Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #bielskobiala #pytanie #pytaniedoekspera

Jaki ostatni stres miałem... Tysiąc km od domu, środek nocy...
Silnik sobie burczy, lecz moje czułe ucho wychwyciło lekki klekot (pewnie z nudów).
Nigdy wcześniej tego klekotu nie słyszałem.
Myślę sobie, no kurde, tylko nie teraz. Za lawetę kupę kasy pójdzie, trzeba dać rady.
I tak odliczałem kilometry.
Zatrzymałem się na zjeździe, obadałem wszystko z latarką. No jest ok.
Stukot przypominał coś typu papier klekoczący o łopatki wentylatora.
Wiecie... Ten dźwięk gdy coś wpadnie do zasilacza od PC i terkocze, z tym, że był on bardzo subtelny. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No ale był.
Pojawiał się powyżej 80km/h (stawał się słyszalny). Ustawał gdy wciskałem sprzęgło.
W zasadzie brak związku z obrotami silnika, wciśnięte sprzęgło, samochód zjeżdżający z górki i dodawanie gazu (wrum wrum) - zero klekotu. Puszczenie sprzęgła i klekot wraca.
Pojawia się i znika w zasadzie losowo. Ostatnio jechałem kawałek i dopiero po 30km stał się lekko słyszalny.
Za cholerę nie wiem co to może być. ()
Wydech - raczej ok, wentylator od chłodnicy - ok, paski - ok.

Coś mi się filtr powietrza średnio podobał... Obejrzałem. Pod "puszką" filtra jest taka uszczelka...
Typu D chyba z klejem. Zupełnie mi sparciała i przy specyficznych warunkach (gdy ruszałem obudową filtra) dawał się słyszeć
podobny "klekot" do tego co słyszałem jadąc. Ot, może się obudowa telepie...
Gdzie taką uszczelkę z metra można kupić w okolicach Bielska?
I tak muszę to wymienić... Oby to było powodem owego klekotu.
Tylko jaki związek ma to ze sprzęgłem? Żaden...
Pobierz
źródło: comment_2VwgfkzA2ROdV9WgOvpe3VrIr2ksSnRf.jpg
  • 8
@devel: No bardzo obawiam się iż jest tam dwumas.
Mam Diesla 1,5dci od Renault i 200 tysięcy przejechałem. Tylko czekam aż coś szlag trafi.
Samochód z 2006 roku. Szukam i nie mogę jednoznacznie stwierdzić, czy dali tam dwumas czy nie.

Jak odgłos ustaje przy wciśniętym sprzęgle to właśnie ono jest winowajcą

@kotekk2: Tego się obawiam, bo koszt ponoć masakryczny.
Jednak, internety piszą iż przy dwumasie klekot jest na jałowym biegu.
Hmm w papierach mam 50kW czyli jakieś 68kM.
Ponoć te słabsze diesle nie mają dwumasu. Chyba jedynie VIN to wyjaśni i wizyta w ASO (jeśli będą tak mili, by mi tej informacji udzielić).
okazało się sprzęgło od sprężarki klimatyzacji.


@thampel5: kazałem specjalnie produkować sztukę bez klimatyzacji ()

może koło pasowe?

@thampel5: no ale jak silnik pracuje na luzie, jest wciśnięte sprzęgło, to brak jakichkolwiek dźwięków tego typu.
Dlatego wszelkie paski raczej wykluczam.

nie masz czasami dwumasowego sprzęgła?


@devel @kotekk2: dzisiaj mi sprawdzili w ASO po numerze VIN, sprzęgła dwumasowego brak.
Tak twierdzi ASO.


No to
@defoxe: Mi "stukało" z rok i na tym jeździłem a silnik prawie 200-konny więc sprzęgło mocno czasem dostawało po dupie a wiedziałem, że coś z nim nie tak. Wymieniłem i był spokój, z kosztami straszą, jak nie masz dwumasu (tak jak było u mnie) to za całość z robotą dałem z tego co pamiętam ~600zł a temat dotyczył BMW więc typowo zawyżone stawki. Pojeździj i zobacz, ja na jałowym też czasem