Wpis z mikrobloga

@Lukardio: Odnosiłem się do komentarza o tym że nie było bezrobocia większego po podwyżce płacy minimalnej, tylko że ona dotyczyła tylko UoP, teraz wszystkich, więc to jest coś innego(btw sprawdzanie wpływu płacy minimalnej przez patrzenie na stopę bezrobocia krajowego nie ma sensu, ona odnosi się do wszystkich sektorów i firm, dlatego badania nad wpływem PM przeprowadza się nisko-płatnych sektorach np gastronomii)
@fenr7r: @Lukardio: o ile dobrze pamiętam badania MFW pokazują że płaca minimalna powinna wynosić do 35% średniego wynagrodzenia. U nas będą ponad 40%, co skończy się dojechaniem małego biznesu. Dla porównania w Niemczech po ostatnich podwyżkach płaca minimalna to jakieś 30 z hakiem, a są przecież dużo bardziej efektywni.

Moim zdaniem podwyżka nie ma na celu przywracania godności lecz zwiększenie wpływu ze składek i podatku dochodowego bo płaca minimalna stanowi
@lukardio

a czytałem że pensje w PL są o 30% za niskie w stosunku do wydajności polskiej gospodarki


pensje minimalne nie mogą być na poziomie średniej bo .. wszyscy musieli by mieć średnia. Niestety duża część biznesu to małe firmy nie budujące dużej wartości dodanej więc kiedy przekraczasz pewien poziom płacy minimalnej wartość dodana w gospodarce zmniejsza się na potrzebę utrzymania osób które są mniej efektywne.

Jednak uważam ze ogólnie zarobki są
@Xianist: @Lukardio

Średnie wynagrodzenie netto w Polsce w roku 2013, liczone w euro, wynosiło 29,8 proc. średniego wynagrodzenia w Unii Europejskiej, 27,6 proc. średniego wynagrodzenia w strefie euro, 24,6 proc. średniego wynagrodzenia w Niemczech i 21,7 proc. w Wielkiej Brytanii. Wydajność przeciętnego Polaka (1 roboczogodziny) wynosiła 33,0 proc. średniej wydajności w Unii Europejskiej, 28,4 proc. średniej wydajności w strefie euro, 24,8 proc. średniej wydajności w Niemczech i 27 proc. w Wielkiej