Wpis z mikrobloga

Pytanie do mirkow z tagow #inzynieria #mechanika oraz #programowanie

Jestem studentem pierwszego roku mechanika i budowy maszyn, na zajeciach z TI usłyszałem, o możliwości pisania skryptów z c# w solidworksie, catii, czy innym cadzie. Jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy na ludzi programujących jednocześnie z operowaniem cada? Czy jest sens uczyć się tego i tego naraz?
  • 15
  • Odpowiedz
@maracjastanu: Pewnie jesteś na kierunku, który daje dyplom inżyniera. Więc czy wyobrażasz sobie inżyniera, który nie zna się na rysunku i matmy nie kuma? Jak chciałeś tylko programowanie trzeba było iść na uniwerek na licencjat.
  • Odpowiedz
@stassma:
1. Jestem na mechanice i budowie maszyn, napisałem to zresztą. I nie, nie uważam by rysunek techniczny był potrzebny, ba nawet prowadzący od tego tak uważaja.

2. Byłem na inżynierce na uniwerku przez tydzień na infie i jest większy #!$%@? niż na infie. Co prawda dyplom inzynierski, ale wciaz za duzo i nic przydanteg.
  • Odpowiedz
@maracjastanu: Rysunek techniczny przydaje sie do zrozumienia niego. Sam recznie nic nie bedziesz nigdy raczej rysowal. Ale przydaje sie tez w CADach. w Inventorze mozna robic skrypty w Visual Basic.
Ogolnie przydatne to automatyzacji pracy. Jest to duzy plus dla pracodawcy. Ogolnie pokazanie automatyzacji pewnych procesow daje +10 do szacunu. Ale nadal jest to chyba pochodna glownych obowiazkow czyli CADowania i projektowania.
  • Odpowiedz
@maracjastanu: Trochę nie rozumiem, jesteś na mechanice i chcesz iść w IT i programowanie, tak? Bo jeśli chcesz się uczyć umiejętności programistycznych na bazie pisania skryptów do cadów to nic Ci to niestety nie da. W rzeczywistości sprowadza się do poznania uproszczonego api solidworksa czy autocada i operowania nim, poza pracą jako konstruktor te umiejętności nie przekładają się w żaden sposób na wartość w IT, gdzie liczy się znajomość wiodących frameworków
  • Odpowiedz
@maracjastanu: Nie zgodzę się z powyższymi wypowiedziami. Patrząc na rynek pracy obok mnie jak i ogólnie w Polsce to zawsze ogłoszenia dla ludzi obeznanych w CAD lub analizach numerycznych z umiejętnością programowania są. Nie jest tego dużo, w Trójmieście średnio 1-2 ogłoszenia na miesiąc. Niemniej jednak przede wszystkim szukają ludzi obeznanych w podstawach jak i kernelach CAD, więc do takiej pracy wcześniej trzeba malować coś w CADach by je znać dobrze.
  • Odpowiedz
@maracjastanu: Niestety nie wiem jak jest z pracą w takiej dziedzinie za granicą. Ale generalnie w Polsce nie używa się za wiele nowoczesnych technologii z zakresu CAD, CFD czy FEA, ponieważ to nie jest zarobek sam w sobie, a bardziej jakieś tematy rozwojowe i wspomagające (czyt. niekonieczne do wykonania projektu, który można skopiować lub wykonać tak jak zawsze). Możesz spróbować z pracą na uczelni i narzucić sobie taki kierunek, a później
  • Odpowiedz
@maracjastanu: Skoro jesteś na pierwszym roku, to lepiej ucz się teraz wszystkiego jak każą a samemu zagłębiaj wiedzę z tych rzeczy które cie interesują, nie ograniczaj się już na pierwszym semestrze, bo nigdy nie wiesz jak się potoczą twoje losy i co będziesz później robił, od tego jest specjalizacja (najczęściej od trzeciego roku) abyś złapał większą wiedzę w pewnym zakresie, nie licz też, że studia mibm = zawód mechanika po zawodówce.
  • Odpowiedz
@maracjastanu: skoro chcesz połączyć dziedzinę projektowania z programowaniem, to można pisać samodzielnie kody wykorzystywane do konkretnych przypadków z zakresu analiz strukturalnych czy CFD. W Polsce jest kilka takich firm, w których z taką umiejętnością jesteś przyjmowany od razu.
  • Odpowiedz