Miałem w zeszłym tygodniu małe święto. Prowadzony przeze mnie blog obchodzi swoje pierwsze urodziny. Napisałem z tej akcji zwięzły post na temat moich kluczowych wrażeń i planów na nadchodzące miesiące. Dzięki wam wszystkim za czas, uwagi i sugestie, które posuwają ten projekt do przodu!

Szczegółowy post na -> panpieniadz.blog

#finanse #pasywny #p2p #mintos #crowdestor #estateguru #evoestate #lendermarket
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Na którym etapie opóźnienia pierwszej płatności najlepiej pozbyć się pożyczki, tzn sprzedać ją? Od razu czy warto poczekać? Mam 1 w grace period i 2 w 1-15 days late
#mintos
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Medrazd:

Duzo naglych zmian.
Kupuje dzialke pod Wwa za prawie 300k - wiec aktualnie likwiduje wiekszosc swoich inwestycji. Dom planuje postawic na kredyt - wiec jak tylko ogarne temat dzialki, podlicze co i ile mi zostalo to prawdopodobnie wroce do bloga.
Bede sie tez przeprowadzal do PL - chce z kolega rozbujac jego firme. Generalnie juz zaczelismy - 6 tygodni spedzilem w Polsce, czasami pracujac do 7-8pm.
  • Odpowiedz
@scrubGrub: jak rozliczasz podatek gdy inwestujesz w innych krajach? w zaleznosci od kraju w ktorym inwestujesz bierzesz ich podatek? ksiegowa to ogarnia? ( ͡° ͜ʖ ͡°) boje sie inwestowania w euro bo nie wiem dokladnie jak to rozliczyc
  • Odpowiedz
@supermichalpol: Jest sporo inwestycji na EG z okresem zapadalności poniżej 12 miesięcy. Nie ma możliwości wycofania środków w trakcie pożyczki, ale jest za to rynek wtórny, gdzie możesz je w podbramkowej sytuacji spieniężyć.

Rozumiem Twoją postawę odnośnie natychmiastowego dostępu do pieniędzy, jednak bądź świadom, że w takiej formie będzie Ci bardzo ciężko uzyskać jakiekolwiek wyższe zwroty. Oprocentowanie jest w pewnym sensie premią za ryzyko. Jeśli możesz w dowolnym momencie wycofać
  • Odpowiedz
Do mojego publicznego portfolio dołączam Finax - robodoradcę do funduszy ETF. Jestem obecny na tej platformie od 12 miesięcy. Opowiem Wam po krótce jak ja widzę Finax, jak on działa z perspektywy inwestora, ile kosztuje oraz pokaże swoje wyniki po roku cyklicznego inwestowania.

Szczegółowy post na -> panpieniadz.blog

#finanse #pasywny #p2p #mintos #crowdestor #estateguru #evoestate #lendermarket
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej, czy było by parę osób zainteresowanych tym jakie mam doświadczenia z inwestowaniem w pożyczki społecznościowe na przykładzie platformy #mintos. Zacząłem jakieś 3lata temu i wpłaciłem sobie tam jakieś drobne za czasów #studbaza Mógłbym podzielić się doświadczeniami - bo wydaje się to ciekawe narzędzie do ochrony kasy przed inflacją oraz wygenerowania jakiś tam zysków, które potem mogę tracić na giełdzie na bańkach jak gme xD

#inwestowanie
korin_ - Hej, czy było by parę osób zainteresowanych tym jakie mam doświadczenia z in...

źródło: comment_1621357793WT9QnSTc60ds8HcUNxwZ3M.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Z lekkim opóźnieniem po majówce, niemniej już jest. Podsumowanie zwrotów z kwietnia. Niestety w związku ze złapaniem przeze mnie covida w minionym miesiącu nie wyrobiłem się z dodaniem do podsumowania ETFów. Myślę, że w majowym podsumowaniu już się pojawią :-)

Szczegółowy post na -> panpieniadz.blog

#finanse #pasywny #p2p #mintos #crowdestor #estateguru #evoestate #lendermarket #panpieniadz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@scrubGrub: hey anon, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy przy social lending?

