Wpis z mikrobloga

Kilka poprzednich wpisow w #podrugiejstroniebajora to bylo narzekanie na stany wiec teraz dla odmiany cos pozytywnego. Jako ze ostatnio mialem kilkukrotnie okazje zobaczyc zajecia w roznych szkolach, to dzisiaj pare slow na temat #edukacja w #usa a wlasciwie podejsciu do ucznia i nauki. Odrazu ostrzegam ze obserwacje moga byc mocno subiektywne. Zwlaszcza ze dotycza glownie Bostonu i okolic gdzie edukacja jest na niezlym poziomie. W malym miasteczku w Alabamie moze to wygladac inaczej.

Powszechnie wiadomo ze szkoly w Polsce sa najlepsze, uczniowie najzdolniejsi. W przeciwienstwie do Amerykanow.
Z jakiegos powodu to jednak Amerykanie (mimo tego ze nie wiedza gdzie lezy Polska) maja calkiem innowacyjna i niezle rozwinieta gospodarke ( ͡º ͜ʖ͡º)

Postaram sie wypunktowac kilka podstawowych roznic:

MNIEJ NAUKI NA PAMIEC - WIECEJ SZUKANIA INFORMACJI

Panuje podejscie ze jak bedziesz potrzebowal wzoru albo stalej to je sobie sprawdzisz, postaraj sie lepiej ZROZUMIEC jak cos dziala. Duzo jest tez projektow polegajacych na samodzielnym zebraniu i obrobieniu informacji na jakis temat a potem napisaniu odpowiedniego raportu / referatu.

ZERO SCIAGANIA

Generalnie nie ma tolerancji dla sciagania (zarowno ze strony nauczycieli jak i inncyh uczniow). Przylapanie na sciaganiu oznacza wlasciwie automatycznie uwalenie przedmiotu. Na studiach pierwsza proba sciagania konczy sie z reguly oficjalna nagana, druga to przewaznie wylot z uczelni.

PORAZKA TO NIC ZLEGO

Zrobiles blad? Nie potrafisz czegos zrobic? W porzadku, nic sie nie stalo. Pomysl, zastanow sie dlaczego to co zrobiles nie zadzialalo i postaraj sie zrobic jeszcze raz. W stanach panuje podejscie ze porazka to nic strasznego, wazne co zrobiles po tej porazce... Czy sie poddales czy walczyles dalej (z sensem).

Jednym slowem jak mawial Wojaczek... "Z prochu powstales to wez i sie otrzep"

PRACA ZESPOLOWA

To jest wrecz jakis fetysz. Od malego team work i team work. Co drugie zadanie grupowe. I to nie praca zespolowa w stylu "to ja napisze sprawko w tym tygodniu, ty za tydzien a on za dwa" tylko kazdy ma swoj kawalek do roboty.

NAUKA PRZEZ PRAKTYKE

Duzo wiecej eksperymentow / projektow. Lekcja chemii czy fizyki to nie tylko wypisywanie wzorow na tablicy ale tez eksperymenty.

SZTUKA PREZENTACJI

Czyli jak maja wygladac slajdy, jak mowic, jak trzymac kontakt z publicznoscia itp. Jak zrobiles raport to go prezentujesz... I tak zanim skonczysz szkole to zrobiles kilkanascie prezentacji publicznych.

"PROFILOWANIE" I ROZWIJANIE ZAINTERESOWAN.

W Polsce idziesz przez cala szkole w jednej klasie. Dwadziescia kilka osob przez pare lat chodzi na te same zajecia.
Prawda jest taka ze nie kazdy musi byc geniuszem matematycznym czy wybitnym lingwista. W stanach jest troche inny podzial. To ze chodzisz z kims na matematyke to nie oznacza ze bedziesz z nim w tej samej grupie na biologii.
To pozwala wylowic z rocznik kilka / kilkanascie osob zainteresowanych danym przedmiotem i zrobienia z nimi bardziej zaawansowanych zajec a ci ktory nie sa zainteresowani musza na swoich zajeciach ogarnac minimum.

Baaa.... nie kazdy musi sie specjalnie interesowac nauka jako taka. W przecietnej amerykanskiej szkole jest calkiem sporo roznych kolek zainteresowan itp. Praktycznie kazde liceum ma ze 2-3 druzyny sportowe, orkiestre, jakies kolko teatralne czy pisarskie. Lige robotyczna, kolko programistyczne ale tez rzeczy bardziej przyziemne jak zajecia z naprawy samochodow itp.

DZIALALNOSC SPOLECZNA / WOLONTARIAT

Przy dostawaniu sie do dobrej szkoly czy na uniwerek mocno punktowana jest dzialalnosc w roznych kolach zainteresowan, osiagniecia sportowe, bycie czlonkiem samorzadu, wolontariat itp. Dlatego wybory na przewodniczacego klasy to nie kara dla 3 najwiekszych klasowych kujonow tylko rzeczywista walka.

