Wpis z mikrobloga

Czuje człowiek dobrze, kiedy zgłosił 30 sprzedawców na Allegro, którzy zostawiają sobie otwartą furtkę do ewentualnego oszukiwania klientów.
Wszyscy ci sprzedawcy twierdzą, że nie biorą odpowiedzialności za dostarczenie przesyłek listem zwykłym. Łatwo w ten sposób o oszustwo - kupuję, wpłacam, a towar nie przychodzi (bo nigdy nie został wysłany), a potem 'trzeba było brać przesyłkę rejestrowaną, przecież ostrzegaliśmy'...
Oczywiście jest to niezgodne z prawem, bo to na sprzedawcy ciąży obowiązek dostarczenia towaru - jeśli nie ma pewności co do jakiegoś rodzaju przesyłki - po prostu go nie oferuje. Przesyłka nie dojdzie? Wysyła ponownie lub zwraca pieniądze. Proste. Prawo jest prawem i żaden wpis na aukcji nie zwalnia go od odpowiedzialności.
To samo dotyczy 'nie bierzemy odpowiedzialności za opóźnienia / zniszczenie towaru przez kuriera'. Apropo zniszczenia towaru - wpis o konieczności sprawdzenia towaru przy kurierze, bo inaczej nie ma możliwości reklamacji jest na liście klauzul zakazanych, więc także nie ma mocy prawnej, choćby nie wiem co. Kurier przyjeżdża, najczęściej się spieszy, odbieramy towar i tyle. Potem otwieramy paczkę - a tam wszystko rozbite. Takie coś zgłaszamy sprzedawcy, bo w takim stanie dostarczono nam paczkę. A komentarz, że 'trzeba było sprawdzić przy kurierze, teraz za późno' może sobie włożyć gdzieś...



#allegro #prawo #prawokonsumenckie
  • 159
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@husky83: Szanuję cię jak cholera w tym momencie, dzięki za uświadomienie co do sprawy z przewoźnikiem do dziś nie wiedziałem że działa to w ten sposób.

A co do panów wyżej to nie ma sensu z nimi dyskutować bo jak widać mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem o raz logicznym myśleniem.
Dla nich ograniczenie wyboru byłoby, albo gdyby sprzedawca przystawił ci pistolet do głowy i powiedział
,,bier kuriera", albo ustawił
  • Odpowiedz
@Volki: Z tego co kojarzę, to jest taki wpis w klauzulach niedozwolonych, potem spróbuję go znaleźć (a on rozwieje wszelkie wątpliwości) :)

to tylko interpretacja UOKiK, jak widać nikt się tym nie przejmuje bo jest sprzeczna z logiką.


@support: Ale to jest interpretacja obecnego prawa. Prawem też się nikt nie przejmie, bo jest niezgodne z logiką?

@1984: Tak, ale odsyłany towar musi być w stanie nieprzekraczającym
  • Odpowiedz
@husky83: to tylko interpretacja ;) sklepy jak widać inaczej interpretują też przepis i w mojej ocenie są bliżej prawa niż interpretacja urzędu który nie jest bezstronny bo reprezentuje właśnie konsumentów
  • Odpowiedz
@husky83: Ale mam beke z Ciebie. Chcesz przycebulić 3 zł zamiast wysłać poleconym to p------------z się o swój wybór, to Ty wybierasz przesyłkę nierejestrowaną, a sprzedawca za nią nie zwraca bo możesz powiedzieć że nie dostałeś chociaż dostałeś, nikt tego nie udowodni bo nic nie podpisujesz
  • Odpowiedz
@husky83: no tak tak, jasne. Mi się jeszcze coś takiego nie zdarzyło. Co najwyżej kiedyś kupiłem jakąś grę i przyszła w połamanym pudełku, ale płyta była cała. Nie było sensu odsyłać, tylko przełożyłem do innego pudełka. :P
  • Odpowiedz
@Volki:
Sygn. akt XVII AmC 8211/12

"przesyłka nie została dostarczona do adresata. (…) nie ponosimy odpowiedzialności za nierzetelną pracę kurierów i listonoszy"


