Wpis z mikrobloga

Pytanie czysto teoretyczne, bez hejtu. Otoz przyznaje sie bez bicia iz od zawsze bylem zwolennikiem rozwiazan typu Android/Linux/Unix i w sumie nigdy nie zastanawialem sie nad tym dosyc prozaicznym zagadnieniem. Dlatego tez pytam tutaj. Czy istnieje jakis logiczny powod poza lansem dla ktorego ludzie kupuja produkty Apple? O ile zdaje sobie sprawe iz caly ekosystem nie jest zly i rzeczywiscie sa to naprawde dobre produkty, solidnie wykonane, jednakze nie od dzis wiadomo iz nie sa warte swojej ceny jak i ograniczaja uzytkownika i jego swobode wyboru niemilosiernie.

Dlatego tez pytanie do uzytkownikow produktow #apple, dlaczego zdecydowaliscie sie na taki a nie inny wybor? (nie hejtuje, ot najzwyczajniej w swiecie nie rozumiem tego wyboru, wiec mnie to ciekawi).

#apple #ios #android #smartfon
  • 135
ostatnio chciałem koleżance z Apple wrzucić ebooka na telefon.


@frytex2: Jak można czytać książke na telefonie? xd Oczy przecież od tego będą boleć i to jest taki mały ekranik.

@L3gion:

korzystają z paru apek które mają im płynnie działać i są zadowoleni.

A ty co robisz na swoim telefonie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@widofmaker:

Na jakiej podstawie miabym ufac osobie ktorej jedynym celem jest zarobienie
@widofmaker: mam OS X bo lubię mieć stabilny system z wbudowanym shellem. Uzywałem długo Linuksa, niestety nie mam juz czasu i chęci na grzebanie w systemie - a bez tego Linux nie działa dobrze. Na codzień siedzę przy konfiguracji serwerów na Linuksie - w domu mam mieć komputer, który otworze i działa, podłączę jakikolwiek sprzęt i dziala. Co do iPhona - kupiłem pierwszego za czasów, kiedy Android ssał pałkę niemiłosiernie i
@pieczywowewiadrze: bardzo ladny i dobrze skonstruowany argument. Praktycznie ze znakomita wiekszoscia rzeczy sie zgadzam. Ot moze jezeli chodzi o mac pro/macbooki to jedynie przeszkadza mi tutaj moja osobowosc, a raczej ta jej czesc ktora lubi wolnosc i dostosowanie do potrzeb. Jednakze dzieki za wyczerpujaca wypowiedz :) Gdyby nie fakt iz lubie grzebac i przebierac to pewnie bys mnie przekonal.

@blinxdxb: hmmm moze i cos w tym jest. Cala idea ekosystemu
@frytex2: Kto co woli, ja mam kindle zawsze przy sobie i czytam. Dla mnie przyjemność czytania jest znacznie większa na kindle, w porównaniu do telefonów. :)
@L3gion: Mógłbyś pewnie i za 150 zł kupić :D

I nie mowie iz ktorykolwiek z tych powodow jest lepszy/gorszy od innych, jednakze jezeli ludzie kupuja iPhone dla szpanu i prestizu to czemu o tym otwarcie nie powiedziec tylko chowac sie za glupimi "argumentami".


@
W przypadku produktów Apple , sterowniki pod dane podzespoły w danym systemie (iOS , OS X ) są pisane pod podzespoły których Apple używa do swoich prodoktow. Ich optymalizacja jest duzo lepsza niz pisanie sterowników dla 100 rożnych modeli procesora , ramu itd ( android) . System jest przyjazny i intuicyjny. Ja posiadając IP 5 od 1, 5 roku jestem super zadowolony. Wszystko czego oczekuje od smartfona działa bez zarzutu. Czemu IP
@widofmaker: dokładnie - gdybym chciał customizowac telefon, miałbym Androida. Kiedyś modowałem na potęgę, wgrywałem ROMy co tydzień, zmieniałem wszystko. W końcu zaczęło mi brakować na to czasu - praca, druga praca, rodzina, kilka godzin snu. Nie chce mi się i nie mam czasu. W tej chwili Android nie jest juz zły - bawiłem sie kilka razy Redmi Note 3 - zdarzają mu sie dropy animacji, ale faktycznie #!$%@? porównywalnie, a momentami
@adenosine: Android, a raczej Google czy tez Linus nie pisza sterownikow. Sterowniki sa pisane przez producenta sprzetu, nie wspominajac o tym iz wspolczesny kernel, w tym ten Androidowski ma modularna strukture wiec nie ma to wiekszego znaczenia. Zgadzam sie zas jezeli chodzi o dosyc ladne powiazanie sprzet + oprogramowanie, co jednak da sie uzyskac jezeli chce sie pogrzebac. Jak dla mnie istotny element ale niewarty az takiej ceny. Nie wspominajac juz
@pieczywowewiadrze: Tutaj mogę się zgodzić jedynie z macbookiem pro, imac i mini. MacBook pro aka czarny kosz nijak ma się do stacji roboczych np Dell czy złożonych samemu, Macbook 12 to właśnie typowy lans, droga ale ładna zabawka a konkurencją dla Air są np Zenbooki a nie "hapeki z marketu" :)
@Xarazix: @Saku96: @L3gion: @Wynoszony: @rolfik_r1: @frytex2: @animetopedal: @adenosine: @blinxdxb: @pieczywowewiadrze: @knight_rider: @miki4ever: @nocneszczury: @Mysiunia_: @gugas: @export: @kubbach: @ProgramistaHTML: @sfah: @Arrival: @TeflonDon: @yeapUwin: @lent: @Henrar: @Nokia: @afrykanczyk: @dziabodo: @sspiderr: @Saku96: (mam nadzieje ze nikogo nie pominalem, a jezeli pominalem to przepraszam)

