Wpis z mikrobloga

Pytanie czysto teoretyczne, bez hejtu. Otoz przyznaje sie bez bicia iz od zawsze bylem zwolennikiem rozwiazan typu Android/Linux/Unix i w sumie nigdy nie zastanawialem sie nad tym dosyc prozaicznym zagadnieniem. Dlatego tez pytam tutaj. Czy istnieje jakis logiczny powod poza lansem dla ktorego ludzie kupuja produkty Apple? O ile zdaje sobie sprawe iz caly ekosystem nie jest zly i rzeczywiscie sa to naprawde dobre produkty, solidnie wykonane, jednakze nie od dzis wiadomo iz nie sa warte swojej ceny jak i ograniczaja uzytkownika i jego swobode wyboru niemilosiernie.

Dlatego tez pytanie do uzytkownikow produktow #apple, dlaczego zdecydowaliscie sie na taki a nie inny wybor? (nie hejtuje, ot najzwyczajniej w swiecie nie rozumiem tego wyboru, wiec mnie to ciekawi).

#apple #ios #android #smartfon
  • 135
@widofmaker: Burgery nie dają #!$%@?, w Polsce maki kupują tylko hipsterzy, ajfony kupują hipsterzy i dzieciaki (które nie zastanawiają się nad kupnem maka, bo nie ma gier, hurr durr).
Smutne jest to, że nawet wśród develop^Wwynajętych małp do kodzenia w JS za piniondz jest tak niska świadomość technologiczna i tylko ślepo pędzą w stronę nadgryzionego japka.
Pomijam fakt, że OSX koncepcyjnie jest całkiem porządnym Uniksem (i do wersji Snow Leopard włącznie
@Nokia: ja nie hejtuje (chociaz jestem stronniczy z racji tego iz siedze na Archu i Andro), szczerze powiedziawszy nie interesuje mnie zbytnio na co ludzie wydaja swoje zarobione pieniadze, ot jedynie ciekawia mnie zachowania ludzkie i powody ktore kieruja podjeciem decyzji.

Jak wspomniales OSX jest calkiem ciekawym koncepcyjnie systemem i generalnie rzecz ujmujac mam swiadomosc iz sa to produkty (zarowno od strony sprzetowej jak i od strony oprogramowania) calkiem przyzwoite, aczkolwiek
@Nokia: chodzi mi generalnie o produkty #apple, bez roznicy czy jest to komputer/telefon/smartwatch. Zastanawia mnie dlaczego ludzie podjeli taka a nie inna decyzje.

@Henrar widzisz wybor pomiedzy HTC10 od SGS7 nie jest wyborem az tak odmiennym jak wybor pomiedzy iOS i And. Ot czysto teoretycznie rzecz ujmujac zakladam iz ludzie z natury daza do dokonywania najlepszych mozliwie wyborow. Dla mnie z oczywistych wzgledow And jest lepszym wyborem niz iOS i
@widofmaker: Ostatnio kupiłem jakiegoś leciwego MB żeby sprawdzić jak to wszystko działa ... Zawsze siedziałem na windzie/lin(mint) no i musze powiedzieć ze maOs po prostu może się podobać taki dopracowany linuch ;) gdzie nie musisz bac się o sterowniki czy ze bt ze słuchawkami sie nie sparuje :D
Pomijam już kwestie matrycy i kolorów które oddaje :) do tego cichutki malutki i już :)
Zawsze w sumie tez się dziwiłem z
@widofmaker "mialem na mysli to iz z mojego punktu widzenia lepszym wyborem jest produkt podobny cenowo (badz lepszy cenowo) oferujacy takie same badz wieksze mozliwosci."