MOW TAK ZEBY CIE ZROZUMIELI

Mowisz do drugiej osoby nie po to zeby sie popisac swoja wiedza / slownictwem, tylko zeby ona cos zrozumiala. Jak z gory zakladasz ze ma nie rozumiec to nie marnuj swojego i jej czasu. Jak nie potrafisz czegos wytlumaczyc to znaczy ze sam tego nie rozumiesz.

I cos w tym jest. Jak na studiach sluchalem polskich wykladowcow to mimo ze mowilismy tym samym jezykiem to czesto mialem problem ze zrozumieniem o co im chodzi. Duzo latwiej bylo mi zrozumiec wyklad/ksiazke po angielsku (mimo ze badz co badz jezyk obcy).

To by bylo na tyle. Temat przeleciany bardzo po lebkach. Moze jeszcze kiedys do niego wroce.

#podrugiejstroniebajora <---- Moj wlasny tag na temat roznych rzeczy zwiazanych z USA
Taco_Polaco - Kilka poprzednich wpisow w #podrugiejstroniebajora to bylo narzekanie n...

źródło: comment_jJRnUkXZgyot34fhhX3qqvUnSJM3bUTF.jpg

Pobierz
  • 122
@airdong: Podsumowujac. Amerykanska edukacja nie stawia na wiedze ksiazkowa z kazdej dziedziny (typu gdzie lezy jakis kraj na mapie albo jak zbudowany jest pantofelek) tylko bardziej na rozwijanie mocnych stron danego ucznia, zdobywanie informacji, przetwarzanie jej i rozwiazywanie problemow (najlepiej pracujac w zespole).

Efekt jest taki ze uchodza za idiotow... ale jakos sobie radza ;)
weźcie mi wytłumaczcie, tak żebym zrozumiał, dlaczego:

Powszechnie wiadomo ze szkoly w Polsce sa najlepsze, uczniowie najzdolniejsi. W przeciwienstwie do Amerykanow. Z jakiegos powodu to jednak Amerykanie (mimo tego ze nie wiedza gdzie lezy Polska) maja calkiem innowacyjna i niezle rozwinieta gospodarke


@Taco_Polaco:
@Taco_Polaco: fakt, podejście tam jest całkowicie inne. Stawia się przede wszystkim na dyskusję i współpracę, nie na wykuwanie regułek i zapamiętywaniu co rusz nowego wzoru. Druga rzecz to wyposażenie szkół. Nie byłem w zbyt wielu z nich w USA ale chociażby w tej, w której miałem okazję przebywać przez ostatnie wakacje na, sprzęty jakie były w klasach to jakaś bajka w porównaniu z "naszymi" warunkami. A dodam że to zwykła publiczna
@Taco_Polaco:
Z drugiej strony mnóstwo moich znajomych po polskim systemie edukacji pracuje teraz w tej innowacyjnej amerykańskiej gospodarce. To co piszesz jest prawdą, ale drugą stroną medalu jest to, że mają sporą imigrację najzdolniejszych ludzi z całego świata. Oczywiście to też ich zasługa :)
Tak ode mnie dodam, że kiedyś byłem na wymianie licealnej ze Szwecją - i tam mają bardzo podobny system jak ten który opisałeś. I podobne tego systemu
@Ragnarokk: Oczywiscie ze drenuja mozgi z calegoswiata na potege... ale daja im warunki rozwoju. Najzdolniejszy czlowiek niewiele zrobi jak bedzie siedzial w skostnialym / feudalnym systemie i czekal na "awansowanie przez wymieranie" a do tego nie bedzie mial kasy na badania. Lepiej (dla ogolu ludzkosci) zeby ich sciagali do siebie i wykorzystali niz mieli by sie gdzies marnowac.

Poza tym masz to o czym pisalem z porazka. W Polsce malo kto
@Taco_Polaco: zawsze mi się podobał wybór zajęć dodatkowych lub tych, które nas bardziej interesują (w PL chyba dopiero na studiach jest taka możliwość, chyba ze któreś szkoły już to wprowadziły także), jak i stopniowanie trudności przedmiotów.
Nie wiem, czy na pewno to prawda, ale uzdolnieni sportowo, mają mniejszy nacisk na stopnie i niższy poziom, by mogli poświęcić się konkretnej dyscyplinie i reprezentować szkołę.
Oczywiscie ze drenuja mozgi z calegoswiata na potege... ale daja im warunki rozwoju. Najzdolniejszy czlowiek niewiele zrobi jak bedzie siedzial w skostnialym / feudalnym systemie i czekal na "awansowanie przez wymieranie" a do tego nie bedzie mial kasy na badania.


@Taco_Polaco:
Właśnie to mialem na myśli w zdaniu, że "to też ich zasługa". USA trochę działa jak historycznie działał Kalifat Abbasydów - sami Arabowie zbyt wiele nie odkrywali, ale hojnie finansowali
@Taco_Polaco:

Powszechnie wiadomo ze szkoly w Polsce sa najlepsze, uczniowie najzdolniejsi.


Nie no, chyba po maturatobzdura do ludzi dotarlo, ze jako narod niewiele soba reprezentujemy przez co mamy takie marne wyniki i dlaczego jestesmy tania sila robocza.