Wpis z mikrobloga

Kilkukrotnie już w swoich wpisach wspominałem, że istnieje we wszechświecie niewielki odsetek gwiazd o gigantycznych rozmiarach, posiadających bardzo wysoką temperaturę i, co za tym idzie, świecących niezwykle jasno. W przeciwieństwie do obiektów podobnych do naszej Dziennej Gwiazdy i mniejszych, czerwonych karłów, kończą one swój żywot niezwykle efektownie, wybuchając jako supernowe.

Czym właściwie jest supernowa? Mówiąc najprościej to "eksplozja" gwiazdy. Po ustaniu w jej wnętrzu reakcji termojądrowych gwiazda zapada się pod własnym ciężarem i przez niezwykle krótki (w astronomicznej skali czasu) okres staje się niezwykle jasnym obiektem, wyrzucając jednocześnie w przestrzeń kosmiczną niemal całą swoją materię. Co ważne, podczas wybuchu supernowej (i praktycznie tylko tam) powstają pierwiastki takie jak złoto czy krzem, doskonale znane na Ziemi.

Jasność wybuchających supernowych jest trudna do wyobrażenia. Dość powiedzieć, że SN1006, która była obserwowana właśnie w 1006 roku miała jasność dochodzącą nawet do 9 magnitudo co oznacza, że z łatwością można było ją obserwować w dzień. Gwiazda, która wtedy wybuchła, była odległa od Ziemi o... 7 tysięcy lat świetlnych. Dla porównania Syriusz, najjaśniejsza gwiazda nocnego nieba ma jasność -1,4, choć jest położony niecałe dziewięć tysięcy lat świetlnych od nas.

Na zdjęciu pozostałość SN1006.

#mirkokosmos #astronomia #fizyka #ciekawostki #kosmos #piszeestel
Pobierz E.....l - Kilkukrotnie już w swoich wpisach wspominałem, że istnieje we wszechświecie...
źródło: comment_A7G6SRfjDGrk0kAyGjozGePDnAlfwzck.jpg
  • 27
@Eestel: Warto też dodać, że poza jasnością supernowe niosą ze sobą zabójcze dla życia promieniowanie, m.in. neutronowe. Jest prawie pewne, że przynajmniej raz takie zdarzenie doprowadziło do zachwiania ziemskiego ekosystemu, przykład: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wymieranie_ordowickie
Wybuch supernowej w odległości do 1000 lat świetlnych od nas prawdopodobnie zabiłby całe życie na Ziemi lub przynajmniej cofnął nas do protezoiku.
@Eestel: Ja ostatnio czytałem artykuł, że sam wybuch supernowej jest niewystarczający do wytworzenia ciężkich pierwiastków i powstają one na skutek zderzenia dwóch gwiazd neutronowych w układach wielokrotnych
@klpt12: daj link do tego materiału, bo obecnie obowiązującą teorią jest ta, która mówi o powstawaniu cięższych pierwiastków właśnie podczas wybuchu super nowej.
Poza tym czy układy wielokrotne gwiazd neutronowych nie są zbyt rzadkim zjawiskiem do wytworzenia wystarczającej ilości tych pierwiastków?