Wpis z mikrobloga

Mirki, jest sobie stronka X, która mówi, że mleko jest niezdrowe. Jest też stronka Y, która mówi, że mleko jest konieczne i zdrowe. Jest stronka Z, która mówi, że mleko jest takie sobie. Stronka Z mówi też, że pszenica powoduje raka. Stronka X mówi, że pszenica jest super. Do tego jakiś youtuber mówi, że mleko ma dwupontyfikatynian jana i powoduje drgawki.
Ogólnie: ile źródeł, tyle teorii dotyczących jedzenia. Na chwilę obecną nie wiem, co jeść, aby było dobrze, a mam wrażenie, że wszystko powoduje raka. Im więcej czytam, tym mniej wiem.

Czy możecie polecić jakąś książkę na temat odżywiania, produktów żywieniowych itp.? Tylko tak, żebym przeczytał i wiedział. Może to być podręcznik akademicki. Nie interesuje mnie sytuacja, gdzie w podręczniku węgierskim piszą, że ziemniaki powodują martwicę stopy, a w podręczniku amerykańskim jest napisane, że poprawiają cerę i że ogólnie to są zdrowe.

Czy istnieje w ogóle taki sylabus/książka/podręcznik? Coś, gdzie są FAKTY, a nie opinie samozwańczych specjalistów. Ostatnio głośno też o ziomku, który wycofał się ze swoich teorii nt. glutenu. No zajebiście. Ucz się na temat jedzenia, aby za 10 lat koleżka powiedział Ci, że się mylił i ogólnie dał dupy.

Podsumowując: czy zna ktoś książkę, która jest RZETELNYM źródłem wiedzy na temat zdrowego odżywiania?


#ksiazki #gotujzwykopem #zdrowie
  • 24
@sortris: Mleko jest zdrowe, posiada dużo ważnych mikro i markroskładników, teorie o powodowaniu raka są niepotwierdzone. Warto pić mleko o dużej zawartości tłuszczu, a przede wszystkim mikrofiltrowane, a nie pasteryzowane (czyli takie które ma krótka datę ważności).
@Neutralized: Tyle że mikrofiltrowane mleko jest tak samo długo przydatne jak pasteryzowane ale nie posiada bakteri i innych substancji których nie dało się przecisnąć przez membranę. Jest więc mocno zubożone i nie jest to produkt naturalny. Może profesura zajmuje sie technologiami mikrofiltrowania i na nich trzepie kase poprostu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Neutralized: Co ty gadasz mleko od krowy posiada jej naturalne bakterie takie mleko nawet jak sie zepsuje to powstanie zsiadłe mleko zdatne do sporzycia a nie taki śmierdzący twór jaki mamy gdy zepsuje nam się z kartonu
@Neutralized: http://zimnemleko.com/static/mikrofiltracja_zimnemleko Tu masz producenta mleka mikrofiltrowanego. W browarach już od dawna zastepuje sie pasteryzacje mikrofiltrowaniem a to dlatego że jest to tańszy proces. Mikrofiltracja pozbawia produkt bakteri które odpowadają za trwałość mleka.
Co ty kadasz każde mleko z kartonu jest pasteryzowane praktycznie technologią UHT http://pl.wikipedia.org/wiki/UHT
Są też krótko przydatne mleka "w woreczku" które są po prostu pasteryzowane standardowa stąd ich krótka przydatność.
@sortris @Sherrax @Polska_Bozia
UHT jest pasteryzacją w najwyższej temperaturze, ale pasteryzować można też w temp. poniżej 100*. Najlepszą techniką jest mikrofiltracja, bo zachowuje wszystkie witaminy. W mleku prosto od krowy jest mikroflora odpowiadająca za zsiadanie się mleka, ale także taka, która może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Mleko dostępne na rynku musi spełniać normy liczby drobnoustrojów w określonej zawartości, takie od krowy nie, dodam tylko że w zakładach zwraca się uwagę na czystość
@sortris: Nie ma takich książek. Są tylko potwierdzone naukowo tezy na temat prozdrowotnych i szkodliwych właściwości niektórych składników zawartych w pożywieniu. Przykładowo, tłuszcz zwierzęcy nasycony jest niezdrowy, rakotwórczy, powoduje tycie, sprzyja chorobom układu sercowo-naczyniowego. Tłuszcz rybi, z ryb dzikich lub tłuszcze nienasycone roślinne sprzyjają chudnięciu, są antyrakowe, odprowadzają zły tłuszcz i cholesterol z organizmu. Zdrowa jest również dziczyzna, o ile się ją przebadanych na obecność pasożytów.
Wiadomo też, że niezdrowy jest
@Neutralized: z tego co ja wiem, mleko powinno się skończyć pić w wieku 3-4 lat bo organizm traci enzymy odpowiedzialne za jego trawienie.. ale ciezki to temat bo informacji w necie jest za dużo i za bardzo się różnią :P