Wpis z mikrobloga

Witam mirki!
Mam pytanie na temat studiów.
Jestem w 3 klasie liceum i każdy, ale to każdy, mama, nauczyciele mówią, żeby przygotowywać się do matury i iść na dobre studia informatyczne bo to gwarancja dobrej pracy. To prawda? Z tego co czytałem w internecie 90% osób uważa, że studia informatyczne są do dupy - niczego nie uczą, strata czasu.
Właśnie dlatego się zastanawiam czy:
Kuć się, iść na dobre studia, potem być robolem w korporacji (bo tam z tego co czytałem patrzą czy ktoś ma papierek czy nie)
Czy iść gdzieś na jakieś gunwostudia do Olsztyna, może znajdę kilka osób, które też interesują się programowaniem i całą energię wykorzystać na własne potrzeby to jest programowanie a potem praca Z PORTFOLIO, nie z PAPIERKIEM. Bo liczy się doświadczenie, a nie studia.
Teraz żałuję, że nie poszedłem do technikum, ehh...

A wy jak uważacie? Opłaca się iść na jakieś dobre studia? Prosiłbym o jakieś ciekawsze wypowiedzi, a nie tylko: "nie". Pozdrawiam ;)

#programowanie #studia #studbaza #informatyka #politechnikawarszawska #pw
  • 94
@q-nick: Heh, problem jest taki, że najbliższe miasto jest 40km ode mnie i liczy 50k osób, a jedyna informatyka jaka tam jest znana to serwis komputerowy :P (Ostrołęka)
Także nie wiem czego tutaj szukać ;/ Najlepsza by była praca na odległość

Co do tego, że jestem najlepszy w klasie a na studiach mogę nie być to wiem o tym doskonale :D
Mam kumpla z Lublina, który był (jest) moim idolem i
@RayColl_PL: Konkretnie w takiej samej sytuacji to nie znam nikogo :D Ale każdy w firmie mówi, że podjąłem dobrą decyzję nie idąc na studia.

Generalnie, to nie mam nic przeciwko studiom, ale stwierdziłem, że dla mnie to będzie marnowanie czasu, i lepiej to poświęcić na praktykę.

Najtrudniej jest z pierwszą pracą. Później już masz doświadczenie, a studia to tylko mało znaczący dodatek. No chyba, że planujesz pracę w korporacji. Tam na
@RayColl_PL: odpowiedź jest prosta. Praca by powoli zdobywać doświadczenie i nie być nierobem i jednoczesne studia zaoczne. Gdy rówieśnicy będą tylko studiować ty będziesz zdobywał doświadczenie. Każda praca czegoś uczy i do czegoś się przyda. Sam żałuję że zmarnowałem parę lat na studiach dziennych zamiast od razu iść do pracy.
Same studia pomogą rozwinąć kontakty: 2 ostatnie miejsca pracy znalazłem dzięki info od znajomych. Jak pojawia się jakaś dobra robota, ktoś
@RayColl_PL: Studia informatyczne uczą, ale nie tylko programowania. Uczą czegoś więcej, więc jeśli Cię interesuje coś z informatyki, idź, jeśli nie, poszukaj studiów bliższych zainteresowaniom, bo informatyka to dziedzina, gdzie trzeba być cały czas na bieżąco, więc trzeba to lubić. Jeśli nie programowałeś, to spróbuj, czy w ogóle Cie to kręci, a może sieci komputerowe, zarządzanie bezpieczeństwem?
@RayColl_PL: 40km do Ostrołęki to 140 do Wawy? do Lublina masz jeszcze dalej, nie rozumiem w czym problem :D chyba ze mi google jakąs inną ostrołękę pokazuje :P Jeżeli masz ambicje to polecam jakieś większe miasto - Lublin też będzie ok raczej.

