Wpis z mikrobloga

Czy któryś z wykopowych programistów/webmasterów może mi powiedzieć jaki jest najlepszy język programowania po stronie serwera? Miałem zamiar nauczyć się PHP, ale kolega mówi, że lepiej robić to w javie (z jBossem)? Jakieś za i przecik obu technikom? #webmastering #programowanie #pytanie
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@GoonSquad: na codzień klepię w Jbossie, php używałem tylko hobbystycznie na potrzeby własnej stronki. Moje wrażenia:

- Java, a szczególnie EJB i okolice (Jboss np.) są stanowczo zbyt biurokratyczne. W ogromnych projektach to może być zaleta, ale zanim projekt stanie się ogromny będziesz cierpiał, bo zamiast napisać od razu co chcesz, trzeba robić interfejsy, pisać xmle, i ogólnie dużo roboty, żeby cokolwiek zrobić

- w php jest straszny
  • Odpowiedz
imo w czystym php to można sobie stronę o kotach zrobić. Ale już z odpowiednimi frameworkami sytuacja ulega zmianie. Na pewno php jest łatwiesze do nauki. Z drugiej strony można się nauczyć złych nawyków bo jest bardzo elastyczne ;). Java jest faktycznie dobra do większych projektów i dlatego ją głównie wykorzystuje się w poważnych firmach.
  • Odpowiedz
@GoonSquad: bo mimo że jest względnie prosta, to jest mało wydajna (choć patrzę na to z mojej perspektywy - wszystko co piszę wykonuje bardzo dużo obliczeń numerycznych i odczytu z jakichś baz danych czy plików), napisanie podstawowego kodu zajmuje dużo czasu i dodatkowo wymaga uruchomienia na serwerze maszyny wirtualnej Javy. Dodatkowo, jak ktoś napisał - Java jest sztywna.

Za Javą przemawia jednak duża łatwość rozbudowywania i niezależność od systemu -
  • Odpowiedz