Co miesiąc dopłacając do Estateguru (via przewalutowanie na Revolut) muszę płacić podatek od każdej zyskownej inwestycji czy wystarczy to zrobić kiedy w końcu coś wypłacę (bo na razie nie planuję tego robić)?
  • Odpowiedz
@DestroDevil: Obowiązek podatkowy powstaje w momencie w którym otrzymujesz odsetki na koncie. Płacisz podatek od wszystkich "interests" jako otrzymujesz.

Przy dużych portfelach na takich portalach P2P rozliczanie tego na koniec roku może być niezłym bólem tyłka dlatego w tym roku pilotażowo pomagałem stworzyć portal P2Pit.pl
  • Odpowiedz
@caribbean: Hej! NIe mam przesadnie rozbudowanego portfolio na ten moment, a wchodzenia na tuzin platform po 100 euro każda daje więcej irytacji i ryzyka, niż dewersyfikacji. Słyszałem o iuvo pozytywne opinie, ale na ten moment wystarczy mi platform P2P w portfelu :-)

Jeśli jako ten temat rozumiesz P2P/pasywne dochody to z polskojęzycznego internetu napewno growing.money ( @shaki24 ). Poza granicami osobiście śledze głównie kristapsmors, Angelo z P2PInvesting lub
  • Odpowiedz
@Tissol: Hej, jeśli pytałeś to chyba nie mnie :-) Samodzielnie tego nie próbowałem - sugerowałbym napisać bezpośrednio do nich na support. Często takie rzeczy nie są udostępniane poprzez interfejs, ale idzie je załatwić przez obsługę klienta. Czasem wymaga to dodatkowej weryfikacji tożsamości.
  • Odpowiedz
@scrubGrub tu nie bardzo jest się czym dzielić. XD Przede wszystkim, inwestując w cokolwiek, trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka. Pożyczki p2p w KZT czy RUB należą do instrumentów wysokiego ryzyka. Osoba, która zainwestowała w taki instrument i popełniła jakiś emocjonalny wpis, to znaczy, że nie wiedziała co robi. ¯\(ツ)

Weźmy sobie KZT i pożyczki w tej walucie. Czy ten człowiek interesował się trendem z ostatnich 15 lat? Czy
  • Odpowiedz
@scrubGrub: Uważam, że prawdopodobieństwo że te waluty w przyszłości zyskają na wartości jest wyższe, niż że spadki będą kontynuowane.
- kryzys - to ucieczka do walut silnych, jeżeli go pokonamy i gospodarki się unormują to waluty słabe powinny odbić
- cykle koniunkturalne - pora na surowce, spółki value i emerging market, chyba już widać ten trend na rynku, kapitał już zaczął płynąć do Rosji, Brazylii, Chile, etc. etc.

Zalecam dywersyfikację
  • Odpowiedz
Zostało nam 49 dni do rozliczenia PIT, a że jak wiecie pałam się troche alternatywnymi inwestycjami, to i takie dochody trzeba rozliczać. W szczególności dochody z P2P nie są zbyt wygodne w rozliczaniu. W tym roku stworzyłem DARMOWĄ stronkę p2pit.pl, gdzie po wgraniu swoich podsumowań za rok 2020 dostaniecie wyliczone kwoty dochodów i podatków.

