Czy ktoś ma za słabą klimatyzację i żałuje?

Jakoś się tak dziwnie przytrafiło że mam w garażu nową, nieużywaną klimę o mocy 2.6kW. Mógłbym ją założyć w nowym domu 150 mkw parterowy, klima miałaby za zadanie tylko chłodzić salon i kuchnię - 50 mkw.

Instalator bezpiecznie twierdzi, że minimum 5kW jest potrzebne. Ale wtedy muszę kupować nową jednostkę i wchodzić w koszty (około 5 tys).

Zaproponowałem
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dlugi_: @hipodrom: Przepraszam bardzo, ale do akurat bzdura. Zmiana stanu skupienia to przecież dostarczenie lub pobranie energii cieplnej. Każde ciało ma swoje ciepło parowania (dla wody to 2260kJ czyli 0,627kW na każdy kilogram) czyli ilość energii potrzebnej do dostarczenia lub pobrania by całkowicie zmienić stan skupienia. Z tego samego powodu ogrzanie / ochłodzenie wilgotnego pomieszczenia trwa dłużej oraz wymaga więcej energii niż suchego, gdyż spora część energii idzie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@hipodrom: tryb dry w tym przypadku nie ma kompletnie sensu, zazwyczaj to po prostu praca naprzemienna grzania i chłodzenia lub chłodzenia bez włączenia (lub włączenia z minimalna prędkością) wentylatora jednostki wewnętrznej. Tryb dry ma osuszać powietrze, ale tylko tyle, by nie obniżyć temperatury w pomieszczeniu, a przecież na tym Ci zależy.

A chłodzenie PC i podłogówką sobie odpuść - mam i użyłem dosłownie raz, nic dobrego o tym nie mogę
  • Odpowiedz
#ogrzewanie #zalesie No i znowu kocioł #baxi lub inaczej #dedietrich duo tec mnie zawiódł. Nie polecam. Czwarta awaria w przeciągu 5 lat. Brat ma jakiś stary od 20 lat - jedna awaria. Pierwszy raz - naczynie przeponowe, drugi - wylot spalin, trzeci - odpowietrznik i dzisiaj kolejny - chyba PCB do wymiany. Oczywiście kody błędów za każdym razem nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@user-not-found: to się zdarza u każdego producenta, Hindus czy Turek ma gorszy dzień, a Chińczyk niestrawność po nietoperzu i w jeden dzień nie wyjdzie im Dietrich, w inny bosch, a jeszcze w inny viessman
  • Odpowiedz
  • 0
@user-not-found: No cóż, dorzuć do tego że baxi to submarka Dietrich więc i jakość nieco niższa, aczkolwiek obsługuje już po gwarancji cała wspólnotę na tych kotłach i tam większych awarii przez 5 lat nie było :)
  • Odpowiedz
@Uri_: zależy jak gęsty masz filtr od strony czerpni. Można założyć HEPA i wtedy nawet zapachy nie przejdą, tylko będziesz musiał często zmieniać
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Zastanawiam się, co dalej. Pracuję jako #elektryk, mam 1,5 roku expa w tym zawodzie. Oprócz elektryki mam do czynienia z #hvac. Niestety #zarobki bardzo słabe, niecałe 3k zł na rękę UoP i brak perspektyw na podwyżki w fimie. Zdaję sobie sprawę, że mam przed sobą jeszcze dużo nauki, ale te zarobki mnie załamują i mocno zniechęcają, więc myśle o zmianie pracy.
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam już dosyć pracy biurowej, pracuje w spedycji za 5k netto ale już tym rzygam.
Ile średnio zarabia monter fotowoltaiki albo pomp ciepła.
Mam spore doświadczenie w tej branzy tyle, ze w uk. Chcę wrócic do OZE lub HVAC, ale nie wiem na jakie wynagrodzenie mogę liczyć. Nie boje sie pracy fizycznej po 10-12h dziennie, a wręcz lubie oby tylko kasa sie zgadzała.
#fotowoltaika #elektryka #pracbaza
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@majk3l: taka cena w uslugach niestety. Ja odkad zaczalem z automatyka bram robic to nie odbieram przed 8 i po 17 i w sumie ludzie sie tego nauczyli. Nawet jak odbieram telefon od kogos nowego kolo tej 17 to slysze „mam nr od tego i tego, przepraszam ze tak pozno bo mi mowil ze pan juz o tych porach moze nie odebrac”. Kultura w narodzie tez widze sie poprawila przez
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Muszę się nauczyć jak budować małe urządzenia do chłodzenia niewielkich objętości cieczy. Opcje mam dwie:
1) przełożyć cały układ z zamrażarki z odzysku do swojego urządzenia;
2) zaprojektować dedykowany prosty układ z parownika, skraplacza, kapilary.

