Wpis z mikrobloga

Był dzisiaj u mnie siostrzeniec lvl 6 i wyciągnął moją z półki moją ulubioną książkę z lat młodości. Tak dawno jej nie widziałem, że zapomniałem o jej istnieniu. Jako, że jego rodzice nie rozmawiali na ten temat, a młody był bardzo zainteresowany (szczególnie podobały mu się obrazki). Przez 2 godziny przeczytałem mu całą książkę i trochę opowiedziałem z głowy różnych powieści. Był tak zainteresowany, że w niedzielę obiecałem mu, że pójdę z nim do kościoła na mszę dla dzieci.

Czuję dobrze człowiek, że sprowadzam młodego na dobrą stronę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tu pic rel książki (drugie zdjęcie w komentarzu)

#katolicyzm #chrzescijanstwo #czujedobrzeczlowiek #kosciol
lolo23 - Był dzisiaj u mnie siostrzeniec lvl 6 i wyciągnął moją z półki moją ulubioną...

źródło: comment_KGssQGT8QJaSIRFRXXIq4HuKAgoIt9L1.jpg

Pobierz
  • 115
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

wartości można czerpać z innych źródeł - ok, tylko skąd czerpać uśmierzenie lęków egzystencjalnych i poczucie sensu istnienia? Racjonalizm tego ci nie da, tylko skok do wiary (leap of faith)
  • Odpowiedz
@MarekKillerMirek: A to zresztą bardzo dobre pytanie? "Czy bez aksjomatów religijnych moralności można być dobrym człowiekiem?" No więc spytam się. Jeśli nie aksjomaty moralne religii chrześcijańskiej to jakie?
Nie ma czegoś takiego jak wartości uniwersalne? :)
Tzn. są ale tylko w obrębie jednego pola kulturowego.
  • Odpowiedz
Grube gimboateistyczne rozkminy.

A ja naprawdę się zastanawiam jak ten temat ugryźć. Moje dziecko lvl 4 powoli zaczyna zadawać pytania. Nie chcę zniechęcać i zarażać moim sceptycyzmem co do zinstytucjonalizowanej religii, ale nie chcę też żeby chłonęła kościelną propagandę jako jedynie słuszną. Wiecie Mireczki jakie to jest trudne?
  • Odpowiedz
  • 0
Ciekawe ile różnych opinii pod jednym postem.
Tyle różnych wizji Boga, albo jego brak.
Do tego tak wielu tych, którzy to czytają i sami starają się odpowiedzieć na to jedno z głębszych pytań w życiu.
Dla mnie fascynujące jest samo to, że mogę się nad tym zastanawiać, kwestionować, czytać opinie innych, przyswajać i porównywać do moich doświadczeń. Przede wszystkim uważam, że każdy ma prawo do swojej prawdy, o którą walczy całe życie.
  • Odpowiedz
@lolo23: Więc jak rozwiążesz aporie miłosierdzia?
Czy Bóg chce zapobiegać złu, lecz nie może? Zatem nie jest wszechmogący, czy może a nie chce? Nie jest zatem miłosierny. Czy nie chce i nie może? Czemu więc nazywać by go Bogiem?
A co do tłumaczenia kościoła, jakoby ST nie był równy NT przytoczę słowa Chrystusa z
MT 5 17-20
,,Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.
  • Odpowiedz
@grazwydas: Ze strony byłego Chrześcijanina wygląda to trochę inaczej - ja widzę właśnie życie chrześcijańskie jako negację wszystkiego, rezygnację ze wszystkich dóbr i przyjemności w imię życia wiecznego. Tylko osoba świadoma własnej skończoności jest w stanie docenić piękno i wagę wszechświata. I ziemia przeminie i wszystko przeminie, a my małe okruszki możemy jedynie cieszyć się z każdej chwili, jaka nam na tej ziemi pozostała. Życie nie ma sensu poza sensem
  • Odpowiedz