Wpis z mikrobloga

Mirasy z #hvac i #instalacjesanitarne

Podłoga na gruncie:
posadzka betonowa 10cm
izolacja styropian 12
podbudowa betonowa 10cm
podbudowa z kruszywa cementowego 30cm
pospółka 30-120cm
grunt rodzimy

Do której warstwy uwzględniacie obliczenia strat w OZC? Bo tymi podbudowami/pospółkami to można szalone wyniki przenikania kręcić.
  • 9
@Satanistic: daj współczynnik wg wt i po problemie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Fakt sporo masz tej podbudowy, co to za budynek? Podałeś trochę mało danych, ale tak na szybko to liczylbym do podbudowy betonowej 10cm i dalej piasek z 10-15cm i tak wyjdzie lepiej niż 2021. Zależy jeszcze czy grzejesz piwnice, co będzie w tych pomieszczeniach .. itd
@groniu: To jest parterowy boks garażowy na ciężkie pojazdy (około 30 stanowisk), grzeję promiennikami. Moja metoda to uwzględnienie wszystkiego od góry, aż do podbudowy betonowej wraz z nią. Tych podsypek nie liczę, dla mnie to nie jest warstwa "szczelna". Nawet bez nich i tak spełniam WT, ale byłem ciekawy jak do tego podchodzą inni branżyści :)
@Satanistic Uwzglednia sie opór zastępczy gruntu i stosunek obwodu zewnętrznego i powierzchni podłogi pomieszczen i całego budynku. Jak ske to przeanalizuhe to nawet ma to sens. Kwestia czy chcesz liczyc po aptekarsku czy tak jak kolega wyzej napisal Wspolczynnik z WT i temperatura gruntu to srednioroczna zewnetrzna i elo
@Borsuk_Miodowy Kojarzysz może jak różnią się między sobą wyniki przy porównaniu tych 2 metod? Bo jeżeli temat się rozchodzi o różnice okolo 0,02-0,04 W/m2*K to bym nie brał u siebie nawet do bani. W kalkulacjach dla mnie bez znaczenia czy obiekt będzie miał 300kW straty czy 310kW, zawsze mam i tak trochę zapasu na odbiornikach.
@Satanistic Nie odpowoem Ci bo temat jest zlozony. Jak policzysz zgodnie z normą to na pomieszczeniach "zewnętrznych" troche wieksze obciazenie ci wyjdzie a w srodku budynku mniejsze. Konjec koncow straty do gruntu to tylko ulamek calego obciazenia i super precyzyjne byc nie muszą bo pozniej czy przyjmiesz infiltracje 10%, 20% czy 30% to tych watow wyjdzie ci wiecej.
Twoja sprawa czy lkczysz dokladnie, czy przyjmujesz 50W/m2 i nue liczysz nic