Projekt zrobiłem hobbystyczne po godzinach, jednak w pełni profesjonalnie. Wspieram podsumowania z #mintos, #
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@scrubGrub: Świetny pomysł i fajna inicjatywa. Zastanawia mnie tylko mechanizm liczenia podatku, szczególnie jeśli chodzi o waluty obce. Wyliczasz go od sumy wszystkich pożyczek w euro z datą kursu euro w ostatni dzień roku, czy podatek od każdej pożyczki jest wyliczany osobno z datą kursu waluty poprzedzającą dzień uzyskania przychodu?
  • Odpowiedz
@scrubGrub: Na Estateguru masz swoją listę firm, które rzetelnie płacą na czas? U mnie nadeszły daty płatności pierwszych trzech pożyczek:
1. Na czas
2. 2-3 dni opóźnienia, kasa przyszła po jednym przypomnieniu
3. 2 tygodnie opóźnienia, ale za to spłacił od razu całość (raty były rozłożone do jesieni)
  • Odpowiedz
@Tissol: Bardzo ciekawe pytanie. Widać już po samej specyfice portalu, że nie jest ona budowana wokół wymuszania dywersyfikacji i skuteczności względem pożyczkobiorców. Widać to po ich implementacji Diversification level, gdzie nie ma parametru ile firm posiadasz w portfolio.

Jeśli o mnie chodzi przyznaje, że nie poświęcam jakoś nadzwyczaj dużo czasu na weryfikacje pożyczkobiorców - myśle raczej konkretnie o inwestycjach. Jedyne czego unikam to inwestycji w firmy, które właśnie co
  • Odpowiedz
Siema Mirki mam do was pytanie dot. tych strategii Mintos - mam na nich pożyczki które w każdej chwili mogę sprzedać za darmo bez prowizji ale nie rozumiem jednej rzeczy:

Mam np. pożyczkę 10 eur której okres to 14 miesięcy (bo często algorytm takie wybiera w tej strategii konserwatywnej), ja mam ją już miesiąc i dostałem z niej tam ok 0.20eur i mówię sobie OK taki zarobek wystarczy więc sprzedaję ale tam
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@supermichalpol: Najlepiej jak sam sobie zbudujesz własną strategię. W zakładce "Inwestuj" masz "+ Dodaj strategię" tam ustawiasz wszystkie parametry pożyczek, w które chcesz inwestować. Najważniejsze to firmy pożyczkowe, okres spłaty, oprocentowanie. Ja staram się nie wrzucać kasy w pożyczki powyżej 3 miesięcy.
Łap też kilka stron z bardzo przydatnymi informacjami na temat inwestycji p2p.
https://explorep2p.com/insights/ tutaj bardzo przydaje się ocena pożyczkobiorców na kilku popularnych platformach.
https://p2pempire.com/en tutaj mnóstwo recenzji platform i sporo
  • Odpowiedz
@supermichalpol:
Inwestowanie manualne może być na dłuższą metę kłopotliwe, jeśli chcemy maksymalnie dywersyfikować ryzyko i inwestować w wiele pożyczek. Własna strategia to de facto Auto-Invest ale na Twoich, ustawionych przez Ciebie zasadach. Ja właśnie z tego korzystam inwestując coś od czasu do czasu manualnie, jeśli wisi luzem.

Co do oceny to trochę trudno teraz jednoznacznie ocenić Mintosa pozytywnie lub negatywnie. W pierwsze pożyczki inwestowałem tam jeszcze w 2018 roku i
  • Odpowiedz
@Zamoysky: 2,5k euro na Mintosie nadal będzie znaczącą pozycją w moim portfelu i pozwoli inwestować w wielu pożyczkodawców. Cześć środków przerzucę na Lendermarket i stojący za nim CreditStar. Jeśli pojawią się dobre oferty to możliwe, że nadwyżki zasilą również EvoEstate lub EstateGuru. W wolnym czasie pracuje nad tym, aby zgrabnie zaprezentować Wam również moje portfolio akumulacyjne (ETFY, giełdy, crypto), ale ostatni ścisk zabiera mi czas potrzebny do podrasowania bloga :-)
  • Odpowiedz
@Dziadekmietek: oprocentowanie jest jednym z parametrów określania ryzyka pożyczek. Wyższe oprocentowanie też ma kompensować wyższe ryzyko ogólne pożyczki. Na Mintosie jak inwestujesz w EUR w pożyczki w Kazachstanie to masz niższy % niż jak robisz to samo ale w KZT, bo w drugim wypadku bierzesz ryzyko walutowe na siebie.
  • Odpowiedz
Dostałem od Was kilka pytań skąd pochodzi ryzyko w pożyczkach P2P i czy aby inwestowanie w pożyczki z Gwarancją wykupu nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów.

