Wpis z mikrobloga

Jestem ciekaw waszych poglądów dotyczących spraw absolutnych, religijnych, boskich, dlatego stworzyłem ankietę ostateczną. Dziś niedziela, zagłosuje sporo osób, więc wyniki dadzą nam niezły obraz sytuacji. W Polsce zdecydowanie przeważają wierzący, ściślej chrześcijanie, ale szacuję, że na tym portalu proporcje mogą być bardzo wyrównane. W ankiecie nie ma opcji 'Nie wiem/Sprawdzam' - jeśli nie wiesz jaką masz opinię to trudno, a jeśli nie wiesz czy istnieje 'kreator' to zaznacz agnostycyzm. Wielu z was pytało mnie o poglądy religijne, sugerując jakiś wpis na ten temat. Na razie nie mogę wyrazić swej opinii, ponieważ jako szanowany przenikliwy myśliciel mógłbym wpłynąć na wyniki. Sprawdźmy zatem ilu jest tu wierzących, a w kolejnych dniach do swoich pierwszorzędnych przemyśleń na tematy społeczne dodam kilka na tematy religijne. Życzę miłego dnia, zostańcie z Bogiem lub nie, jeśli wierzycie lub nie.
#pytanie #ankieta #wiara #chrzescijanstwo #katolicyzm #ateizm #kiciochpyta #nauka #religia #filozofia #niebieskiepaski #rozowepaski #ciekawostki

Sprecyzuj swój pogląd dotyczący 'Boga/religii':

  • Jestem wierzący, ale nie identyfikuję się z żadną religią 12.6% (210)
  • Jestem chrześcijaninem 30.1% (504)
  • Jestem wyznawcą innej religii 1.6% (26)
  • Jestem ateistą 27.5% (460)
  • Jestem agnostykiem 28.2% (472)

Oddanych głosów: 1672

  • 49
@PonuryMruk: Chrzest nie ma nic do rzeczy, większość ateistów czy agnostyków jest ochrzczona. 'Bóg' nie musi być osobowym 'Bogiem', ale siłą stwórczą, tak jak napisałem. Na Twoim miejscu zaznaczyłbym pierwszą opcję, skoro nie identyfikujesz się z religią.
@Primbledon:

agnostycyzm to najgorsze ścierwo. Taka kobieta w wersji religijnej. "Nie wiem na co się zdecydować, może coś tam jest, ja tam nie wiem"


Albo po prostu pod wpływem zarówno wiedzy naukowej jak i zachwytem cudownej złożoności i funkcjonalności wszechświata - stwierdzasz, że nie da się stwierdzić tak samo jak istnienia albo nieistnienia Boga czy innego wszechbytu, wobec czego nie jesteś ani ateistą ani wierzącym - agnostykiem właśnie.

Ale to jeszcze