#podatki #pit #ekonomia
miraski mam takie pytanie z ciekawości - na wszystko wskazuje że w tym roku przekroczę w listopadzie 1 próg podatkowy i będę musiał płacić złodziejski podatek 32%, ale wpłacam troche na ikze i mam pytanko- odliczam od podatku należnego 32%*wpłata na ikze mimo że tylko 2 miesiące będę płacił podwyższony pit czy jest jakoś inaczej?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, jak wygląda kwestia podatku pit dla młodych w przypadku przekroczenia pierwszego progu? Było dla mnie oczywiste, że od razu zaczynamy wtedy płacić 32% ale znalazłem kilka artykułów, które wspominają, ze osoba do 26 r. ż. zaczyna płacić najpierw 17%. Chociażby tutaj https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-przekroczenie-progu-podatkowego-przez-osobe-objeta-ulga-pit-dla-mlodych

#pit #podatki
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Może mi ktoś powiedzieć czy umowa o prace dla 19 latka się w jakikolwiek sposób opłaca? Byłem na rozmowie o prace i gość forsuje uop a wydaje mi się, że na umowie zlecenie dostałbym więcej a on zaplaciłby mniej. Moge potem w maju uzyskać jakiś zwrot?
#praca #podatki #pit
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

A wiecie może jak to jest z #podatki gdy mam rezydencję podatkową w Polsce, bo mieszkam i pracuję tu ponad pół roku, prowadząc JDG, a np. na kilka ostatnich miesięcy 2021 wyjadę pracować do innego kraju - tutaj akurat #szwajcaria na ichniejszym "temporary contract" czyli taki samozatrudniony, ale ze wszystkimi składkami, to czy będę musiał w Polsce rozliczyć ten dochód wyrównując podatek dochodowy do polskiej wartości?

Wiadomo, że
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Leniwiec1: chorobowe - zależy jaki kontrakt. Ja się spotkałem z płatnym od 3 dnia (zaświadczenie od lekarza potrzebne). Niektóre z firm oddawały też pieniądze za niewykorzystany urlop.
  • Odpowiedz
  • 0
Murki, ogarnialem pita przez strone internetowa e-pit. Niestety nie przeszła mi tam płatność online, wiec uzywajac przypisanego tam konta wyslalem od siebie z banku. Jednak wciaż gdy sie loguje wisi ten nieoplacony pit, a zrobilem to jeszcze w lutym. Mieliscie moze taka sytuacje i jak sie to rozwiazalo? #pit #podatki
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Trochę opóźnione, ale rozliczałem PIT 38 przez apke E-pity i o ile sam PIT-38 nic specjalnego, bo same koszty z krypto, to zastanawia mnie prawidłowość, że automatycznie wpisało mi te koszty do PIT 37 w ten sposob(jpg). Nie spotkałem się z tym wcześniej i nie wiem czy są jakieś tego konsekwencje, bo wydaje mi się to bez sensu biorąc pod uwagę jeszcze 6 wiersz: ,,suma kwot z wierszy od 1 do 5”,
silver20pl - Trochę opóźnione, ale rozliczałem PIT 38 przez apke E-pity i o ile sam P...

źródło: comment_1621337431lZRD6oSvE1DuPyh2HPwH5z.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: Oj tak byczq, bądź dalej Januszem biznesu, narzekaj na wysokie podatki które płacisz (pewnie liniówka i najniższa podstawa składek, c'nie? xD skomlesz że będziesz płacić proporcjonalnie a może nawet i bezwzględnie na NFZ tyle co ja na UoP, really?) a pracownikom każ klękać i w pierścień całować, że chociaż Tobie się nie opłaca to ich zatrudniasz i dajesz na michę z ryżem xD
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Być może, ale w tym temacie nic nie wiem. Ja nie robię żadnego udawania, tylko uczciwie, od A do Z się wynoszę, bo szkoda nerwów na życie w Polsce. Trochę smutno, bo lubię ten kraj, ale cóż - jak mnie tu nie chcą, to trudno. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Pytanie o jakiej kasie jest mowa. Iść na B2B tylko dla 2-5k to śmiech na sali.


@rahodeee: niestety bardzo dużo ludzi potrafi się skusić nawet dla 1k.
  • Odpowiedz
Mirki a propos #nowylad zauważyłem infografike od Grant Thornton i coś mi się nie zgadza z wyliczeniami jak to wygląda obecnie. Przykładowo dla 15000 wg infografiki obecnie na rękę jest 11247.

Moje wyliczenia wskazują na inną kwotę:

15000 - 998,37 (składki społeczne) - 77,31 (składka na Fundusz pracy) = 13924,32 - podstawa do opodatkowania
13924,32*81% ~11279 - kwota po odjęciu podatku dochodowego z czego podatek dochodowy można zmniejszyć o 328,78 więc w rzeczywistości
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@IcyHot: Od złej strony liczyłem - powinienem obliczyć wartość podatku dochodowego i wtedy wszystko odjąć od kwoty netto na FV pamiętając o tym, że składki ZUS też są przecież do zapłaty

Czyli w powyższych obliczeniach to 13924,32*19%~2645,62 od tego odejmuję część składki zdrowotnej 2645,62-328,78=2316,84 zł - podatek dochodowy do zapłaty

Ostatecznie na rękę zostaje 15000-2316,84(podatek dochodowy)-1457,49(składki) = 11 225,67 zł przy czym ja przyjąłem opłacenie składki chorobowej.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mireczki, help. Sprzedałem mieszkanie i próbuje ugryźć temat 'wydatkow na cele mieszkaniowe' żeby nie dać się odpierdzielić. Zacznę od tego że nie wiem jaka kwota brana jest pod uwagę do opodatkowania. Powiedzmy że kupiłem mieszkanie za 200k, spłaciłem 20k, a sprzedałem za 350k, czyli 170k dostałem na konto. Kwota do opodatkowania to 170k? No i drugie pytanie, co się wlicza w koszty odliczające podatek? Generalnie kupuje domek o wartości 400k, planowałem dać
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pawelwojciech: wygląda na to, że tak, jak to co dostałeś za sprzedaż włożysz w mieszkanie i jego remont to będzie ok i urząd nie przyczepi się. Ale na wszystko bierz faktury, nawet najmniejsze śrubki.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pawelwojciech: faktura uproszczona/na osobę fizyczną. Paragon może nie przejść, lepiej jak są na dokumencie sprzedaży Twoje dane. Każdy sklep budowlany spokojnie coś takiego powinien byc w stanie wystawić.
  • Odpowiedz