#linux #sysadmin #privacy #selfhosted
https://blog.codeasap.pl/posts/self-hosting/server-setup/1-plan/
https://blog.codeasap.pl/posts/self-hosting/server-setup/2-post-install/
https://blog.codeasap.pl/posts/self-hosting/server-setup/3-firewall-preparation/
![Mroczna prawda o chipach TPM [Win11]](https://wykop.pl/cdn/c3397993/7307b44f28779879eeb3511cdd13135ba904ff7d4cb1e893ee8b473306deb521,w220h142.jpg)

















![Wykonujemy kieszonkową klatkę Faradaya. [ENG]](https://wykop.pl/cdn/c3397993/link_l32FdX2FNS4rbNE7YRO3sdezsWmpgEqC,w220h142.jpg)
Zastanawiam się nad przejściem z Proton Maila na Tuta (Tutanota). Główny cel to spięcie poczty pod własną domenę .pl.
Z jednej strony Tuta kusi nieco niższą ceną za pakiet premium z domeną i pełnym szyfrowaniem (łącznie z tematami maili), z drugiej strony Proton ze swoim PGP i ekosystemem wydaje się o wiele bardziej dojrzały i wygodny na co
Zespół Tuta to jak dla mnie trochę specyficzni ludzie i generalnie tam czasem przebija się amatorka. Dla przykładu ostatnio sobie grzebali z filtrami antyspamowymi i masa ludzi nagle zaczęła dostawać tysiące spam-maili dziennie z reklamą viagry, o czym pisali na Reddit (polecam poczytać ich sub bo tam jest dużo takich ciekawych historii). Albo jak jest jakiś marsz dla planety w