Wpis z mikrobloga

Jestem zatrudniona na umowie o pracę, ale chcę podjąć dodatkową pracę na umowę zlecenie w innej firmie. Jakie składki będę musiała odprowadzić z tytułu umowy zlecenia? No i dodatkowe pytanie - dostałam umowę zlecenie na czas określony z okresem wypowiedzenia 2 tyg przez każdą ze stron. To legitne?

#pit #umowazlecenie #podatki #praca
  • 3
dostałam umowę zlecenie na czas określony z okresem wypowiedzenia 2 tyg przez każdą ze stron. To legitne?


@malachite: legitne, na UZ nie obowiązuje Cię kodeks pracy, a jedynie tylko to co jest zawarte w umowie zgodnie z zasadą swobodności umów. To oznacza, że jeśli masz na zleceniu 2 tygodnie typowiedzenia, to masz 2 tygodnie wypowiedzenia.

Składki, jeśli na UOP uzyskujesz przynajmniej minimalną, to tylko zdrowotna.
@malachite: jak na UoP zarabiasz przynajmniej minimalne wynagrodzenie to tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Na umowie zlecenie masz dopisane wypowiedzenie, bo normalnie takie zatrudnienie nie podlega kodeksowi pracy i wszystkie tego typu rzeczy trzeba dopisywać.
@malachite W praktyce wypowiedzenie na umowie zlecenie wygląda tak, że jak zleceniodawca chce żebyś pracowała, to pracujesz i dostajesz za to wynagrodzenie a jak nie chce, to niby ty też masz okres wypowiedzenia, ale bez gwarancji wynagrodzenia za ten czas