Wpis z mikrobloga

Czuje człowiek dobrze, kiedy zgłosił 30 sprzedawców na Allegro, którzy zostawiają sobie otwartą furtkę do ewentualnego oszukiwania klientów.
Wszyscy ci sprzedawcy twierdzą, że nie biorą odpowiedzialności za dostarczenie przesyłek listem zwykłym. Łatwo w ten sposób o oszustwo - kupuję, wpłacam, a towar nie przychodzi (bo nigdy nie został wysłany), a potem 'trzeba było brać przesyłkę rejestrowaną, przecież ostrzegaliśmy'...
Oczywiście jest to niezgodne z prawem, bo to na sprzedawcy ciąży obowiązek dostarczenia towaru - jeśli nie ma pewności co do jakiegoś rodzaju przesyłki - po prostu go nie oferuje. Przesyłka nie dojdzie? Wysyła ponownie lub zwraca pieniądze. Proste. Prawo jest prawem i żaden wpis na aukcji nie zwalnia go od odpowiedzialności.
To samo dotyczy 'nie bierzemy odpowiedzialności za opóźnienia / zniszczenie towaru przez kuriera'. Apropo zniszczenia towaru - wpis o konieczności sprawdzenia towaru przy kurierze, bo inaczej nie ma możliwości reklamacji jest na liście klauzul zakazanych, więc także nie ma mocy prawnej, choćby nie wiem co. Kurier przyjeżdża, najczęściej się spieszy, odbieramy towar i tyle. Potem otwieramy paczkę - a tam wszystko rozbite. Takie coś zgłaszamy sprzedawcy, bo w takim stanie dostarczono nam paczkę. A komentarz, że 'trzeba było sprawdzić przy kurierze, teraz za późno' może sobie włożyć gdzieś...



#allegro #prawo #prawokonsumenckie
  • 159
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@husky83: No gubisz się. Allegro wymusza wylistowanie przewoźników, ale nie ogranicza innego rodzaju, więc zawsze masz nieograniczony wybór (pomimo tej listy), chyba że sprzedawca się nie zgodzi, to wtedy przyznałbym ci rację.
  • Odpowiedz
@support: no nikt mnie nie oszukał, bo w życiu nie wziąłbym nierejestrowanej przesyłki :) Decyzja moja, ale na podstawie listy przewoźników sprzedawcy, za których odpowiada właśnie sprzedawca, żaden dopisek nie zwalnia go z odpowiedzialności. Nie chce być odpowiedzialny - nie daje takiej możliwości. Jeśli sam zażądam takiej przesyłki - to ja jestem za nią odpowiedzialny.

@Volki: Nie do końca rozumiem do czego zmierzasz.

Allegro wymusza wylistowanie przewoźników

Czyli
  • Odpowiedz
@husky83: ok, myliłem się a Ty masz rację - UOKiK potwierdza Twoją interpretację przepisów.

W takim razie właśnie podałeś prosty sposób jak wyjanuszować sobie coś za darmo - znajdź sprzedawcę nieświadomego tej interpretacji UOKiK, zamów coś u niego listem nierejestrowanym i twierdź, że nie przyszło. Niestety, choćby sprzedawcą była pani Irenka, która ma jednoosobową działalność to w świetle prawa jest profesjonalistą i w sporze z konsumentem jest na przegranej pozycji.
  • Odpowiedz
@husky83: chłopie sprzedawca wyśle Ci zdjęcie paczki przed wysłaniem i jako że to przesyłka w żaden sposób nierejestrowana to nie udowodnisz że ją otrzymałeś lub nie. Dlatego taki zapis bo klienci przy takich przesyłkach naciągają sprzedawców mówiąc że "nic nie przyszło" i proszą wielokrotnie o ponowną wysyłkę. Ten zapis jest konieczny. Wybierasz taką przesyłkę to sam ryzykujesz.
  • Odpowiedz
@frotewaus: Niby tak, ale sprzedawca będzie twierdził, że wysłał (a nie ma tego jak potwierdzić), Ty że nie. I sprzedawca nie zgadza się na wysyłkę ponowną, bo przecież wysłał. Jedyne wyjście - iść na policję.. A opcja 'list zwykły' jest w 99% tylko dla tanich rzeczy, do kilkunastu złotych, za które po prostu nie warto iść na policję i szarpać się w sądach.