Nie, nie jest. Z drugiej strony inwestowanie tylko w inwestycje z taką gwarancję wcale nie jest uniwersalną zasadą. Szczegółowy post na -> panpieniadz.blog

#finanse #pasywny #p2p #mintos #crowdestor #estateguru #evoestate #lendermarket
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tissol: 5% to default rate, w 2019 było ok 7%. Tak to dobry znak.

Warto zwrócić uwagę na default rate dla total financed loans - 2.2%. To znaczy że jeśli do tej pory inwestowałbyś we wszystkie pożyczki na tej platformie tylko 2.2% portfela byłoby z problemami. Jeśli porównasz to z Mintosem gdzie in recovery za ostatni rok spokojnie może być ponad 15%. Tak, to bardzo dobry wynik.
  • Odpowiedz
@Tissol: Według mnie Mintos obecnie jest godne uwagi przy LO z ratingiem 8 (z małymi wyjątkami 7). In Recovery pewnie będą przeciągać w nieskończoność. Na pewno trzeba unikać Invest&Access. Co do EstateGuru na razie wygląda to dobrze, biorą pod to co dzieje się na świecie, jest mniej pożyczek z LTV 65%< i 12 miesięcy, porównując do ostatnich dwóch lat. Obecnie 15-18 to standard a wiec spłata w połowie 2022 roku.
  • Odpowiedz
Podsumowanie za ostatni miesiąc 2020. Moje portfolio wzrosło o 194,26 zł (nowy rekord)

Szczegółowe podsumowanie na -> panpieniadz.blog

- spadek udziału Mintos w portfelu
- pierwsze zwroty z platform typu estate
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tissol: Nieruchomości są rzeczywiście bardzo dobrym zabezpieczaniem. Zarówno komercyjne jak i mieszkalne mają swoje plusy i minusy. W przypadku pożyczek z gwarancją wykupu ważnymi informacjami może być rentowność i bilans finansowy pośrednika/pożyczkodawcy - oczywiście jeśli takowy jest dostępny. Na platformach typu Crowdestor popularnym zabezpieczeniem jest też personalne poświadczenie jednego z akcjonariuszy w tej sytuacji można próbować samodzielnie oszacować wartość netto owego interesariusza. Jeśli taka persona obiecuje spłacić 3 miliony euro,
  • Odpowiedz
@maras_sc2: mintos w dalszym ciagu będę cyklicznie dokładał EUR/KZT/RUB
giełda -> IKE nie wiem czy coś dopłacę czy nie. W planach mam portfel za jakiś czas wypłacić i grać samym zyskiem tu jeszcze nie wiem czy będą jakieś ruchy. Gram to co potrafię czyli gejmdev i okazyjnie kupować na panice.
IKZE -> będę limit na IKZE wymieniać. Zmienię na USD lub EUR i kupie ETF. Tam tylko pasywne inwestowanie przez
  • Odpowiedz
Pasywne inwestowanie w wartościowe spółki jest zawsze lepsze, niż aktywne ( w sensie spekulowanie) ;)


@Delus: to jest mój cel na tagu #pasywnyinwestor udowodnić tę tezę lub ją obalić. Tak jak WarrenBuffet zawarł zakład, że pasywny portfel będzie lepszy od aktywnego zarządzania.
Tu będę sędzią we własnej sprawie. Na IKE gram aktywnie a na IKZE pasywnie. Czas zakładu 20 lat. Porównywać się będę na XIRR, więc nie ma
  • Odpowiedz