Dzieki wszystkim za
Szybkosc dzialania w teorii wypada na korzysc iOS (jednakze to jedynie ze wzgledu na fakt iz producenci sprzetu lubia Touchwizy i Sense, przy czystym AOSP roznica pomiedzy iOS jest niezauwazalna).


@widofmaker: Dlaczego chcesz porównywać szybkość telefonu bez nakładki z iOSem, który jej nie posiada? 99% populacji nie obchodzi i pewnie nie wiedzą jaką mają nakładkę na androidzie tylko chcą korzystać jak z narzędzia.

@export: system nie odpowiadal bo mial za
@stash: W takim badz razie porownaj iPhone6 do N6. N6 w standardzie jest dostepny bez nakladki. Rozumiem twoje podejscie i je szanuje. Rozumiem tez iz jezeli nie jest sie power userem to iOS dziala, aczkolwiek dziala tez i Android jezeli sie kupi cos z conajmniej 2GB ramu (preferencyjnie 3) i przyzwoitym procem (a to idzie zrobic za duzo mniejszy pieniadz niz iPhone).

Cala ta dyskusja nie miala mnie przekonac do iPhone
@widofmaker: wybrałem iOS ze względu na to ze tu gdzie mieszkam to z 80% osób ma i dużo łatwiej sie komunikować ze wszystkimi w tym samym ekosystemie. Do tego stabilność i długoletnie wsparcie starszych telefonów. Aktualizacje wychodzą nawet na 4s jeszcze. Do tego dostępność akcesoriów. W każdym sklepie kupisz cos do iPhone. Nie mowię ze lepszy czy gorszy od topowych samsungow ale np spadek cen jest niewielki jeśli weźmiemy pod uwagę
@widofmaker: Działa, w przeciwieństwie do Andek/Linuks
To chyba wystarczy nie?
Skoro nam dac 3000 na tel ktory dziala
I 2500 na szmelc ktory nie dziala, to wole te 500 zl dolozyc.
@widofmaker: Oczywiście, że są telefony bez nakładek z częstymi aktualizacjami tak jak mają nexusy. Tylko większość telefonów z androidem tego nie ma. Z tego powodu idzie gorsza reputacja za androidem.

Problemem też są nasze zarobki. Jakbyśmy zarabiali 1000 Euro to wydanie 500 na telefon o nie koniecznie pewnej reputacji albo 600 na taki, o którym dość dobrze wiadomo czego się spodziewać. Bardzo łatwo potrafi ukierunkować decyzję o zakupie.

Sporo osób wybiera
@widofmaker: Ja zdecydowałem się na iPada tylko dlatego, że miał dobrą cenę na promocji w walmarcie i taniej bym go nie dorwał nigdzie. W innym wypadku pewnie nigdy bym go nie kupił ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@widofmaker: Moja przyjaciółka kupiła sobie iPhona pewnie dla lansu. Bo na elektronice to ona się nie zna. Smutno mi przez to.
Aż mi się przypomniała rozmowa kolegów:
1(rzucił żartem): Ej, anon. Kup se maka.
2: #!$%@?**.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
@widofmaker: No to teraz kolej na moją opinie.
Jestem osobą, która żyję z pracy na komputerach (programista 15k) i spędzam przy nich pewnie ponad 2/3 dnia. Kiedyś zagorzały Linuxiarz i Androidzarz. Teraz właściciel iPhona i Macbooka.

Dlaczego wybrałem Macbooka:
- trzyma 10 - 12h programowania na jednym ładowaniu.
- jest bardzo dobrze wykonany (!). W pracy używam topowego służbowego Thinkpada, który kosztował dobre kilka tysięcy więcej i jego jakość wykonania woła
@widofmaker: Co do ceny to nigdy nie zrozumiem tych hejtów. Spotykam się z tym tylko w Polsce. Czy to dlatego, że ludzie mało zarabiają?

