Wpis z mikrobloga

Jak chcecie się uczyć ze mną rysować to obserwujcie tag: #rysowaniezrezixem

Lekcja I. Dzień 1.

Czego unikać.

Podstawowy błąd, który jest popełniany przez wiele osób zaczynających swą przygodę z rysowaniem jest taki, że zaczynają od przysłowiowej "Dupy" strony.

Czyli jak?

Samo rysowanie mało daje. Ważne jest, aby wiedzieć co się rysuje, myśleć. Przerysowanie gotowych przykładów z książki jest bez sensu. Wiecie co was to nauczy? Przerysowywania przykładów z książki.

To samo tyczy się wszystkich tutoriali na YouTube odnośnie grafiki 3D, programowania, tworzenia gier.

Prace wykonane przez was przy pomocy poradnika mogą się wydawać oszołamiające. Przerysowana postać może nam się stylistycznie podobać, ale nie będzie ona nic wnosiła w wasz warsztat. Nie spowoduje, że lepiej będziecie rysować.

Kolejna rzecz to rysowanie ulubionych postaci z bajek, anime, kopiowanie z internetu.

Zabieranie się za to na początku jest bez sensu. Pomaga obyć się z ołówkiem. Ale to można wyćwiczyć w 2-3 dni.

Pierwszą rzeczą, za jaką jest najlepiej się zabrać jest rysowanie twarzy. Czemu? Bo na nią człowiek zwraca zawsze na początku uwagę. Patrzymy się w oczy. Próbujemy odgadnąć intencje drugiej osoby. Czy pamiętacie w co wasz znajomy był ubrany dziś w szkole/pracy? A czy poznaliście nową fryzurę?

Zwracamy uwagę na oczy, włosy i usta. Na nos i uszy trochę mniej. Dlatego też powszechnie stosowane jest to uproszczenie w animacji.

Dawno temu uczyłem się z tą stroną. http://www.dragoart.com/

Lekcje wydają się być w porządku. Jest przedstawiony krok po kroku proces rysowania twarzy.

Wydawałoby się, że może ona was czegoś nauczyć.

BŁĄD!

Nauczycie się tak jak wcześniej wspomniałem pustego bezsensownego przerysowywania.

Potem ciężko z taką pracą cokolwiek zrobić. Nie dacie rady zmienić pozy swojej postaci.

Będzie to wyglądało mniej więcej tak jak pokazane to jest w załączniku.

Dacie radę przerysować oczy. Dacie radę przerysować postać. Ale gdy tylko spróbujecie narysować do wcześniej narysowanych oczu twarz... Albo co gorsza ręce. No cóż...

Uczcie się rysować, ale nie kopiować.

Pierwszy wpis

#rysowanie #rysowaniew30dni #nauka #rysujzwykopem
R.....x - Jak chcecie się uczyć ze mną rysować to obserwujcie tag: #rysowaniezrezixem...

źródło: comment_4rq2lQ4n3O3AwWi1wWuFcQrq4exKmCp3.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@Rezix:

Samo rysowanie mało daje. Ważne jest, aby wiedzieć co się rysuje, myśleć. Przerysowanie gotowych przykładów z książki jest bez sensu. Wiecie co was to nauczy? Przerysowywania przykładów z książki.To samo tyczy się wszystkich tutoriali na YouTube odnośnie grafiki 3D, programowania, tworzenia gier.


Racji w tym pół na pół.

Sam uczyłem się w szkole rysunku architektonicznego.

Na pierwszych zajęciach dostałem do przerysowania taką postać http://screenshooter.net/100253336/scvxuiy

Nauczyciel do każdego podchodził, mówił jakie
  • Odpowiedz
@Rezix: Oczywiście nie mam na myśli tego, że samym przerysowywaniem można się nauczyć porządnie rysować. Ważne jest uczyć się przy okazji też innych rzeczy. Nie powiedziałbym jednak, że jest to bezużyteczne.
  • Odpowiedz
@Kantar: Od czego zacząłeś rysowanie tej postaci? :)

Zgaduję, ze za pierwszym razem zacząłeś rysować dokładnie twarz i krok po kroku schodziłeś w dół.

Jak już narysowałeś prawie całą postać, to spróbowałeś poprawić kilka konturów. Poprawiłeś pasek, poprawiłeś naszyjnik i oddałeś pracę.

Nauczyciel zwrócił uwagę na cienie, więc naszkicowałeś cienie tak jak ci pasowało i rozsmarowałeś palcem.

Też tak kiedyś rysowałem.

Teraz narysowałbym sobie 3 kółka. Jedno dla twarzy, drugie dla
  • Odpowiedz
@Rezix: Na początku ogólny kontur ciała, podszedł nauczyciel pozaznaczał błędy i kazał to "powiększyć, a tamto pomniejszyć".

Cienie starałem się narysować mniej więcej tak jak widziałem na rysunku. O rozmazywaniu palcem nie było mowy, pierwsza uwaga na początku zajęć była taka "tylko żadnego rozmazywania palcem, pamiętajcie nie bójcie się używać czerni, żeby rysunek był wyrazisty".

Dziś jak rysuje to właśnie robię to bez kółek, po prostu rysuję mniej więcej postać w
  • Odpowiedz
@Kantar: Każdy ma swoje metody. Ja już próbowałem rysować bez linii pomocniczych i wstępnego szkicu i u mnie wtedy rysunek jest pozbawiony sensu. Nie trzyma się kupy. Wszystko idzie w swoją stronę, ale każdy ma inne sposoby :)
  • Odpowiedz
@Rezix: Swoją drogą bardzo ładnie to ująłeś. Przede wszystkim rozwój wyobraźni przez co będzie można stworzyć w swojej głowie obraz a potem wylać ten obraz przez rękę na papier.

Myślę jednak, że umiejętność przerysowywania rzeczywistych obiektów (jak również samych obrazów) pozwala wyćwiczyć to połączenie ręka-mózg.

Ten sam proces zachodzi przy tworzeniu muzyki. Żeby stworzyć coś własnego potrzebna jest kreatywność, jednak najpierw trzeba mieć podstawę - słuch (słyszeć dźwięki i to czy
  • Odpowiedz