Wpis z mikrobloga

Moi Drodzy! Postanowiłem zrobić moje pierwsze #rozdajo. Prosiłbym Was żebyście przed zaplusowaniem przeczytali ten wpis w całości.

Nie zaskoczy Was z pewnością fakt, że trudno byłoby znaleźć kogoś, kogo nigdy nie bolała głowa, komu nieznane byłoby uczucie lęku, kto nie doświadczyłby bezsenności lub okresów smutku. Denerwujemy się z powodu codziennych konfliktów, przeżywamy niepowodzenia, czasem przeciwności nas załamują. Mimo to uważamy się za zdrowych. Niektórzy z nas określają siebie jako wrażliwych, pobudliwych czy nerwowych. Nie sądzimy jednak, aby miało to coś wspólnego z chorobą. Objawy zdenerwowania zalicza się często do nieuniknionych skutków życia w cywilizacji XXI wieku, zwłaszcza życia w warunkach wielkomiejskich.

Ktoś, komu dokucza niepokój, zły nastrój, dręczą konflikty, mimo że nie może sobie z samym sobą poradzić, nie myśli zazwyczaj o pomocy psychologa. Szuka odpoczynku, rozrywki. Chce oddalić się od przykrych spraw, zapomnieć o nich. Czasem szuka zrozumienia i pomocy u osób bliskich - żony, przyjaciela, rodziców. Niekiedy znajduje chwilowe zapomnienie w hałasie zabawy lub przy pomocy alkoholu.

Jeśli objawy złego samopoczucia nie mijają, przeciwnie, dokuczają coraz bardziej - ni stąd, ni zowąd pojawiają się objawy - niezrozumiałe i niepokojące - których w żaden sposób nie można sobie wytłumaczyć. Objawy muszą świadczyć o chorobie - człowiek czuje, że coś mu jest, że jest chory.*

Mowa oczywiście o nerwicy. Każdy zapewne o niej słyszał, ale mało kto wie o niej coś więcej. Wiele źródeł podaje, że zaburzenia nerwicowe są najczęstszymi zaburzeniami zdrowia. Nerwica może dotknąć każdego z nas bezpośrednio lub osoby nam najbliższe. Swoim przebiegiem może wystawić na próbę nawet najtrwalszy związek, może zaprzepaścić najlepszą karierę, może roztrwonić największy talent - dlatego warto o nerwicy wiedzieć coś więcej niż tylko to, że coś takiego istnieje.

Zapewniam Was, że po przeczytaniu tej książki spojrzycie inaczej na wiele spraw - być może zrozumiecie wiele Waszych zachowań oraz wiele zachowań innych ludzi, których do tej pory nie rozumieliście.

Dla mnie to jedna z najważniejszych książek, jakie w życiu przeczytałem. Dała mi wiedzę przydatną w codziennych kontaktach z ludźmi. Chciałbym żeby ta wiedza trafiła również do Was, bo być może odmieni czyjeś spojrzenie na wiele spraw, tak jak odmieniła moje.

Na koniec gorąca prośba - plusujcie tylko jeśli jesteście pewni, że poświęcicie swój czas żeby przeczytać tę książkę. Nie chciałbym żeby to co w niej zawarte tkwiło martwe na półce, tylko żeby zmieniało czyjeś życie na lepsze.

Plusowanie wpisu do jutra do 22:00. Zwycięzcę wylosuję przy pomocy #mirkorandom

Zielonki nie biorą udziału w losowaniu

#psychologia #nerwica #zdrowie

Pobierz
źródło: comment_yQS3ExVB47rKXjwpGa0hVKsfUAPjsRSC.jpg
  • 16
@szwejku Niepotrzebnie tagowałeś rozdajo, zlecą się ludzie, którzy zaplusują wszystko co można dostać za darmo.

Jeśli piszesz, że ta książka zmieniła twoje postrzeganie, uznaję to za interesująca pozycję, którą warto przeczytać, dzięki :)
Maszyna losująca była dziś życzliwa dla Mirka o nicku: @TheMaveR

Gratuluję!

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w moim #rozdajo, a przede wszystkim tym osobom, które przeczytały mój wpis w całości ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Książka do rozdania była tylko jedna, ale zachęcam Was wszystkich do zapoznania się z tematyką nerwic we własnym zakresie - temat niezwykle ciekawy, ważny i w ten czy w inny sposób dotykający każdego
@szwejku: No więc te 11 miesięcy temu Twój wpis zaciekawił mnie i na własną rękę poszukałem i kupiłem polecaną przez Ciebie książkę. Okazała się dla mnie strzałem w dziesiątkę. Polecisz może coś więcej (coś poza autorstwem K. Horney, której twórczość już zdążyłem dalej prześledzić :))?
@Wicemistrz_Rzutu_Plodem: wybacz, że dopiero teraz odpisuję. Bardzo się cieszę, że kogoś zainteresowałem tematem - po cichu liczyłem na taki efekt. Jest kilka ciekawych publikacji, które mogę polecić - wrzucę propozycje jak wrócę z pracy :-)