Tylko telefon juz dawno przestal byc czyms co kupuje sie dla mozliwosci (pomijajac waskie grupy fanow technologii). Telefon jest jak zegarek czy ciuch. Nigdy nie kupiles spodni np za 100 zl mimo, ze te za 20 zl podobnie grzeja tylek? :-) Telefon - podobnie jak wiele innych
@nocneszczury: ilosc oprogramowania (przynajmniej z punktu widzenia zwyklego uzytkownika) jest mniej wiecej taka sama, w wiekszosci przypadkow mozna znalezc odpowiednik dla obu systemow. Szybkosc dzialania w teorii wypada na korzysc iOS (jednakze to jedynie ze wzgledu na fakt iz producenci sprzetu lubia Touchwizy i Sense, przy czystym AOSP roznica pomiedzy iOS jest niezauwazalna). Mialem raczej na mysli dodatki typu ot chociazby zwykla mozliwosc skopiowania pliku z pamieci telefonu bez potrzeby synchronizowania
@widofmaker: ej ale ty serio uważasz ze bananowe dzieci których rodzice dorobili się na sprzedaży sesesow znają się na możliwościach dzisiejszej elektroniki żeby chcieć ją wykorzystywać? Przecież to jest telefon dla mas (tylko nie w pl) prosty w obsłudze i nikt nie zrozumie różnicy w wydajności bo mu to nie potrzebne! Prosty użytkownik pogubi się w androidowych możliwościach (sama jestem takim zresztąxD)będzie tracił czas na ustawianie systemu pod siebie gdzie na
@Mysiunia_: nie, aczkolwiek uwazam ze powinni, zwlaszcza jezeli koszta ida w tysiace zlotych. Jezeli mowimy o telefonie dla mas to jak juz wspominalem istnieje cale mnostwo tanszych opcji "prostych w obsludze". O ile nie kwestionuje prostoty iOS o tyle nadal zastanawia mnie na jakiej podstawie ludzie podejmuja taka a nie inna decyzje. W czystej teorii czlowiek powinien dokonywac wyborow ktore sa dla niego najkorzystniejsze, gdzie jezeli chodzi o "prosty telefon dla
@widofmaker: mój wybór bazował na dawnych doświadczeniach z androidem ktory nie dorastał swoją płynnością produktom Apple do pięt. Tak kupiłem swojego pierwszego iPhona, model 5. Pózniej rozważałem zmianę producenta ale doszedłem do wniosku ze iPhone jest wciąż najlepszym wyborem, przyzwyczaiłem się już do prostoty obsługi i wciąż dużych możliwości. Takim sposobem kupiłem rok temu "szóstkę" :)
@widofmaker: to ja Ci powiem - jestem użytkownikiem, któremu zależy, zeby wszystko działało, było intuicyjne i "samoobsługowe". Nie mam potrzeby gmerać w systemie, nie znam sie na tym i nie potrzebuję, aby system był specjalnie otwarty. Oprócz tego- iOS jest wizualnie bardzo przyjemny, a i to sie liczy. Oprócz tego, nie chcę zeby mi sie zawieszał i ciął na apkach, których używam duzo.
@widofmaker: po 2 latach moja neo v zacinała sie przy odbieraniu i przywracaniu ustawień fabrycznych, zabawy rotami itp co tydzień, kupiłem iPhone 5 używkę za 700 zł tyle za ile bym kupił androida. Telefon 3 letni jedyne co sie zacina to jakieś aplikacje czasem, system nigdy. Mi tyle wystarczy
@kubbach o ile jak najbardziej zgadzam sie z pierwsza czescia twojej wypowiedzi, pierwsze wersje Androida (bodajze do KK) praktycznie nie mogly rownac sie z produktami Apple, o tyle nie podzielam twojego zdania jakoby "szostka" byla najlepszym wyborem na rynku. Z czystej ciekawosci, jak radzisz sobie z typowymi bolaczkami iPhoneow, jak brak MTP czy tez brak mozliwosci pobierania czegokolwiek za pomoca przegladarki?

@gugas powyzej KK w Androidzie tez wszystko dziala i jest w
@ProgramistaHTML: wolalem nie dla prowokacji. Ot jedynie chcialem w swoich "sondazach" uwzglednic bylych jak i byc moze przyszlych uzytkownikow produktow firmy Apple. Nie mialem zamiaru wywolywac gownoburzy i na chwile obecna cieszy mnie poziom rozmowcow :)
@widofmaker: wiem ze są to inne telefony, ale nie porównuje wydajności w grach/aparacie tylko w pracy systemu. Nie muszę czekać 5 sekund aż mi sie otworzą kontakty, aż telefon pomyśli co ja chce kliknąć itp. Komunikaty aparat przestał działać, system android nie odpowiada były nie do zniesienia.
@widofmaker: ostatnio chciałem koleżance z Apple wrzucić ebooka na telefon. nie dałem rady. nawet jak go wysłałem emailem to nie chciał się zapisać.
miała że trzy programy do czytania, każdy powiązany z jakimś sklepem.
na koniec powiedziała mi, że to bardzo dobrze, że się nie daje, "bo to piracka książka, a Apple nie wspiera piractwa".
spytałem więc, co w przypadku, jeśli sam napiszę książkę i mam wolę czytać na na swoim
@export: system nie odpowiadal bo mial za malo ramu i dostepnej pamieci zeby cokolwiek dzialalo, nie byla to wina systemu a jedynie tego iz kupiles telefon z baaaaaardzo niskiej polki. Co by odpowiedziec na twoje pytanie: Sixaxis, USB-OTG, Fqrouter, Adblock/Adaway, Boot Manager, BubbleUPnP, FakeWiFi, klient torrent, patched pandora/spotify, Youtube AdAway, Youtube Background Playback, Youtube Notification Seek Bar i wiele wiele innych,

