Wpis z mikrobloga

Mam kilka pytań do osób, które trzymają smartfony lub laptopy z bateriami Li-ion, non-stop podłączone do ładowania. Przykładowo używanie smartfona nieustannie jako GPS lub korzystanie z laptopa z wbudowaną baterią, na zasilaczu.
1. Zauważyliście jakiś spadek wydajności baterii lub jej dziwne zachowanie, po takim traktowaniu?
2. Czy to prawda, że po naładowaniu baterii do 100%, urządzenie jest zasilane tylko i wyłącznie poprzez ładowarkę, a bateria jest pomijana i czeka sobie na jej odłączenie?
3. Jest sens używać słabszej ładowarki, która będzie w stanie utrzymywać np. ciągle 60%, czy lepiej naładować baterię mocniejszą ładowarką do 100% i tak trzymać?

#android #ios #laptopy #bateria #elektronika
źródło: comment_4I8M28ZSaCI7YxSDLoAnbAtttszP46k8.jpg
  • 13
3. Jest sens używać słabszej ładowarki, która będzie w stanie utrzymywać np. ciągle 60%, czy lepiej naładować baterię mocniejszą ładowarką do 100% i tak trzymać?


@Pimpuszek: To chyba bez różnicy tylko na słabszej będzie się dłużej ładować
Jest sens używać słabszej ładowarki, która będzie w stanie utrzymywać np. ciągle 60%, czy lepiej naładować baterię mocniejszą ładowarką do 100% i tak trzymać?


@Pimpuszek: Słabsza ładowarka wcale nie będzie tak działać. Będzie ładować wolniej ale w końcu naładuje do pełna. Generalnie takie baterie z tego co wiem nie lubią skrajności w związku z czym ładowanie ich do pełna albo rozładowywanie do zera powinno być unikane. Lepiej trzymać się w przedziale
@4833478: Przy podłączeniu telefonu kablem do USB, jestem w stanie utrzymać ciągle ten sam poziom naładowania. Wystarczy, że odpowiednio przyduszę telefon, tak aby pobierał tyle energii, ile dostaje i utrzymywał te np. 60%. Dlatego stąd pytanie, czy jest to najlepsza opcja?
Niestety telefon bez baterii, pod samą ładowarką nie działa.
@Pimpuszek: No to utrzymuje stały poziom ale niekoniecznie 60%... tylko tyle ile ma w momencie podłączenia ładowarki. Myślę że taka sztuczka pomoże baterii do czasu zanim poziom osiągnie 0% lub blisko 100% (niemożliwe jest żebyś tak dobrał obciążenie żeby dosłownie nic się nie działo, pewnie się ładuje albo rozładowuje tylko bardzo powoli.
@4833478: Oczywiście, ale to jest dosłownie 1-2% na godzinę w tę lub w tę, więc wystarczy co jakiś czas lekko podjaśnić ekran, a potem znów przyciemnić. Czytałem, że baterie LI-ion lubią okolice 50% i chyba jest jakiś sens w trzymaniu się okolic tej wartości.
1. nie
2. zalezy od urzadzenia. jedne wylaczaja obieg z baterii, inne ja troche rozladowuja/doladowuja +/- 2/5%.. generalnie, dzieje sie magia tajemna :P
3. o_O?
@Pimpuszek: Na większości laptopów po naładowaniu baterii nie jest ona używana i laptop korzysta z zasilania zewnętrznego, ale też poziom baterii spada powoli nawet jak się jej nie używa i większość laptopów domyślnie zaczyna ją ponownie ładować jak poziom spadnie do 95%, a takie drobne doładowywanie nie jest zbyt dobre dla baterii. Można wyciągnąć baterię z laptopa, ale często niezbyt dobrze wtedy leży laptop na stole, bo np. bateria ma na
@Pimpuszek: co bys nie robil to w przypadku telefonu wszystko bedzie dzialac , tylko bateria co 0,5 roku - rok do wymiany. No i w przypadku prądożernego zastosowania typu gps może byc problem z przegrzewaniem przy pracy 24/7 + MTBF bedzie niski bo pewnie raz na jakis czas system sie zawiesi i bedzie trzeba restartowac. Ale do domowych zastosowan bedzie ok.
@krupek: O grzaniu też pomyślałem. Telefon trzymam pod wentylatorem, w domu i procesor w dzień ma temperaturę 45 stopni, a w nocy 40. Bateria ciągle na 30 się trzyma. Bez niego procek rozgrzewa się do 55-60 stopni.
@Pimpuszek: Wszystko zależy od tego co w urządzeniu zarządza zasilaniem i ładowaniem. Sprytne konfiguracje po naładowaniu baterii na 100% przechodzą w tryb "podtrzymania" jej poprzez mikroładowanie które powinno zrównoważyć naturalne rozładowanie baterii. Poza tym takie kompletne niemal fizyczne odcięcie baterii od urządzenia trochę nie ma sensu (zaprzestanie pobierania minimalnej ilości prądu po naładowaniu) bo w przypadku zaniku napięcia sieciowego urządzenie padnie zanim zdąży się przełączyć spowrotem na baterię.

Kolega grając w