PS: Kupiłem tydzien temu telewizor za 15 kafli. Możesz już zacząć hejtować, bo mogłem kupić za 2.
@blinxdxb: przez to że ludzie mało zarabiają to wolą lub czasem muszą wybrać ostrożniej i np kupić telefon za max 1k a resztę przeznaczyć na inny cel. Zresztą, nie myśl że za bogatą zagranicą jest inaczej ( ͡° ͜ʖ ͡°) mieszkam we Francji i znam dużo ludzi których stać ale uważają że produkty Apple są za drogie
@L3gion: nie ukrywamze spodziewam sie odswiezenia airow. Mac pro jest dobra stacja robocza ;) niestety u nas korzysta sie ze zwyklych mocnych PCtow i ciezko klientowi wytlumaczyc ze stacja jest lepsza. No i wez pod uwage ze np w firmach zajmujacych sie designem, ladny komputer pelni funkcje wizerunkowe ;)
@widofmaker: Kupiłem iPhone'a, bo fajny aparat i ładnie wygląda xD

A po paru miesiącach użytkowania podoba mi się to, że chodzi płynnie, wszystkie apki, jakie były na Androida, są też tutaj, po kupieniu iPada wystarczyło się zalogować do iCloud i następuje automatyczna synchronizacja (nie przeczę, że w Androidzie tego nie ma ;d), podoba mi się sam wygląd systemu.

W zasadzie biorąc do ręki mojego iPhone'a 6 i Samsunga S6 kumpla widzę
@miki4ever: Nie, zwykly plaski. Nie podobaja mi sie te wklesle. Mnie troche clouding denerwuje w lewym dolnym rogu i zastanawiam sie nad wymiana. Model z poprzedniego roku mial FA vs Edge-Lit... Ale zawsze mozna trafic na jeszcze gorszy :-)
@widofmaker: Nie dałem rady przeczytać wszystkich wypowiedzi, ale opiszę mój przypadek jeśli tak interesują Cię historie właścicieli iPhonów ;) Otóż jestem programistą nie pierwszej młodości, którego nie jarają już nowinki technologiczne. Potrzebowałem telefonu, który nie będzie super przestarzały technologicznie i żeby dało się na nim zrobić coś w miarę współczesnego, ale który będzie działał out of the box bez konieczności grzebania w ustawieniach i będzie robił to przez kilka następnych lat.
@widofmaker: mnie najbardziej zaskakuje (albo i śmieszy) jak userzy jabłkowych sprzętów, na który wydali spory hajs, mówią że mieli Androida i lagował niemiłosiernie.

- A jakiego miałeś?

- No za złotówkę od operatora


( ͡° ʖ̯ ͡°) Mam taką koleżankę co zawsze twierdzi że Androidy lagują, a porównywała swojego iP do np. LG L60 koleżanki (bardzo lowend, 1/5 ceny iP)

Mimo że przeczytałem większość odpowiedzi to niestety
@widofmaker:
1. Jest poprostu ładny.
2. Mieści mi się w dłoni, nie to co większość samsungów wielkości cegły.
3. Wygodny i bardzo ładny interfejs.
4. Dobra bateria - w ciągu dwóch lat w moim samsungu galaxy s3 musiałam wymieniać baterię dwa razy :|
5. Pierdylion świetnych aplikacji w appstore.
6. No i najważniejsze - jest zajebiście szybki. Ostatnio porównywałam sobie szybkość aparatu w moim 5C z jakimś najnowszym samsungiem note -
@aso824: To ja się odniosę:
- niestandardowe złącze ładowanie - owszem jest to wada, mi osobiście nie przeszkadza w żaden sposób, bo ładuje telefon tylko w domu.
- słaba bateria - ja akurat mam iPhona SE, gdzie bateria trzyma naprawdę rewelacyjnie jak na tą mikroskopijną pojemność baterii. Przy moim użytkowaniu ładuje telefon co 2 dni i mam pod koniec drugiego dnia jakieś 20-25% zapasu. Żona ma 5S i podłącza codziennie na
@powrocilem: Hm, do 2k jest cała gama Xperii Z1/3/5 Compact, która w/w wad nie ma. Chociaż jak zawsze ładujesz tylko w domu albo u kolegów z iP ( ͡° ͜ʖ ͡°) to te wady faktycznie odpadają. Ale o dziwo w tych czystych andrutach (tj. bez gówna od Samsunga) batka trzyma naprawdę rewelacyjne. Na leniwym użytkowaniu (czasami coś zadzwonię, smsa wyślę, net wyłączony) to 2-3 dni bez problemu.