeństwo w urzędach
- płacę większe podatki? chce aby moje dzieci miały pierwszeństwo przy zapisach do żłobków/przedszkoli które zostały dofinansowane chociaż złotówką z budżetu państwa

itd...

dlaczego? jeżeli idę do sklepu lub firmy oraz płacę więcej niż ktoś inny to dostaję lepszy towar/usługę. Tylko w takim przypadku można usprawiedliwić zabieranie "bogatym" większego procenta zarobków, uczciwych #!$%@? zarobków.

#podatki #ekonomia #4konserwy #dobrazmiana #gospodarka #polska
  • 186
  • Odpowiedz
@j2416513: no np. prowadzisz firmę transportową i zarabiasz sporo. Płacisz wyższe podatki choćby po to żeby skompensować że po drogach jeździ 100 twoich samochodów dostawczych (z każdego tego samochodu masz przecież zysk)

Tak powinna wyglądać społeczna gospodarka rynkowa, czyli system wpisany w konstytucję twojego kraju.
  • Odpowiedz
@mirasek: a czy to co próbuje robić rząd nie można nazwać "inżynierią społeczną"? przecież sztucznie sterują dobrami sami decydując komu zabrać a komu dać
  • Odpowiedz
@j2416513: no np. prowadzisz firmę transportową i zarabiasz sporo. Płacisz wyższe podatki choćby po to żeby skompensować że po drogach jeździ 100 twoich samochodów dostawczych (z każdego tego samochodu masz przecież zysk)


Tak powinna wyglądać społeczna gospodarka rynkowa, czyli system wpisany w konstytucję twojego kraju.

Wydaje wiecej na paliwo czyli podatki na drogi placi wieksze niz ty i szach mat #!$%@?.
  • Odpowiedz
@madry_i_mieciutki: absurd... wynika z tego wprost, że problemem są różnice klasowe i idealnie gdyby wszyscy byli obrzydliwe bogaci lub skrajnie biedni, lub po prostu, wszystkim po równo ( ͡° ͜ʖ ͡°) oh wait... chyba to już było...
  • Odpowiedz
Grupa "bogatych", przez których zapewne rozumiesz prezesów zarabiających w milionach jest tak mała, że moim zdaniem nie ma sensu o tym dyskutować.


@j2416513: To, że Ty sobie arbitralnie tak stwierdziłeś, to raczej świadczy o tym, że nie rozumiesz jak działa progresja podatkowa. Nawet niewielka grupa może być odpowiedzialna za wysokie przychody podatkowe, tak zresztą już jest w Polsce.

A tej gadki, o tym, że w Polsce wszyscy bidni, to aż
  • Odpowiedz
@Atomic_Cookie: więcej konsumuje chociażby...
@j2416513: żaden absurd. Ja do tego nie podchodzę ideologiczne tylko się adaptuje. Jak widzę, że nierówności dochodowe rosną to prędzej czy później będzie kończyć się to większą progresję. Nawet jeśli ona mnie dotknie to i tak lepiej niż żeby dotknęło mnie niezadowolenie społeczne biednych.
@tajemniczygosc: no gratki. Odkryłeś istotność value added taxów.
  • Odpowiedz
Ci biedni lekarze czy prawnicy zarabiający >10k miesięcznie, a rozliczający się 19% PITem, wyjątkowo biedna grupa społeczna


@CrtZ: jak się cieszę, że to napisałeś! ( ͡° ͜ʖ ͡°) po prostu ciebie boli, że ktoś ma więcej...
  • Odpowiedz
@j2416513: Bardzo lewackie myślenie, pomysł aby bogatsi płacili więcej i dostawali proporcjonalnie więcej kłoci się z ideą wolnego rynku. To, iż doświadczasz tego w sklepie, wynika z nadmiernej regulacji handlu.
  • Odpowiedz
jak się cieszę, że to napisałeś! ( ͡° ͜ʖ ͡°) po prostu ciebie boli, że ktoś ma więcej... tak po prostu


@j2416513: Oczywiście, że mnie nic nie boli - w bliskiej rodzinie mam lekarza, który zarabia ponad 10k miesięcznie i rozlicza się liniowym PITem.

Życzę mu jak najlepiej, ale jeśli chcemy mieć dobrze działającą ekonomię, to takie osoby muszą płacić przynajmniej tyle samo co reszta (=niska
  • Odpowiedz
2) jaką odpowiedzialność biorą na siebie wykonując ten zawód?


@j2416513: podobną co i mechanicy samochodowi, jak coś zjebią to koledzy ich kryją. Odpowiedzialność za błędy lekarskie i złą diagnozę u nas nie istnieje.
Ogólnie z resztą się zgadzam. Dodatkowo w niektórych urzędach przedsiębiorcy mają osobne okienka więc tak jakby są faworyzowani.
  • Odpowiedz