@nocneszczury dokladnie z tego samego powodu dla ktorego nie moze
@widofmaker:
1. Jest prosty. Żona sobie bez problemu radzi ze współdzieleniem kalendarza, pokazywaniem pozycji na mapie, dzieleniem zdjeć itd. W Androidzie było to możliwe, ale przez kiepska intuicyjności nie dało sie z tych rzeczy korzystać
2. Szybkość działania. Aplikacje sa pisane na konkretne urządzenie i to widać. W Androidzie potrzebna jest ogromna moc, żeby zrobić aplikacje działająca szybko na każdym typie urządzenia
3. Bateria. Póki co u mnie niebo a ziemia
@widofmaker: Na przykładzie mojego znajomego, obecnie posiada on IP 4s i chce zmienić telefon na 5s. Spytałem go dlaczego, przecież w cenie nie najnowszego 5s może dostać na prawdę lepsze produkty konkurencji? Odpowiedział mi że racja ale on się już przyzwyczaił do Apple. I zazwyczaj o to w tym wszystkim chodzi: człowiek kupuje IP bo miał złe doświadczenia z Androidem (zazwyczaj parę lat temu ( ͡° ͜ʖ ͡°
@nocneszczury: wydaje mi sie iz nie zrozumiales wypowiedzi, chodzilo mi o to iz tak samo jak uzytkownik nie wie czy sa problemy z dana wersja androida, o tyle tak samo nie wie czy sa problemy z dana wersja iPhone/iOS. I dopoki sie nie rozezna dopoty kupuje tak naprawde w ciemno.

@miki4ever rozumiem. I zgadzam sie z wiekszoscia z paroma wyjatkami (patrz pkt3 i 4)

@L3gion jak na nieszczescie tez znam wiele
@widofmaker: uruchom zwykłego Samsunga i iPhona tuż po starcie. Samsung ze wszystkimi swoimi stockowymi śmieciami to jest dramat.
Pamietam jaki byłem zaskoczony, gdy mi iPhone po nocy zszedł 3%, mając te same procesy na obu komórkach ustawione.

Co do prostoty ustawień, ostatnio jak po dłuższym czasie używania ios musiałem na androidzie ustawić wifi to myślałem, ze mnie trafi. Mało intuicyjny interfejs htc, dodatkowo to ciagle czekanie po kliknięciu. Komórka teściowej, dlatego
@widofmaker: Mogę się wypowiedzieć, jako były już użytkownik iPhone 4. Dostałem w "spadku" ten telefon. Nigdy nie kupiłbym go, gdyż po prostu nie byłoby mnie stać na niego. Tak czy siak, telefon ten ma już z 4-5 lat, bateria straciła ok 8-11% swojej pojemności przez tyle lat, a cykli ma narobionych. Bardzo duży plus na iOS, jak go użytkowałem przez te 3 lata tylko raz jeden zawiesił się. Niestety widzę, że
@widofmaker: juz pisze:

W sprawie wydajnych stacji roboczych (mac pro) wygrywa przede wszystkim system i to ze na kazdym macu pro dany program dziala tak samo. A na kazdym WS pod windowsem kazdy dziala inaczej czyli jak chce. Do tego idealnie napisany system pod sprzet potrafi wydobyc kazdego kiloFlopa ze sprzetu ;)

W sprawie komputerow stacjonarnych: imacie maja mega rodzialke (5k) i swietne odwzorowania kolorow, daja rade w wielu zastosowaniach a
@miki4ever: smiecie Samsunga nie sa "stockowe". Ba Samsung ze wszystkich telefonow jest chyba najdalej od stockowego androida. Od Touchwiza poczawszy, przez bloatware i praktycznie zmasakrowany ART. To nadal nie jest wina androida a Samsunga. Dla wiadomosci, istnieje cale mnostwo producentow dobrych telefonow z czystym badz czystszym androidem.

Mi na chwile obecna OPO schodzi niecaly 1%. Nie rozumiem zachwytu.

"Komórka teściowej, dlatego tez zawalona zbędnymi programami działającymi w tle, dramat." No to