Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pytanie dotyczące #ruchdrogowy . Mianowicie codziennie do pracy pokonuję tą samą drogę i za każdym razem trafiam na zagwozdkę. Poniżej zdjęcie poglądowe pokazujące schematycznie całą sytuację (wiem wiem, pięknie).

Moje auto zaznaczone jest kolorem żółtym. Kolorem niebieskim natomiast jakiś przypadkowy inny samochód. Na zielonym świetle skręcam w prawo od razu kierując się na lewy pas ponieważ na prawym za 5m zaczyna się buspas. Niebiescy kierowcy również mają zielone i w momencie gdy skręcają w lewo wbijają się przede mnie.
Stąd też pytanie do Was - jak to jest? Kto ma pierwszeństwo w tej sytuacji? Według mnie żółty, ale jestem ciekaw Waszego zdania.

#kodeksdrogowy #prawodrogowe #pytanie #przepisydrogowe
Pobierz bojas1 - Mirki, mam pytanie dotyczące #ruchdrogowy . Mianowicie codziennie do pracy p...
źródło: comment_9QwLtwsVQMMoQNAk0MCkRkx4r0M5fjAK.jpg
  • 14
@nomadicgoogler: No ja to interpretuje to inaczej:
- niebieski aby skręcić w lewo musi przepuścić żółtego, który ewentualnie jechałby prosto i oczywiście żółtego jadącego w prawo. Skoro przepuszcza tego co jedzie prosto to dlaczego tym bardziej nie puszcza jadącego w prawo na tą samą ulicę?
- żółty może wjechać na dowolny pas skręcając w prawo - pod warunkiem, że nie ma linii ciągłej.

Zmieniając zajmowany pas ruchu, kierujący pojazdem zobowiązany jest
@nomadicgoogler @bojas1 każdy niestety ma swoją interpretacje przepisów, bo na prawdę ciężko jest je zinterpretować a po stłuczce dochodzenie swoich praw w sądzie jest bardzo trudne. Moim zdaniem tutaj jest to dobrze wyjaśnione mimo że nie widać na zamieszczonym zdjęciu literek samochodów, ale tego można się domyślić. Mnie na kursie uczono ze trzeba się trzymać swojego pasa ruchu i tyle. A jak ktoś się chcę na chama wepchnąć to mu po prostu
obaj macie zielone, tylko niebiescy mają cię po prawej stronie i ty masz przed nimi pierwszeństwo.


@nomadicgoogler: niby gdzie ma pierwszeństwo? Na zmianie pasa na przejściu czy może już za skrzyżowaniem?
@rss: Ale ja nie zmieniam pasa ruchu. Po prostu zajmuję za skrzyżowaniem jeden z dwóch - co mogę zrobić w normalnym przypadku o ile nie ma linii ciągłej (nie wiem jak jest z pasami).

Dodatkowo dorzucę linka ze streetview dla lepszej orientacji:
https://www.google.pl/maps/@52.3848129,16.8628107,3a,75y,12.75h,69.31t/data=!3m6!1e1!3m4!1s8Dx_Vaoyyr4uH6-mrIGOMQ!2e0!7i13312!8i6656

Nie ma tam jeszcze znaku z informacją o buspasie - stoi w tej chwili w miejscu znaku informującego o drodze jednokierunkowej. Stąd też pytanie jak zmienić pas nie
@bojas1:
1. Nie musisz zajmować prawego pasa.
2. Nie jest zabronione zmienianie pasa na przejściu.
3. W sumie to nie zmieniasz pasa, tylko wybierasz pas.
4. Skręcający w lewo ma ustąpić skręcającemu w prawo.

Proste
@bojas1: Zajęcie dowolnego pasa ruchu po skręcie w drogę poprzeczną, co do zasady nie pozwala na zmianę pasa ruchu podczas takiego manewru, tak jak jest to niedopuszczalne przy jeździe na wprost przez "skrzyżowanie " opisane w art. 2.10 p.r.d., czyli z lewego skręcamy na lewy z prawego na prawy i dopiero po zakończeniu manewru skrętu możemy wykonać następny manewr zmiany pasa ruchu. Przepisy dopuszczają zajęcie po skręcie dowolnego pasa ruchu z