Wpis z mikrobloga

#stan #nauka #medycyna #stopa #czucie Sztuczna noga umożliwia chodzenie i czucie stopy

Austriak ze sztuczną nogą, z "czujnikami na podeszwie", ma nowy komfort życia. "Czuję tę stopę. Gdy stanę na przykład na kamieniu, czuję to" - mówi człowiek z inteligentną kończyną.

Chirurgia światowa zmierza w kierunku gruntownej – można by rzec – rewolucyjnej przemiany. Chce wprowadzić zasadę remontu człowieka, w oparciu o wymianę części zamiennych, jak np. w maszynach przemysłowych czy choćby samochodach. To jeszcze pieśń przyszłości, ale prace naukowe zmierzają w tę stronę, bo człowiek – jak się zakłada w projektach – powinien mieć szanse żyć długo, zdrowo i szczęśliwie. Dadzą mu taką możliwość prace remontowe organów zużytych - na nowe, długotrwałe - sztuczne.

Początki takie już istnieją: wymiana serca, nerki, wątroby, żyły, ręki, nogi, itp. Świat obiegła informacja o austriackiej protezie nogi najnowszej generacji, która pozwala pacjentowi nie tylko chodzić, ale i czuć stopę. Naukowcy z Uniwersytetu Keplera w Linzu zaprezentowali w Wiedniu nowoczesną sztuczną nogę, uzbrojoną w nieznane dotąd możliwości techniczne chodzenia i odczuwania tego, co dzieje się w stopie.

Austriak o imieniu Wolfang stracił nogę osiem lat temu. Dzisiejsza sztuczna noga, z "czujnikami na podeszwie", daje mu nowy komfort życia i zupełnie nowe wrażenia. "Czuję tę stopę. Gdy stanę na przykład na kamieniu, czuję to, może nie na sto procent, ale jest coraz lepiej" - mówi mężczyzna z inteligentną kończyną. Pacjent wie – zdaniem specjalistów - "czy pod nogą ma żwir czy trawę i już nie ślizga się na lodzie".

Jak to się dzieje, że pacjent wie? - Sześć sensorów na spodzie sztucznej stopy odbiera sygnały z otoczenia i przesyła je do zakończeń nerwowych w zdrowym udzie mężczyzny – informują media.

Stamtąd impulsy informacyjne płyną do mózgu. Dzięki temu 54-letni pacjent biega, jeździ na rowerze, a nawet uprawia wspinaczkę. Jednocześnie zmniejszył się fantomowy ból - mózg pacjenta odczuwał ból nogi, choć kończyny już nie było. Teraz czuje, co innego i ma świadomość o tym, po jakim stąpa podłożu. Swój sukces techniczny i naukowy, uczeni austriaccy, chcą opublikować w fachowej prasie medycznej.
Źródło: fakty.interia.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - Pacjent czuje sztuczną stopę. Foto: polskieradio.pl.google.com.
Pobierz stanislaw-cybruch - #stan #nauka #medycyna #stopa #czucie Sztuczna noga umożliwia cho...
źródło: comment_BvFMUJYgcuSla6oM80fZaYd0xCrwkAZh.jpg
  • 3