Sygn. Akt XVII
  • Odpowiedz
@blondeblossom: Wiem, że to nie wyrocznia, ale czytałaś interpretację UOKiK i ustawę o której mowa? Poza tym powyżej lista klauzul zakazanych w podobnym temacie z której jasno wynika, kto ponosi odpowiedzialność za przesyłkę
  • Odpowiedz
@husky83: Widzę, że jesteś dość obeznany. Jak to jest ze sprzedawcami, którzy piszą, że oferują darmową wysyłkę, ale jest napisane potem, że dotyczy to jakiegoś kraju w Europie, np Rosja, albo Hiszpania... Kupiłem coś ostatnio w sumie za złotówkę, i gość mi kazał dopłacić za wysyłkę, bo ta darmowa jest do Rosji...
  • Odpowiedz
@Wychwalany: Mnie nikt nie oszukał, więc nie mam zamiaru z tej okazji włóczyć się po sądach czy coś... A do Allegro jak najbardziej, żeby przetrzebili troszkę sprzedawców, którzy mogą być potencjalnymi krętaczami. Zresztą nie o to chodzi, żeby ich karać, ale o to,żeby nie wprowadzali w błąd.
  • Odpowiedz
@Reik: od tego wszystko się zaczęło ;-)
http://www.wykop.pl/wpis/19521433/ostatnio-na-allegro-modne-jest-ustawianie-wysylki-/

Pod względem prawnym nie wiem :) Ale jeśli ma do Rosji za 0zł, a do Polski za 5zł, to dla mnie sprawa jest oczywista. To raczej kwestia zgłoszenia do Allegro, bo to zwykłe pozycjonowanie aukcji na podstawie ceny. W takim przypadku najlepiej znaleźć kilku ruskich, którzy kupią po jednej sztuce i niech wysyła ;
  • Odpowiedz
@husky83: jedyne co tym osiągniesz to to że nikt nie bedzie wysyłał ekonomicznymi, wyraźnie masz napisane chcesz na pewno dostać przesyłkę to zapłać więcej, chcesz taniej-Twoje ryzyko i Twój wybór, czego tu nie rozumiesz?
  • Odpowiedz
@lubielizacosy: Czego nie rozumiem? Oszukiwania klientów.
Przyjmijmy, że wszystkie sklepy są uczciwe i naprawdę wysyłają towar, tylko jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności 90% przesyłek zwykłych nie dochodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Prawo jest takie, że jeśli sprzedawca oferuje dany rodzaj wysyłki to za niego odpowiada do momentu wydania towaru klientowi (a nie kurierowi/listonoszowi). Więc jeśli taka przesyłka rzeczywiście zaginie - odpowiada za to sprzedawca. Oszukiwaniem klientów jest
  • Odpowiedz
@husky83: Kupujący też by musiał udowodnić że przesyłki nie dostał, co jest niemożliwe tak samo jak udowodnienie sprzedawcy że towar wysłał, także sprawa w sądzie skończyłaby się remisem. Chyba że sprzedawca miałby świadków że towar został wysłany,
  • Odpowiedz
Kupujący też by musiał udowodnić że przesyłki nie dostał,


@lubielizacosy: Nie. Na sprzedawcy ciąży odpowiedzialność i to on musi udowodnić. Klient nie musi tego udowadniać.

także sprawa w sądzie skończyłaby się remisem. Chyba że sprzedawca miałby świadków że towar został wysłany,


@lubielizacosy: A miał świadków dostarczenia towaru? Bo raczej tacy świadkowie byliby potrzebni. Świadkowie nadania przesyłki tylko wtedy, jeśli sprzedawca chciałby się sądzić z pocztą.
  • Odpowiedz
@lubielizacosy: oczywiście! Ale to nie zmienia faktu, że jeśli nawet wybiorę przesyłkę zwykłą, to odpowiedzialność za jej dostarczenie ciąży na sprzedawcy (oczywiście jeśli oferował taką przesyłkę, a nie była to moja prośba).
  • Odpowiedz