@thewickerman88 wspomniał dość istotną rzecz o "pracy po znajomośći" o ile w większości firm jest deficyt programistów i ogólnie techników - to też zauważyłem że najpierw szuka się chętnych
@Kaczus2B: Ogólnie to nie jest tak, że "oho, programista hehe, 15k od ręki, biere sie naucze"
Do komputerów mam smykałkę od dziecka, mieszkam w internacie i gdy coś trzeba zrobić każdy leci po mnie
Jakimś laikiem nie jestem, ogarniam rynek, dyski, karty graficzne, procesory itp
Bezpieczeństwo sieci hmm, jeśli liczyć ataki z maszyny wirtualnej na windowsa przez metasploita i odpalanie exploitów to też ogarniam trochę ;p Sieci komputerowe ;_; Katorga, to
@RayColl_PL:
1. Idź na gówno studia. Oczywiście zaocznie. Papierek się przyda w HR, niech to będzie IT, ale uczelnia dowolna.
2. Pracuj. W korpo nie patrzą na "papierek", potrzebny jest do awansów/zwiększenia stopnia kompetencji. Jak średnio programujesz zacznij od 1szej linii wsparcia w utrzymaniu, albo od Młodszego Testera (specjalisty ds. jakości).
3. Podziękuj ;)
@q-nick: Problem taki, że żeby dostać się tam trzeba zdać maturę z infy, matematyki i angielskiego średnio na 70% :P
A tutaj może być problem, bo mimo, iż każdy mi mówi, że jestem najlepszy z matmy to nie chce mi się uczyć ;_;
@RayColl_PL idź na studia, poznasz ziomków, z którymi oprócz melanżowania w przyszłości będziesz mógł ogarnąć np. jakiś startup. Zawsze możesz zrobić inżyniera/licencjat i drugiego stopnia już nie kończyć. Ja skonczyłem 1. stopień na informatyce na AGH, bez żadnej spiny i większego wysiłku. Od 2-3 roku większość ludzi już pracuje na 1/2 czy 3/5 etatu i lajtowo to godzą ze studiami. Co do patrzenia w CV to w moim przypadku najważniejsze były zrealizowane
Dobra, jestem.

@RayColl_PL
#programowanie #studia #sens #narzekanie

Więc tak, jestem na 3 roku studiów kierunek Informatyka na Uniwersytecie (pomijam jakim, zakładam że na innych jest podobnie) no więc po tych 2,5 roku mogę powiedzieć, że studia informatyczne na uniwersytecie to istna strata czasu, cały program tych studiów, jeśli ktoś już miał styczność z programowaniem jest w stanie ogarnąć w 3 miesiące. Do tego nie oszukujmy się, nie ma żadnego przedmiotu w informatyce,
@q-nick: Ale w takim razie z tego co czytam to wywnioskowałem sobie to:
Mam iść na studia do jakiegoś miasta, gdzie jest praca, na studiach mnie niczego nie nauczą, ale znajdę fajne osoby, które mi w przyszłości pomogą, więc najlepszym rozwiązaniem byłaby Warszawa i jakieś może nie najlepsze, ale dobre studia ;) Politechnika Warszawska, próg 184pkt, co daje 70% z matmy, 70% z infy i 60% z angielskiego rozszerzonego - 200pkt
@wooojtassss: Niestety doszedłem do tego, że mieszkam w słabym miejscu ;/ 40km do wiekszego miasta w ktorym i tak nie ma pracy więc jak już to jakiś projekt na odległość i średnio zaczynać z tego zadupia ;/ Co innego Warszawa, Kraków
Najlepszym wyborem byłyby nicnieuczące studia z powodów opisanych przeze mnie wyżej
próg 184pkt, co daje 70% z matmy, 70% z infy i 60% z angielskiego rozszerzonego - 200pkt Przyjmą? ;


@RayColl_PL: A to nie jest tak, że na politechnice język rozszerzony jest mnożony przez 0,25? Ja miałem 190 kilka punktów mając z matematyki 90+, fizyki ~80, angola 90+ (Mówię o PW)
@przem93: a nie, jednakasz rację
2. uwzględnienie poziomu zdawania:

matematyka 68×0,5= 34

chemia 80× 1= 80

j. angielski 84× 0,5= 42

3.przeliczenie punktów zgodnie ze wzorem i współczynnikami dla kierunku INFORMATYKA

PK(punkty konkursowe) = Pmat × wmat + Pwyb × wwyb + Pjo × wjo

PK(punkty konkursowe) = 34 × 1 + 80 × 0,75 + 42 × 0,25= 104,5

Pomnozyli razy 0.25 skurczybyki ;p
@przem93: Kurcze, będzie ciężko, a znając siebie zabraknie mi kilku punktów, żeby się dostać. Co prawda są listy rezerwowe, ale ciekawe ile najmniej punktów na rezerwie można mieć, żeby przyjęli ;/
Nie wiesz może? :D