Wpis z mikrobloga

W tym roku pięć moich ukraińskich koleżanek zostanie studentkami na polskich uczelniach. Tylko jedna w tej chwili zna język polski na poziomie A2/B1. Reszta obiecuje nauczyć się go w Polsce.

Pochodzą z Dniepropietrowska, Charkowa i Odessy. Są młode, raczej ładne i marzą o życiu za granicą. Będą studiować kierunki humanistyczne, mieszkać w akademikach i utrzymywać się z pieniędzy przysyłanych przez rodziców. Wiem, że będzie im ciężko.

Jak to się stało, że postanowiły się uczyć w Polsce? Poznały mnie w 2014 roku, podczas moich podróży po Ukrainie, śledziły mój profil w VKontakte, czytały posty o Polsce i... podjęły decyzję: jedziemy! Pozostaje trzymać kciuki, żeby udało im się nauczyć języka polskiego, poznać jakichś normalnych Polaków i założyć tu rodziny.

PS

Żadna z nich nie wie kim byli i co robili Bandera, Szuchewycz czy Klaczkiwski. W ich miastach kult UPA to coś całkowicie nowego.

#ukraina #polska
Pobierz tomasz-maciejczuk - W tym roku pięć moich ukraińskich koleżanek zostanie studentkami ...
źródło: comment_1YWpzumV78TxFl3lUqFPYPZnfDxWQBfW.jpg
  • 36
Żadna z nich nie wie kim byli i co robili Bandera, Szuchewycz czy Klaczkiwski. W ich miastach kult UPA to coś całkowicie nowego.


@tomasz-maciejczuk: Smutne jest to, że na wykopie trzeba dodawać takie rzeczy. Znam troje Ukraińców którzy aktualnie mieszkają we Wrocławiu, jeden przyjechał z Ukrainy z żoną, drugi jest samotny i chce się tutaj osiedlić na stałe ale jeszcze nie ma decyzji z urzędu co do przedłużenia wizy a trzecia
@Kole_GA: Czemu? To i to historia, serio-zobacz ilu młodych ludzi ma w dupie historię. Z kim pogadasz o wojnie, bohaterach i przeszłości? Albo z historykami, albo z prawicowcami czy patriotami. Z osobami których to obchodzi-niestety są w mniejszości bo cała reszta zapytana o cokolwiek powie ci że nie wie i nigdy o tym nie mysleli. Moja własna współokatorka nigdy nie słyszała o BCh ani o mordach UPA a babcię miała przesiedloną