Nie ukrywam, że bardziej kręci mnie bramka nr 2, bo może wystarczy mniej pojemny układ względem gotowca z marketu. Skoro chińczyki na kolanie klepią z byle gówna chłodziarki i zamrażarki to i ja sobie poradzę. Ma ktoś jakieś notatki
AloneShooter - Muszę się nauczyć jak budować małe urządzenia do chłodzenia niewielkic...

źródło: comment_1643056249zUjPeleEZhfwvXPI9IOZZM.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AloneShooter: to wcale nie jest tak łatwe jak sie wydaje. Cała magia w układach chłodzenia polega na przemianie fazowej czynnika (zmiana ciecz - gaz). Parownik i skraplacz muszą byc dobrane tak, aby czynnik przeszedł w nich pełną przemianę oraz miał dodatkowo kilka kelvinów przegrzewu / dochłodzenia. To wszystko reguluje sie też dodatkowo przepływem powietrza przez wymienniki (zazwyczaj na skraplaczu) oraz odpowiednim dławieniem czynnika (najprościej zaworem TXV). Robię jako serwisant takich
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
#angielski #inzynieria #budownictwo #hvac
Czy ktoś poleci dobrego lektora do pomocy nauki angielskiego w zakresie mowy i słownictwa przydatnego głównie w branży inżynierii - budowa, instalacje?
Lokalnie Wrocław lub online.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Witam mirki i mirkówny.
Myślę nad zmianą zawodu. Miałem w przeszłości styczność z techniką grzewczą lecz nie pracuje w tym zawodzie w chwili obecnej.
Czy warto zająć się chłodnictwem? Mam wolne weekendy, myślałem żeby zapisać się do szkoły Viessmanna https://www.viessmann.ovh/
Czy ktoś miał styczność? Czy ten zawód jest przyszłościowy? Ktoś z was może pracuje w tym zawodzie?
#praca #hvac #chlodnictwo
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@groniu: To jest parterowy boks garażowy na ciężkie pojazdy (około 30 stanowisk), grzeję promiennikami. Moja metoda to uwzględnienie wszystkiego od góry, aż do podbudowy betonowej wraz z nią. Tych podsypek nie liczę, dla mnie to nie jest warstwa "szczelna". Nawet bez nich i tak spełniam WT, ale byłem ciekawy jak do tego podchodzą inni branżyści :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#hvac #ksiazki

Szukam jakiejś uniwersalnej książki dotyczącej instalacji Hvac. Pod kątem projektowania i zasad działania instalacji. Rekuperacja, fancoil 2 i 4 rurowe opisy zaworów trojdroznych, chiller itp. Raczej podstawy.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

spółdzielnia mówi że mogę mieć klimę max 55 db w ciągu dnia i 45db w ciągu nocy (poziom ciśnienia akustycznego). Mówią jednak, że nikt nie będzie sprawdzał jaki mam tryb w nocy, więc jedyna dopuszczalna jednostka zewnętrzna to taka która ma max ciśnienie 45db. Niestety, mam ogromne trudności żeby znaleźć takie jednostki. Jest jakaś dobra wyszukiwarka? Albo chociaż jakieś przykładowe modele?

#klimatyzacja #wentylacja #hvac #inzynieriasrodowiska
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam problem. Mamy projekt, w którym trzeba dobrać klimatyzację do kontenera zawierającego kika urządzeń elektrycznych (baterie i falownik). Straty cieplne z falownika znam, ale muszę jakoś ogarnąć ciepło wytwarzane przez baterie, jako efekt przepływającego prądu. Powiedzmy, że do obliczeń przyjmuje z 40 KW mocy przepływającej przez dłuższy czas.
Są jakieś narzędzia do symulowania tego?
Ktoś może polecić coś dostępnego do takich obliczeń/symulacji temperaturowych, że np. mogę narysować pudełko jako otoczenie w nim
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#inzynieria


@Curry_wurst: a czemu, jak prawdziwy inzynier, nie skorzystasz z wiedzy innych?
Wyslij zapytanie ofertowe do sprzedawcow/producentow klimatyzacji, zalacz rysunek + opis i czekaj na informacje zwrotna.

Zycie jest za krotkie, zeby analizowac wszytko i zdobywac wiedze ze wszystkich branzy dookola powiazanych z twoja.
  • Odpowiedz