Teoretycznie sytuacja może mieć miejsce - ale
  • Odpowiedz
@support: I dlatego jako sprzedawca nie dawałbym takiej możliwości, bo prawo NIE ZEZWALA MI na zrzeczenie się odpowiedzialności za przesyłkę, więc taki zapis jest bezpodstawny (a jedynie wprowadza w błąd kupujących)

Poza tym sprzedawca nie ma mi udowodnić że ją wysłał - ma mi udowodnić, że ja ją odebrałem.
  • Odpowiedz
@husky83: to wypadłbyś z rynku przy małych przedmiotach bo klienci CHCĄ takiej formy wysyłki jako że jest bardzo tanio. Hmm w zasadzie wkrótce w kazdej placówce PP będzie można płacić kartą więc jest to jakiś dowód który sprzedawca może przestawić że wysłał taką przesyłkę.
  • Odpowiedz
@kamila-rodowicz: Nie czytając niczego nie straciłaś - trwa tu tylko dyskusja nad interpretacją przepisów ;) (okazuje się, że UOKiK napisało już interpretację i jest ona identyczna z moją, czego niektórzy nie rozumieją :)

@Stanley_K: Warto znać swoje prawa, poczytać na UOKiK o prawach konsumenta. Ta wiedza jest zawsze pomocna. Dużo straciłeś?
Dodam, że są tutaj tacy, którzy bronią sprzedawców, że wysyłają, a to klienci twierdzą, że nie dostali
  • Odpowiedz
  • 0
@husky83: Z tą listą z twoich interpretacji (np. UOKiK) chodzi o to, że jest to lista wyłącznych przewoźników, stąd wpływ na wybór. Natomiast lista na allegro nie jest takową, jeśli możesz odebrać przesyłkę przez innego przewoźnika nie będącego na tejże liście.

Tak czy siak, jest tu duże pole do własnych argumentacji, a UOKiK nie jest wyrocznią, gdyż podałem przykład ze starą sytuacją przepisu o licytacjach internetowych.
  • Odpowiedz
@support: Skoro chcą - nie ma problemu, ale nie daje jej na liście a w treści dopisuje, że ja normalnie NIE oferuję tej przesyłki (i napiszę powód). Wtedy wszystko zgodnie z prawem - nie ma takiej przesyłki na liście moich przewoźników, ale jak ktoś bardzo chce to ok.

Hmm w zasadzie wkrótce w kazdej placówce PP będzie można płacić kartą więc jest to jakiś dowód który sprzedawca może przestawić że
  • Odpowiedz
Z tą listą z twoich interpretacji (np. UOKiK) chodzi o to, że jest to lista wyłącznych przewoźników, stąd wpływ na wybór. Natomiast lista na allegro nie jest takową, jeśli możesz odebrać przesyłkę przez innego przewoźnika nie będącego na tejże liście.


@Volki: to jak wygląda lista na Allegro? Nie sprzedaję na Allegro, więc nie wiem :)
Ale tam jest chyba do wyboru po prostu 'kurier' (bez konkretnej nazwy), o to chodzi?
Jeśli tak, to teraz
  • Odpowiedz
@husky83: Tak ale w tym przypadku nie jest w stanie tego zagwarantować, nawet pisze stosowne komunikaty uprzedzając klienta że nie odpowiada za taką głupią formę wysyłki. Więc w mojej ocenie jedyny winny jest sobie klient. Oczywiście pewnie niektóre oszukańcze sklepy oszukują i przy takiej formie wysyłki w ogóle nie wysyłają więc klient powinien się zabezpieczyć i płacić kartą by w razie czego zrobić chareback. Wtedy sprzedawca będzie musiał przedstawić dowody
  • Odpowiedz
  • 0
@husky83: Myślę, że temat wyczerpaliśmy, ja widzę tu dwie ścieżki, ty jedną. Każdy z nas już podał swoje argumenty za, więc nie ma sensu je powielać. Wszystko rozbija się o interpretację. Kwestia tylko tego czy była już ona rozstrzygnięta.

Może ktoś poświęci swój czas i poszuka o tym w lexie, albo w klauzulach niedozwolonych.
  • Odpowiedz
@support: Jeśli dodajesz do listy 'list zwykły' - to za niego odpowiadasz i nie zmienia tego żaden dopisek. Jeśli boisz się, że przesyłka nie dojdzie (pamiętając, że jesteś za to odpowiedzialny) - nie dodajesz tego rodzaju wysyłki. Proste.

Prawo jest jednoznaczne - jeśli oferujesz dany rodzaj wysyłki, odpowiadasz za niego do momentu wydania przesyłki kupującemu. Jeśli nie jesteś w stanie udowodnić faktu dostarczenia przesyłki - trudno, Twoja brocha, dałeś taką
  • Odpowiedz